Коли щось робиш, думай і про наслідки. Василь Сухомлинський «Не забувай про джерело».

Про матеріал
Урок Літературного читання у 4 класі за творами В.О.Сухомлинського Не забувай про джерело".
Перегляд файлу

Клас: 4

Предмет: Літературне читання

Тема: Коли щось робиш, думай і про наслідки. Василь Сухомлинський «Не забувай про джерело».

Мета: - удосконалювати навички виразного і правильного читання, літературного аналізу твору;

- розвивати в учнів допитливість, інтерес до навколишнього життя;

- викликати бажання брати краще з літературних джерел для самовиховання.

Обладнання: підручник О.Я. Савченко «Літературне читання. 4 клас», малюнки-ілюстрації до оповідання, портрет В.О. Сухомлинського, картки із завданнями для групової роботи.

 

Хід уроку:

І. Організація класу

- Закінчилась перерва,

пролунав уже дзвінок.

А тепер усі швиденько

налаштуйтесь на урок!

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. – Зараз перевіримо, як уважно ви читали вірш «Скільки річок в Україні?».

  • Яка річка «котить буйні води»? (Тиса)
  • Яка річка має Чорну (ліву) і Білу (праву) притоки? (Черемош)
  • Тиха річка під Карпатами? (Дністер)
  • Річка, що тече через Донбас і впадає в Тихий Дон? (Донець)
  • Найбільша річка - символ України, яка має довжину 2201 км? (Дніпро)
  • Яке озеро називають «перлиною України»? (Світязь)
  • Річка, що омиває західні кордони України? (Західний Буг)
  • Скільки річок згадано у тексті? (14)

А всього в Україні біля 73 тис. великих і малих річок.

- Я бачу, що ви уважно і вдумливо прочитали вірш.

 

ІІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання

1. Контроль техніки читання

- Прочитайте надрукований текст (картка 1) за 40 сек.

- Про що ви прочитали?

- Що дізналися про джерела?

2. Складання тематичної павутинки до слова «вода»

- Коли чуєте слово «вода», які асоціації уявляєте? (здоров’я, життя, холодна, прозора і т.д.)

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

- У якому б районі країни ми не жили, всюди знайдеться своє джерело. Люди ходять туди по воду, яку вважають цілющою. Часто місце, звідки б’є джерело, облагороджують, і стежка до нього не заростає ні влітку, ні взимку.

- Автором сьогоднішнього твору є Василь Сухомлинський. Деякі факти з життя В.Сухомлинського вам нагадає ….. (виступає учень, на дошці – портрет В.Сухомлинського).

- У своїх творах Василь Сухомлинський розповідає про такі випадки з життя людей, коли в начебто звичайних ситуаціях їм відкривається щось важливе і несподіване в людських стосунках, поведінці.

- А сьогодні ми прочитаємо оповідання про те, що може трапитися, якщо люди будуть недбало ставитися до природи.

 

 

 

V. Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського «Не забувай про джерело».

1. Словникова робота.

Гра «Встав букви»:

а) замість крапок вставте букви так, щоб вони були закінченням чи початком усіх слів.

На дошці:

води

 

 

 

 

 

селились

 

 

 

нести

купа

 

ис

 

по

 

Мічати

 

ви

 

пливти

бра

 

л….ь

 

….

 

Вчати

 

….

 

стачить

розсипа

 

 

 

 

 

Тім

 

 

 

тікає

дотримува

 

 

 

 

 

думайте

 

 

 

сипати

 

б) уточнення лексичного значення слів (робота в парах, картка 2)

- Прочитайте в лівій колонці тлумачення слів і доберіть до них із правої колонки відповіді слова

2. Читання тексту мовчки.

- Читаючи, визначіть, хто є головними героями оповідання? (селяни, сім’я, ставок).

- То розповідав дітям бувальщину? (вчитель).

3. Повторне читання вголос «естафетою» (передають один одному).

4. Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.

  • Що вчитель показав дітям?
  • Хто викопав ставок? Для чого козаки його викопали?
  • Яка біда сталася із ставком? Що помітили селяни?
  • Як вони вирішили врятувати ставок?
  • Кому дозволили не виносити відро з мулом?
  • Яким став ставок?
  • Хто першим перестав виносити мул? Чому?
  • Як підлітки пояснювали свою поведінку?
  • Чому багато селян почали ходити купатися вночі?
  • Хто розумів, до чого це може призвести?
  • Як почав зникати ставок? Що від нього залишилось?

5. Гра «Дочитай речення».

 - Знайти і дочитати речення:

  • Ось тут, на місці …
  • Їх тоді там багато …
  • Над ставок, на вербових кілках…
  • Та ось хтозна-звідки …
  • Спочатку люди якось …
  • Багато підлітків 
  • Старі хитали головами …
  • Та ставок …
  • Тільки спогад …

6. Мовно-логічне завдання (робота в групах; 2-3 учні працюють окремо із малюнковим планом).

- Користуючись текстом, позначте цифрами послідовність подій (картка 3).

 7. Підтвердіть чи заперечте твердження (записані на дошці). Аргументуйте свій вибір:

  • На мій вік вистачить.
  • Малий гріх, та великий наслідок.
  • Лихий приклад людям заохота.

 

8. Прогнозування.

- Що було б, якби люди не ухвалили угоду на сільській раді?

- Як могли б розгорнутися події, якби нова сім’я дотримувалася і виконувала ухвалу сільської ради?

- Що хотів автор сказати своїм читачам, до чого закликає?

- Кому симпатизує автор? Кого засуджує?

 

10. Висновки.

- Які слова тексту передають головну думку? (Напившись води, не забувайте про джерело, з якого вона витікає). Як ви його розумієте?

 

VІ. Підсумок уроку.

- Все наше життя – це вчинки, дії. Хороші чи погані, продумані чи нерозважливі, корисні або шкідливі.

Від чого залежить вчинок? Що лежить в основі наших дій? Чи завжди ми прораховуємо, передбачаємо наслідки наших вчинків?

- Задумайтесь над цим і обговоримо на наступному уроці ваші думки.

 

VІІ. Домашнє завдання.

 - Перечитати оповідання Василя Сухомлинського «Не забувай про джерело».

 - Переказувати від імені жителя села Жовті води (стара людина, хлопчик, дівчинка).


ДОДАТКИ

 

Картка 1.

За визначенням, природний вихід підземних вод на поверхню – це джерело. Кожен хоча б раз в житті пив з джерела. Така вода має безсумнівний плюс: природний фільтр різних грунтів, який очищає її. Саме тому джерельна вода кришталево чиста і може бути навіть мінералізована. Саме за такі цілющі властивості наші предки оберігали джерела. Існувало повір’я, що, напившись джерельної води, людина здатна почерпнути силу самої землі.

 

Картка 2.

Оповідання про давнину, про те, що було насправді –

Жовті Води

Незабудоване, запущене місце –

Бувальщина

Люди, які не знайдуть собі постійного місця, не знають чим зайнятися –

 

Пустир

Подрібнена земля, що відкладається на дні водойм –

Неприкаяні

Село у Дніпропетровській області –

Мул

 

 

Картка 3. Користуючись текстом, позначити цифрами послідовність подій:

 

 

 

Ставок мулом заносить.

 

 

 

 

 

Старий звичай забули.

 

 

 

 

 

І ставок щез.

 

 

 

 

 

Зійшлися селяни на раду.

 

 

 

 

 

Ставок став чистішим і глибшим.

 

 

 

 

 

То старовинне козацьке село.

 

 

 

 

 

На березі росли верби.

 

 

 

 

 

Приїхала в село сім’я.

 

 

doc
Додано
15 січня 2020
Переглядів
996
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку