Урок з курсу «Я досліджую світ» для дітей 3 класу з порушенням інтелектуального розвитку легкого ступеню
Підготувала та провела вчитель І категорії Бурлака Н.В.
2019 р
Мета уроку: вчити працювати над дослідженням предметів та явищ, ознайомити з визначенням «вода»; дослідити, які вона має властивості, де в природі зустрічається вода, пригадати все, що дізналися про воду в рамках проекту «Вода»; розвивати та корегувати мовлення, вміння працювати відповідно інструкції; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи, бажання допомогти тому, хто потрапив у халепу, формувати бережливе ставлення до природніх ресурсів.
Хід уроку
Вірш – привітання «Доброго ранку».
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго ранку, сьогодні, щодня...
Хай не псується годинник на вежі.
Хай буде все на землі, як належить:
Сонце — як сонце, квіти — як квіти,
Дощик — як дощик, діти — як діти
Кожному дому щастя бажаю.
Маку — цвітіння, житу — врожаю,
Небові — миру, голубу — неба,
Кожній дитині — всього, що їй треба.
Хай усміхаються діти щодня.
Доброго ранку! Доброго дня!
Діти, погляньте, серед наших гостей є одна сумна людина.
Давайте дізнаємося чому вона засмучена.
(Діти відповідають згодою)
Діти, щоб допомогти Ірині Валеріївні, нам потрібно пройтися чарівними кроками (показую розмішені в різних частинах класу відбитки ніг ), які приведуть нас до підказки, де можна знайти чарівну рідину, що розчарує учнів 2 класу. Рушаймо?
Приготувалися, робимо перший крок!
Завдання від першого Кроку (Шановні четверокласники, дізнайтеся тему сьогоднішнього уроку)
Щоб виконати це завдання, вам потрібно уважно послухати загадку.
Вона прозора, як сльоза, і запаху не має,
На все спроможна, без неї жить не можна.
Тепер вгадайте дітвора, що то за чарівна рідина?
(Вода)
Так, це вода, а тема нашого уроку «Вода в природі».
І на цьому у році перед нами стоїть така мета: дізнатися, що таке вода, які вона має властивості, де в природі зустрічається вода, пригадати все, що дізналися про воду в рамках проекту «Вода». А ще, ми маємо плідно і гарно попрацювати.
Якими ви повинні бути, щоб досягти мети?
(Відповіді дітей)
Наш девіз:
Активним і уважним будь,
Роздумуй, пробуй і твори,
Свою кмітливість прояви!
Ну, і перед тим як почати працювати, треба сподівання нам сказати.
(Сподівання дітей)
Я сподіваюся, що ми справимося із завданням від 2 кроку.
Крокуймо далі! Другий крок.
Завдання від другого Кроку Визначити, що таке вода, дізнатися які вона має властивості.
Для того, аби виконати це завдання, я вам пропоную попрацювати у групах.
Завдання для груп: за допомогою дослідів заповнити таблички, дати відповіді на питання.
1 група.
Властивості |
Вода |
1. Стан(рідка, тверда, газоподібна). |
|
2. Текуча чи ні |
|
3. Чи має свою форму |
|
Інструкція для членів групи
2 група.
Властивості |
Вода |
1. Прозора чи ні |
|
2. Колір |
|
3. Запах |
|
Інструкція для членів групи
3 група
Чи є вода розчинником?
Якщо вода розчиняє у собі речовини вона є розчинником.
Спробуйте розчинити у воді:
ЦУКОР, ФАРБИ, ПІСОК, ЗЕМЛЮ.
Інструкція для членів групи
4 група
У яких станах у природі перебуває вода?
Цікава дуже рідина, усі її вживають
Буває хмаркою вона, пушинкою буває.
Бува як скло, крихка, тверда, ну і звичайно ж бо рідка.
На основі цієї загадки ми можемо сказати, що вода у природі перебуває
у…………..станах.
у…………………………..;
у……………………………
у…………………………....
Потім дітям на столі вчителя потрібно обрати смужки на яких написані результати дослідів та прикріпити їх до краплинки на дошці.
Висновок: Отже вода це – рідка, прозора, текуча речовина яка не має кольору, смаку та запаху.
Молодці, достойно справилися, можемо перейти до слідуючого кроку.
Третій крок має для нас свої завдання
Завдання від третього Кроку.
По-перше, нам потрібно дати відповідь на питання: де у природі зустрічається вода?
Давайте, попрацюємо у парах, аби дати відповідь на це питання. Попрацюйте над зашифрованими словами, і ви дізнаєтеся, де ж у природі ми можемо зустріти воду.
Завдання для пар:
У О В П І Р І Т
2 3 1 4 6 7 5
У Н Г У Р І Т
4 1 3 2 6 5
Під Е З Е М Ю Л
2 1 5 3 6 4
У ор мах
га ніз
В Т А И Р Н
2 1 3 5 4 6
У ГОРБ – Б + АХ
У одним словом
У З Р О Е Х А І БОЛТ – ЛТ + ОТАХ
2 4 1 3 6 5
У я х м р о , океанах, річ+ ках.
4 5 1 3 2
Презентація результатів роботи пар.
Висновок: отже, вода в природі зустрічається ….
- у повітрі - у ґрунті - у горах
- під землею - В організмах людей, тварин
- у рослинах - В морях, океанах, річках
- у озерах, болотах.
Більша половини Земної поверхні вкрито водою. Погляньте на глобус, пригадайте значення кольорів.
Повідомлення підготовлених учнів про кількість прісної та солоної води на планеті.
По-друге, нам потрібно трохи відновити свої сили)
Фізкульт.хвилинка
А по-третє, нам потрібно поміркувати над питанням, а що було б, якби на Землі не було води.
Вправа « Мікрофон»
Діти, що було б на землі якби не було води?
(Відповіді дітей, підведення дітей до думки, що потрібно бережно відноситися до води).
Щоб дізнатися чи добре ми виконали завдання 3 кроку проведемо
Вправу «Продовж речення»
Крок 4.
Завдання від четвертого Кроку Розповісти, що ви дізналися про воду працюючи у навчальних центрах.
(Доповіді дітей)
Центр мови.
Працюючи у центрі мови ми дізналися, що означають такі вирази: (фразеологізми)
Центр математики.
Працюючи у центрі математики ми дізналися:
За три дні 15л. (демонструють відро).
За 3 дні наш клас вип’є (питають).
Ще ми дізналися, що за 1 хв з погано закритого крану витікає
77 крапель очищеної питної води.
За годину це (демонструють стакан)
За день (демонструють)
Цією водою можна:
-
-
Пам’ятайте, що питної води на землі мало, не витрачайте даремно воду. (закривайте крани, не проходьте мимо незакритого крану, не будьте байдужими до води)
Центр читання
Працюючи у центрі читання ми дізналися, що українці завжди з повагою відносилися до води, що видно з народної творчості, а саме з прислів’їв:
Хліб батько, а вода мати.
Не їж над водою, бо жаби заведуться.
Яка криниця такий і господар.
Завдяки воді визначали погоду:
Потемніла вода в річці – буде гроза з вітром.
Вода в річці стає теплішою перед дощем.
В багатьох казках розповідалося про живу та мертву воду.
( «Ох», «Сестриця Оленка і братик Іванко», «Іван царевич та сірий вовк»). Мертва заживляла рани, а жива оживляла.
Воду використовували в різних обрядах та святах:
Дякую, діти, я гадаю ми добре справилися з цим завданням.
Можемо перейти до 5 кроку.
Крок 5.
Завдання від пятого Кроку
Тест
а) 3 станах; б) 2 станах (твердому, газоподібному)
а) рідка, прозора речовина, яка не має кольору та запаху,
б) рідина синього кольору з неприємним запахом.
а) фарби, цукор;
б) пісок, землю.
а) було б усе добре;
б) не було б життя.
а) марно витрачати і не поважати;
б) берегти та шанувати.
Молодці! Ми з вами отримуємо підказку, як можна допомогти Ірині Валеріївні!
ПІДКАЗКА.
Візьміть звичайну воду, передаючи її по колу скажіть, чи справдилися ваші сподівання щодо уроку, та скажіть добрі слова про водичку. Тоді вона стане чарівною.
По колу передаємо воду і кажемо про неї хороші слова та чи справдилися сподівання.
Ось ми і отримали чарівну рідину) обприскуючи дітей водою промовляю:
Умиваю чистою водою,
Щоб не стрічалися, ви діти, з бідою.
Обливаю чистою водичкою,
Щоб рум’яніли ваші личка,
Умиваю водою цілющою,
Щоб діти мої були добрими, а не злющими.
Як ви себе зараз почуваєте? Перевірили, вода чарівна! Ірино Валеріївно, візьміть водичку, вона розчарує ваших дітей.
А вам, діти, я дякую за роботу.
1