Тема Українська народна казка «Рукавичка»
Мета: поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості. Працювати над виразним, правильним читанням; розвивати навички читання тексту в особах; правильно інтонувати речення, переказувати казку близько до тексту, розвивати зв’язне мовлення, мислення, артистичні здібності учнів. Виховувати дружбу, любов до природи.
Обладнання: індивідуальні складові таблиці для розчитування, картка для читання «Без зупинок», картка з анаграмами, бутафорний мікрофон, малюнок рукавички, ілюстрації до казки, ПК із проектором та мультимедійним екраном, підручник Літературне читання для 2 класу.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу
1.Емоційний настрій на урок.
Продзвенів дзвінок,
Починається урок .
Учитель посміхається,
Школярики стараються.
Працюватимемо старанно,
Щоб побачити в кінці,
Що у нашім другім класі
Діти просто молодці.
Вчитель:
- Кому дозволено сісти першим? (Дівчаткам)
- Так, спочатку краса, а потім – сила.
- А тепер пригадайте правила роботи на уроці.
- Сидимо – (учні доповнюють: рівно).
Працюємо – (старанно).
Читаємо – (правильно і виразно).
Відповідаємо – (чітко).
ІІ. Вправи для вдосконалення навичок читання
1. Мовна розминка.
Фонетична зарядка.
Вчитель:
– А де ж наш пустун-язичок?
Заховався за біленький тиночок,
Ліг на бочок і мовчок.
А ми його зараз розбудимо.
- Поплямкали губками.
- Поклацали зубками, щоб міцнішими були.
- Посичали гускою: с – с – с.
- Подзижчали комариком: дз – з – з.
- Подирчали трактором: др. – р – р.
- Пошуміли вітерцем: ш – ш - ш.
2. Розчитування за складовою таблицею.
3. Читання слів «Без зупинок»: (слайд 2)
рис – приз кіт - кріт
сук – стук оси - коси
мак – смак зал - залп
тук – стук рис – приз
4. Робота над скоромовкою (слайд 3)
Щіткою чешу щеня,
Буде чистим пес щодня.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Повідомлення теми та визначення завдань уроку
(на екрані тема уроку, малюнок до казки, слайд 1)
V. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Вступне слово вчителя.
- А як вам сьогодні відпочивалось вночі? Які сни наснилися? Можливо хтось приходив до вас у гості?(відповіді дітей).
- А до мене сьогодні вночі приходила казка. Ось предмет, який вона залишила для вас. Подивіться. (на екрані малюнок рукавички, слайд 4)
- Що це таке? (рукавичка) А навіщо вона потрібна? А як називається казка , в якій цей предмет зустрічається? А чому саме рукавичка?
- Тож сьогодні ми з вами познайомимось з цією казкою та з її головними героями.
- Подумайте і скажіть чого б ви хотіли навчитися на уроці.
«Мікрофон включено» ( говорять і передають один одному)
VІ. Робота над казкою «Рукавичка»
- Діти, вам сподобалась ця казка?
- Чим вона вам сподобалась? Що зацікавило?
- Яких героїв казки ви запам’ятали?
- Де взялася в лісі рукавичка?
2. Фізкультхвилинка
Руки-лапки розвели,
Щоб іще набратись сили –
Догори їх підняли,
На підлогу дружно сіли,
Кулачками покрутили,
Лапки-ніжки підтягли,
Разом руки опустили.
І руками обняли.
Опустили на коліна,
Піднялися, рівно стали,
Хай рівненькі будуть спини.
Нахилилися помалу,
Головою покрутили,
Нижче, нижче, як один,
Вправо, вліво подивились.
Щоб дістатись до морквин.
3. Словникова робота. (слайд 5)
шкряботушка біжить
скрекотушка де не взявся
побігайчик вилазить
сестричка суне
братик вліз
іклан плигає
набрідь прибіг
- Прочитайте слова, правильно наголошуючи.
- Що об’єднує слова першого стовпчика?
- Що об’єднує слова другого стовпчика?
4. Читання казки учнями (мовчки).
- Чи в повному об’ємі казка у підручнику?
- Якої частини немає?
5. Логічний розбір казки. (Працюють «Центри»)
Центр «Читайлик»
Вчитель:
Знаємо! Це цікаво!
- Прочитайте за порядком назви тваринок, що оселилися в рукавичці.
(слайд 6)
- Кого звірі вже не хотіли впускати? (слайд 7)
- Прочитайте, хто третім попросився в рукавичку? (слайд 8)
Центр «Логікомудрія»
Вчитель:
Зуміємо!
- Прочитайте анаграми і розплутайте порівняння: (слайд 9)
дужий, як силиця
вірний, як цаєзь
швидкий,як імдевдь
кучерявий, як басока
хитрий, як ранба
голодний, як квов
- Які з цих тварин не є героями казки «Рукавичка»?
- Чи можна в рукавичці помістити дідову собачку?
Центр творчості
Вчитель:
Фантазуємо! Творимо!
- Скласти діафільм, словесно намалювати кілька кадрів до казки (робота в парах).
- Пригадайте, як закінчилася казка. Розкажіть її кінець. (слайд 10)
Математичний центр
Вчитель:
Зможемо!
- Скільки всього звірів було в рукавичці? Назвіть їх. (слайд 11)
- Хто прийшов перед вовком?
- Хто прийшов п’ятим?
- Хто прийшов перший, а хто останній? (слайд 12)
- Назвіть всіх тварин у порядку збільшення: від найменшої за розміром до найбільшої. (слайд 13)
- Молодці! Ви змогли! Ваш клас дружний, а дружба гори верне!
6. Спостереження за мовою казки.
- Прочитайте початок казки. А як по-іншому починаються казки? Переробіть початок.
7. Розвиток зв’язного мовлення.
- Розгляньте малюнок (підручник с. 35)
- Кого з героїв художник не зобразив?
- Пригадайте, як закінчилася казка? Розкажіть її кінець.
8. Інсценізація казки.
9. Робота в зошитах.
VІІ. Підсумок урок
- Яку казку ми прочитали?
- Чого вона нас вчить?
Послухайте віршик, який також називається «Рукавичка», і скажіть, чому ж хлопчику не вдалось поселити когось у рукавичку. (слайд 14)
Рукавичка
Вчора Галочка-сестричка
Казку прочитала,
Як у лісі рукавичка
Звірам домом стала.
Я покинув рукавичку
За городом, там, де ліс,
Та ні зайчик, ні лисичка,
Й вовк у неї не заліз.
Мабуть, дуже замала
В мене рукавичка?!
Взяв у мами зі стола,
З ліжка – у сестрички.
Рукавичок, мабуть, з п’ять
В ліс відніс –
Хай звірі сплять.
Я не знаю, як було,
Як у лісі сталось,
А мені не повезло –
Від усіх дісталось.
- Чому ж хлопчику дісталось? Що він не зрозумів?
VII.Домашнє завдання
- Виразно читати казку в особах.
- Намалювати ілюстрації до казки.
1