Конспект уроку з літературного читання з використанням методів критичного мислення
4 клас Казки І.Франка. І.Франко «Лисичка-кума»
Запорізький загальноосвітній багатопрофільний навчально-виховний комплекс №106
Запорізької міської ради Запорізької області
Конспект уроку з літературного читання
з використанням методів критичного мислення
4 клас
Казки І.Франка.
І.Франко «Лисичка-кума»
Підготувала: вчитель другої категорії
Чуб-Колісник Олена Олексіївна
2018 рік
Тема: Іван Франко. Казка «Лисичка-кума».
Мета: розширити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання,критичне та образне мислення, мовлення, творчість, уяву, фантазію, вміння працювати з текстом, швидко орієнтуватися в його структурі, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати інтерес до усної народної творчості, літературних казок; виховувати почуття дружби, товариськість.
Обладнання: портрет І.Франка, виставка казок письменника, картки для роботи в групі.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Гра «Подарунок».
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Промовляння чистомовки:
Рі-рі-рі: Що ти бачиш угорі?
Рю-рю-рю: Бачу ясную зорю.
Рі-рі-рі: Ще що бачиш угорі?
Ря-ря-ря: Небо синє, як моря.
Рі-рі-рі: Ще що бачиш угорі?
Ри-ри-ри: Там літають комари.
Ра-ра-ра: З комарами мошкара.
Ра-ра-ра: Розбігаймось до утра!
2. Конкурс поетів «Закінчіть риму» (усно, на швидкість)
П’є гарячий чай із... (медом).
Тільки вчора було влітку,
А сьогодні — ... (восени).
Тільки дощ — як... (кулемет).
Загубила у небі журавлині... (ключі).
Цвіркуни й перепілки припинили... (концерт).
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша І. Франка «Дрімають села...».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Іван Франко любив дітей. «Життя,— говорив Франко,— мені мало всміхалося, але діти були тим весняним, сонячним промінням, яке зігрівало моє серце». Саме для дітей Каменяр написав багато казок. Сьогодні ми прочитаємо одну з них. Відгадавши загадки ви дізнаєтесь героїв цієї казки.
Загадки.
В лісі молодиця гуляє
На всі боки поглядає.
На ній шубка дорога
Вся горить, мов золота.
Хвіст пухнастий і м’який.
Що за звір такий?
(Лисиця).
Невсипущий, хитрий, сірий, Голоднющий, ікла шкірить.
Між кущами припадає,
Пасовисько оглядає,
Чи не ходить там телятко,
Не телятко, так ягнятко,
Не ягнятко, хоч би гуска —
Хоч би що, аби закуска.
(Вовк).
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Передбачення»
— Як ви розумієте слово кума?
Кума — хрещена мати по відношенню до батьків хрещеника і до хрещеного батька; мати дитини по відношенню до хрещеного батька і хрещеної матері.
2. Словникова робота. Робота в групах на картках.
— До слів лівого стовпчика доберіть тлумачення з правого стовпчика.
Картка 1.
Полуденок з’їла щось із хрускотом.
Похресники пень, викорчуваний з корінням.
Згамкаю діти по відношенню до своїх хрещених батька та матері.
Злосливий їжа, яку приймають опівдні.
Схрупала з’їм, проковтну.
Корч сердитий, роздратований.
— Чи відомі вам подані фразеологізми?
Картка 2.
Не мати ніякої спілки втекла
Ані пари з рота страшно, лячно
Мурашки за плечима мовчати
Накивала п’ятами не робити нічого разом
3. Читання казки комбінованим способом – ланцюжком. (учитель — учні)
(с. 92–96)
— Чи сподобалась вам казка?
— Кому ви співчували?
— Чиї вчинки вас обурили?
4. Руханка «Тропічний дощик».
5. Робота в парах. Читання казки учнями в парах за частинами по групах(6 груп). Складання «товстих та тонких запитань» (по два запитання).
— Якої пори року відбувались події?
— Скільки раз Лисичка бігала на «хрестини»?
6. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
— Що задумали Вовчик-братик і Лисичка-сестричка?
— Де вони заховали страву?
— Які витівки Лисички пов’язані з іменами удаваних похресників?
— Прочитайте, як Лисичка вперше надумала обдурити Вовка.
— Прочитайте за особами діалог Вовка і Лисиці після того, як вона вперше бігала до горщика.
— Прочитайте другий діалог після других відвідин полуденка.
— Що Вовк побачив у корчах, коли прийшов обідати?
— Куди Лисичка заховалася від розгніваного Вовка?
— Як вона знову його перехитрила?
7. Характеристика дійових осіб
— Якими ви уявляєте головних героїв?
— Які у них риси характеру?
Гра «Хто який?»
— Додайте закінчення, доберіть рису характеру. Доведіть це словами тексту.
довірлив...
хитр...
підступн...
злодійкуват...
Лисиця сором’язлив... Вовк
брехлив...
дурн...
жадібн...
працьовит...
запальн...
8.Складання сенканів «Лисиця» та «Вовк».
9. Рольова гра «У залі суду»
— Уявіть, що ви — в залі суду. Суддя зачитує позов Вовка.
Учні об’єднуються у групи:
1-ша група — адвокати. Ваше завдання — захищати підсудну.
2-га група — прокурори. Ваше завдання — знаходити все негативне в підсудної.
3-тя група — судді. Ваше завдання — проаналізувати відповіді адвокатів і прокурорів та винести вирок.
Підсудна — Лисичка.
Позивач — Вовк.
Свідки — Ворона, Заєць.
10. Визначення головної думки та мети казки.
— Чому автор дав казці таку назву?
— Що у ній схвалюється, а що — засуджується?
— Яка головна думка казки? Оберіть найвлучніше прислів’я.
- В чому полягає повчальна мета цієї казки?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що сподобалося на уроці найбільше?
— Що здалося складним?
— Чого навчились?
— Які побажання ви можете висловити одне одному?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 92-96. Читати в особах. В зошитах скласти план до казки.