Урок з літературного читання на тему: Павло Глазовий "Глибинна мораль"

Про матеріал
Мета уроку: ознайомити з життєвим і творчим шляхом Павла Глазового, вдосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів ; розширювати світогляд;формувати здатність дбайливо ставитися до людей та до самого себе; виховувати любов до рідної мови.
Перегляд файлу

Тема уроку :"Байки Павла Глазового "Глибинна мораль""

Мета уроку: ознайомити з життєвим і творчим шляхом Павла Глазового,

вдосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів ; розширювати світогляд;формувати здатність дбайливо ставитися до людей та до самого себе; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: набуття нових знань.

Обладнання: різні видання байок Павла Глазового, портрет Павла Глазового, роздруковані для учнів тексти байки "Глибинна мораль", ілюстрації для байки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Давайте візьмемось за руки (діти беруть за руки сусіда по парті)

Давайте привітаємось,

Давайте глянемо в очі,

і подаруємо своє тепло. (діти обіймають один одного)

ІІ. Мовленнєва розминка

1. Артикуляційна зарядка

-Вдихнути повітря через ніс, видихнути через рот (губи трубочкою).

-Дме легенький вітерець.

-Язичком почистити губки.

2.Робота над чистомовкою

Із-із-із-борсучок в нору заліз.

Ди-ди-ди- вже настали холоди.

Ить-ить-ить- борсучок вжетихо спить.

Ни-ни-ни- аждо самої весни.

3. "Змагання скоромовців"

Ворона проворонила вороненя.

  • Прочитайте повільно, швидко, дуже швидко.
  • Прочитайте радісно, із захопленням, сумно, голосно, тихо.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Вправа «Дерево очікувань»

 - Діти, які ваші очікування від уроку?

Я очікую…

Цей урок навчить мене…

Отже, якщо ви уважно слухатимете вчителя, своїх однокласників, будете міркувати і відповідати, то впораєтеся з усіма завданнями.

Подивіться на мене. «Упіймайте» мою посмішку і «прикрасьте» нею своє обличчя.

2.«Мозковий штурм»

  • Який розділ почали читати?
  • Що таке байка?
  • Хто найчастіше буває героями байки?
  • Кого називають байкарем?
  • Що таке мораль?

        -   З творчістю якого байкаря

              знайомі?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми ознайомимось з життєвим шляхом Павла Глазового, його творами, будемо вчитися визначати вчинки героїв, розширювати кругозір.

1.Розповідь вчителя

Павло Прокопович Глазовий народився 30 серпня 1922 року в селі Новоскелєватка (нині Казанківського району, Миколаївської області) в сім'ї хлібороба. Вчився у Новомосковській педагогічній школі на Дніпропетровщині. Після закінчення педагогічної школи у 1940 році був призваний служити в армії. Учасник німецько-радянської війни. Після війни навчався в Криворізькому педагогічному інституті, де його запримітив Остап Вишня. Письменник почав опікуватися подальшою долею талановитого юнака, подбав про те, щоб його перевели навчатися у Київ. 1950 року закінчив філологічний факультет Київського педагогічного інституту імені О. М. Горького. У 1950–1961 роках — заступник головного редактора журналу «Перець», згодом                                заступник головного редактора журналу «Мистецтво». Він є автором поеми «Слався, Вітчизно моя!», написав 13 книжок сатири та гумору, 8 книжок для дітей.

Жив у Києві. Помер 29 жовтня 2004 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі.

  1. Підготовка учнів до сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

- Сьогодні ми ознайомимося  з байкою "Глибинна мораль". Спробуйте відгадати героя цієї байки. Хто це? (Ворона)

Відгадування загадок

  • Гордо птаха походжає,
  • Пташенят життю навчає.
  • Дуже мудра чорна птиця,
  • І біда, як розізлиться.

3. Хвилинка-цікавинка

  • Учені з Нової Зеландії довели, що ворони мають рівень інтелекту 5-7-річної дитини.
  • Ворони у літературі символізують мудрість, хитрість, пам’ять.
  •  Мозок ворони у 5 разів більший за мозок голуба.

4. Слухання байки.

5. Робота зі словничком у парах

- Як ви розумієте ці вислови?

  • Прочитай вислів: «мозком повертіла»
  • Чи в прямому значенні його вжито?
  • Як замінете цей вислів?

Поясніть значення цих слів:

  • Вінця
  • Ткнулась
  • Помудрувала
  • Питання
  • Задасте

6.  Репродуктивна бесіда

  • Хто є персонажем байки і її головним героєм?
  • Що знайшла ворона?
  • Чи могла дістатися вона до води?
  • Чи залишила глечик нетронутим?
  •  Що вигадала ворона?

Фізкультхвилинка з LEGO

Діти утворюють коло

- Кожен візьміть цеглинку того кольору, який вам подобається. І повторюйте за мною.

Візьму у праву руку

сьогодні не зіб'юсь.

З'єднаю дві долоньки,

з сусідом поділюсь.

V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань

1. Напівголосне читання  байки учнями «ланцюжком».

2. Робота в парах. Читання у спосіб "Причеп".

3. Поглиблене усвідомлення фактичної їнформації.

Давайте визначимо мораль байки

  • Чи вказує автор мораль прямо?
  • Чи зрозумів ти мораль байки?
  • Поясни своїми словами.
  • Чого навчає байка?

-Чи змінилася ваша думка про ворон після сьогоднішнього уроку?

VІ. Підсумок уроку

1. Рефлексивний аналіз змісту матеріалу

-Який епізод байки вам найбільше сподобався? Чому?

-Яка мораль байки Павла Глазового "Глибинна мораль"?

-У ній автор  щось чи когось засуджує, чи вихваляє? Що саме?

2. Інструктаж з виконання домашнього завдання

-Прочитайте байку "Глибинна мораль", намалюйте ілюстрацію до неї.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Пинів Галина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
11 січня 2020
Переглядів
2819
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку