Урок з літературного читання "Василь Сухомлинський «Не забувай про джерело»

Про матеріал
Розширити і поглибити знання учнів про життя і творчість В.О. Сухомлинського, удосконалювати навички правильного й виразного читання та навички літературного аналізу
Перегляд файлу

Олександрівська філія

КЗ «Олександрівське НВО№1»

 

 

 

                        Василь Сухомлинський

 

             “Не забувай про джерело”

 

 

                                                                                    Конспект  уроку

            з літературного читання ( 4 клас)

                                                                                              підготувала і провела

                                                                              вчитель І категорії

                                                      Вихрист Наталія Василівна

 

 

 

 

 

Тема: Василь Сухомлинський «Не забувай про                            джерело»

Мета:розширити і поглибити знання учнів про життя і творчість      В.О. Сухомлинського, удосконалювати навички правильного й виразного читання та навички літературного аналізу; формувати уміння встановлювати причинно наслідкові зв’язки; пробудити особисту відповідальність за охорону навколишнього середовища, формувати екологічну компетентність.

                                               Хід  уроку

 

I. Організаційна частина

 

1.    Привітання

2. Інтерактивна вправа «В колі друзів «Я дарую тобі…»
Спалахнула свічечка
Ніжним полум’ям.
Підійди погрітися,
Кому холодно…
Ця свічка - це символ доброти і чистоти. Давайте зараз висловимо побажання один одному. Хай торжествують світло і доброта! 

 3. Вправа«Очікування»

- Що ви очікуєте від уроку? (відповіді учнів)

             Я очікую, що на уроці буде цікаво.
        Я хочу дізнатися щось корисне та важливе.
        Я хочу взяти до уваги почуте.

- А я, в свою чергу, сподіваюсь, що ви будете працювати організовано, злагоджено, чітко, правильно висловлювати свої міркування, робити висновки, учитися дружнім стосункам, допомагати один одному.

II. Підготовка до сприймання нового матеріалу.                                                                -Наш сьогоднішній урок я би хотіла розпочати такими 

словами:

Людина починається з добра,-

Сказав мудрець;

- Живи, добро звершай!

Та нагороди за це не вимагай.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

              Любов Забашта

-Що для вас є добро?

-А для мене це …

Доброта --- щедрість, чуйність, повага, любов, співчуття, прихильність, ласка, допомога, привітність, милосердя.


- Доберіть людські чесноти до кожної букви слова «доброта»:
Д – добросовісний, доброзичливий, допитливий ,дотепний
О – об’єктивний, оптимістичний
Б – благородний, благодійний
Р – ретельний, романтичний, різносторонній
О – освічений
Т – талановитий, тямущий , толерантний
А – активний
III. Ознайомлення з життям і творчим шляхом В.О.Сухомлинського.

- Всі ці риси характеру притаманні оцій людині.
- Хто це? (В.О.Сухомлинський).
- Що вам відомо про нього?

-Щоб поповнити свої знання звернемося до літературознавця.(Презентація про В.О.Сухомлинського)

(Виступає учень, користуючись презентацією)

Народився Василь Сухомлинський у селі Василівка Кіровоградського району в незаможній сім’ї. Батько працював столярем і теслярем, майстрував колеса і музичні інструменти. Мама, Оксана Юдівна, працювала у колгоспі, а зимовими вечорами сиділа над своїм шиттям  і розказувала дітям казки. У цій родині, крім Василя, було ще троє дітей – Іван, Сергій і Меланія. Розповідають, батьки ніколи не карали дітей. Може, тому усі вони вибрали професію педагога.

Василь ріс жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби і пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити. Одного разу Василь із товаришами пішки пройшли 45 кілометрів, аби купити фарби. 

Під час Другої світової війни був на фронті. Двічі пережив поранення. Особливо постраждала рука. Хірурги боялися, що її доведеться ампутувати. Перед операцією повідомили про це Василя Олександровича. “Ой ні, руку будь що треба залишити!” “Навіщо тобі рука? Ти що, артист?” – запитав старенький хірург. “Ні, я вчитель”. Операція була складною, хірурги зробили усе можливе. Рука залишилася, але після операції стала на шість сантиметрів коротшою. Важким було й поранення в груди, але вчитель все одно повернувся до школи.

Після закінчення Полтавського педагогічного інституту Василь Сухомлинський   35 років працював вчителем і директором школи.

32 роки Василь Сухомлинський вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою учнів. А потім ці розповіді виливалися на папір і ставали книгами. Для молодших школярів він написав майже 1500 художніх мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел.

Загальний тираж його книг становить близько  4 млн. екземплярів на різних мовах народів нашої країни і світу.

Твори В. Сухомлинського видані 53-а мовами світу, загальним тиражем майже 15 млн. примірників. Книга «Серце віддаю дітям» перекладена на 30 мов світу і витримала 54 видання.

Помер Василь Сухомлинський

2 вересня 1970 року. Похований на кладовищі всього за 300 метрів від школи, якій віддав усе своє життя.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Які оповідання В.Сухомлинського  ви пам’ятаєте?
- Сьогодні ми познайомимося ще з одним оповіданнями .

-Оповідання, яке ми будемо  читати називається”Не забувай про джерело”.

-Про що йтиметься у ньому? (Припущення дітей)

V. Опрацювання  оповідання В.О.Сухомлинського “Не забувай про джерело.”

1.Стратегія”Порушення послідовності.”(Робота в групах).

-Перед тим, як познайомитися з оповіданням пропоную вам виконати зав-

дання. Порадьтеся у групі і запропонуйте свою послідовність поданих речень.

1. Ставок став чистіший і глибший. (3)

2. І ставок щез.                                     (5)

3. То старовинне козацьке село.         (2)

4. На березі верби росли.                     (1)

5. Старий звичай забули.                    (4)

2.Первинне сприймання оповідання.

-Послухайте  оповідання і перевіримо вашу роботу.(Читає вчитель, діти слідкують,шукають речення, встановлюють  послідовність.)

VI. Фізкультхвилинка .

3.Словникова робота.

а).Читання колонок слів.

мул                      бачите                  ухвала

балка                  пустир                випливти

хтозна              околиця               веслувати

чимало          старовинне           смеркання

                       бувальщина

  Читання кожної колонки зверху вниз (”луною” за вчителем) і знизу вверх    

(”буксиром” із сусідом по парті).

-Прочитайте усі іменники розповідною інтонацією.

-Прочитайте усі дієслова питальною інтонацією.

-Слова, що залишилися прочитайте з почуттям захоплення.

-Поясніть значення слів 

мул дуже подрібнена, розтерта  земля, попелястого кольору, що відкладається на дні рік, озер, морів.

 бувальщина­ - щось дійсне, реальне; те, що справді було.

-Доберіть синоніми до слів

старовиннедавнє,

ухваларішення

чималобагато.

4. Читання тексту учнями.

 

І і ІІ абзаци—один учень вголос;

ІІІ абзац—“дощиком”;

IV абзац—“буксиром”;

докінця—мовчки.

5. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

- Як виглядав пустир багато років тому? Розкажіть.

- Коли з’явився ставок?

Історична довідка. Битва під Жовтими Водами відбулася у 1648р.

Козацьке військо під  керівництвом  Богдана  Хмельницького при підтримці

кримсько-татарської кінноти вщент розбили 18-тисячну польську армію.- Знайдіть і прочитайте який старовинний звичай описано в оповіданні?

- Чи усі люди дотримувалися цього розпорядку?

- Як повели себе мешканці села ?

-Які думки переважали у селян ?

-Знайдіть і зачитайте , що врешті сталося з ставком ?

6. Визначення головної думки оповідання.

-Знайдіть і зачитайте речення яке виражає головну думку оповідання.

-Як ви його розумієте ?

-Чи це стосується тільки джерела ?

-Наведіть приклади з життя.

7. Виразне читання оповідання.

-Хто прочитає оповідання як диктор радіомовлення ?

8. Хвилинка-цікавинка.

-Ми розпочали урок із добрих побажань один  одному. А ви знаєте ,що вода

як частина живої природи також реагує на добро і зло ?

-І завершити наш  урок мені хотілося б віршем. Його склала 11 річна дівчинка Скакальська Наталія.

Вода для всіх життя

Чи є багатою людина,

Що має хліб і воду на столі?

Хтось скаже «так» , хтось скаже «ні»…

Зумій в простому щастя віднайти,

І будеш з часом в ногу ти іти.

Ковток води дає життя

Людині, птаху і тварині,

Так прадід в давнину казав,

І мама сину вторить нині. 

В буремному Донецьку від біди

Свята водиця кіборга  охоронила,

І в нього відновилась дивовижна сила,

Щоб неньку Україну вберегти.

Вода завжди дає життя,

Надію на велике диво…

Це життєдайна людства сила!

Не знаю я, не знаєш ти,

Як важко жити без води!

Відкриєш в домі кран – біжить вода,

Це благо для людини !

Цінуй цей еліксир життя –

Вода  для всіх  і є  життя!

VII. Підсумок уроку.

-Чи справдилися ваші очікування ?

-Мої також. Ви працювали дружньо, злагоджено,як одна команда.

Дякую вам за роботу на уроці.

-А хто зробив для себе відкриття ?

VIII. Домашнє завдання.

Читати і переказувати оповідання

Відшукати прислів’я, приказки про воду.

 

 

 

 

doc
Додано
14 січня 2021
Переглядів
1144
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку