Розробка уроку
з читання
на тему:
“Поробиш усю роботу, то й поспиш в охоту”.
УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА
«КІТ І ПЕС»
Підготувала та провела
вчитель початкових класів
Добрівлянської філії
Маланич Марія Володимирівна
2022
Тема: УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА «КІТ І ПЕС»
Мета:
уміння вчитися: уміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання, контролювати й оцінювати результати своєї діяльності; переключатися з одного виду роботи на інший;
комунікативної:уміти висловлювати свої думки; спілкуватися під час виконання завдань;
інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію;
здоров’язбережувальної: уміти правильно сидіти за партою;
соціальної/громадянської: уміти співпрацювати в парі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності;
загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці.
Обладнання: іграшки кота, пса, маски для інсценізації, презентація, роздаткові завдання-рибки, мікрофон, цеглинки лего, картинки-пазли, картинки-самооцінювання.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’я збережувальна, мистецька.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
-Привітання із учнями і гостями класу
2. Психологічне налаштування на урок. Вправа «Утворімо коло»
- Утворімо коло і розітремо свої долоньки. Що відчули ?
- Передамо одне одному своє тепло потиском руки. Заплющимо оченятка і пошепки промовляймо за мною:
- У нас гарний настрій!
- Ми всі готові до уроку!
- Бажаємо собі і друзям успіху!
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Скочив котик,
сів на плотик,
миє ротик і животик.
- Виберіть одне слово, що найбільше відповідає першому слову, прочитайте його.
Ліс (люди, рибалка, канікули, дерева, літо).
Риба (жало, вовна, дзьоб, лапи, луска).
Ведмідь (лев, звір, ліс, мед, зима).
Птах ( небо, квіти, крила, ніс, луска).
- Відгадайте загадки
І негарну звичку: Мені лапу подає
Спершу добре він поїсть Заглядає щиро в очі,
Після – вмиє личко. (Кіт.) Мовби щось сказати хоче,
(Демонстрування малюнка.) Замість слів лиш чути гав,
Всіх котів порозганяв.
Хто, скажіть, цей розбишака
Знають всі, що це…(собака).
(Демонстрування іграшок-тварин.)
- Що ви знаєте про цих тварин? Де і як живуть? Чим живляться?
- У яких стосунках вони в природі: чи полюють одне на одного, чи не зважають одне на одного?
- Сьогодні ми ознайомимось із українською народною казкою. Як ви вже здогадались, героями цієї казки будуть пес та кіт.
5. Робота над текстом казки «Кіт і пес»
1) Вправа «Передбачення». Робота над заголовком(с.29).
- Прочитайте заголовок. Як гадаєте, про що йтиметься у казці, якщо вона має таку назву? Які події можуть відбуватися, зважаючи на характер цих тварин?
2 )Виразне читання казки вчителем.
3) Перевірка первинного сприймання змісту твору.
Перевірка емоційного сприймання змісту
- Чи сподобалася казка? Що вас здивувало? Вразило?
- Чи справдилися передбачення щодо того, про що йтиметься у казці?
4) Словникова робота.
Пояснення значення незрозумілих слів (утворити пари: картки - слова і їх значення на дошці)
Гасав – дуже швидко бігав.
Череда – гурт свійських тварин (переважно великої свійської худоби), які утримуються, пасуться разом.
Клопі тне – пов’язане зі щоденними турботами.
Всмак – із задоволенням.
5) Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
Вправа «Рибки»: мовчазне читання казки учнями
Бесіда за змістом прочитаного твору
- Хто є героями (персонажами) цієї казки?
- Чим зазвичай займався вдень пес?
- Яким було життя кота? Якими справами займався він?
- Що здивувало кота? Чим він незадоволений?
- Як ви гадаєте, чому кіт не мав ані спокійного сну, ані смаку до їжі?
- Яку пораду дав йому пес?
- На боці якого персонажу ваші симпатії? Чому?
Вибіркове читання
- Знайдіть і прочитайте речення, у якому описано, як минав день пса.
- Знайдіть і прочитайте речення, у якому описано спосіб життя кота.
- Знайдіть і прочитайте речення, що є прислів’ям.
- Поміркуйте, який зміст передає це прислів’я. Чи може воно виражати головну думку казки?
Читання учнями казки вголос. Прийом «Небо - земля»
Робота в парах
Читання за особами з метою підготовки до інсценізації казки.
- Поміркуйте, з якою інтонацією слід читати слова кота, а з якою – слова пса. Підготуйтесь до інсценізації.
9. Гра “Актори”
- А зараз ми завітаємо до театру. (Діти одягають масочки і розігрують казку)
10. Характеристика головних персонажів за опорною карткою.
Завдання від котика (у вигляді рибки) – робота у парах
Підберіть слова характеристики кожного персонажа і з’єднайте із
словами, що є поряд із малюнками.
Роботящий Добрий
Ледачий Трудолюбивий
Злий Сонько
Безтурботливий Винахідливий
- Кому ви симпатизуєте у цій казці?
Фізкультхвилинка
Киця-кицюня (музично-танцювальна)
Робота у групах
- Складіть пазл та прочитайте прислів’я.
- Кого з героїв стосується це прислів’я? Поясніть, чому так уважаєте.
Гра “ Так чи Ні” робота з цеглинками лего (зелена-так, червона-ні)
Заперечте чи погодьтесь.
1. Кіт цілий день гасав луками.
2. Пес ввечері гарно вечеряв.
3. Кіт живе в теплі і без турбот.
4. Добре відпочинь, а тоді обідай.
Фізкультхвилинка для оченяток
Заплющуємо очі – і темрява буде, Очима водитиму вправо і вліво
Розплющимо очі – і сонечко скрізь. Бо очі втомились, треба їм відпочить.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Гра «Мікрофон»
3.Самооцінювання
Оцініть свою роботу на уроці
-Приєднайте прищепку до цеглинки, яка охарактеризує вашу роботу на уроці.
Дякую, ви молодці! Гарно справилися із завданнями.
Картинка-пазл
Завдання від котика
Маски для гри «Актори»-(читання в ролях)