Урок підготувала
вчитель початкових класів
Ірпінської ЗОШ І-ІІІ ступенів №18
Цвєткова Наталія Дмитрівна
Тема. Досліджуємо залежність результату арифметичної дії від зміни її компонента. Розв'язування задач.
Мета: формувати вміння застосовувати залежність між результатами арифметичних дій додавання й віднімання від зміни одного з компонентів у обчисленнях, розв’язувати задачі;
Дидактична задача: актуалізувати знання залежності між результатами і компонентами додавання й віднімання; формувати вміння застосовувати ці знання в обчисленнях (у тому числі й для зручності обчислень), обирати пару числових даних, достатніх для відповіді на запитання задачі, ділити задачу на дві прості, розв’язувати задачі, обчислювати значення виразів зі змінною; удосконалювати обчислювальні навички.
Розвивальна задача: розвивати функціональне мислення учнів під час розв’язування завдань №1-3; формувати прийоми розумових дій аналізу під час виконання завдання №4; розвивати візуально зорову пам'ять, самоконтроль, увагу, швидкість реакції, роботу обох півкуль під час роботи з ЛЕГО (6 цеглинок)
Виховна задача: виховувати в учнів самостійність, старанність, наполегливість, бажання творчо працювати.
Обладнання: навчально методичний комплект С.О. Скворцова та О.В. Онопрієнко й робочий зошит, мультимедійний комплект, аркуші паперу, ЛЕГО.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма проведення: урок - дослідження.
Хід уроку
І. Організація класу.
Створення позитивного психологічного клімату класу.
«Сонячні промені». Учні стають у коло й витягують руки так, щоб утворилося «сонечко», а пальці – то його промінчики. Учитель пропонує дітям поворушити пальчиками - «промінчиками» наче «сонечко» світить.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Сьогодні ми продовжуємо досліджувати, як залежить результат арифметичної дії від зміни одного з компонентів. Ви дізнаєтесь, у яких випадках ці знання можуть полегшити обчислення. Отже, на вас чекає цікава наукова робота.
ІІІ. Актуалізація і коригування опорних знань і способів дії.
Усна лічба.
Математика разом з другом.
- Лічба в межах 100. (Слайд 3)
1 учень - від 28 до 35
2 учень - від 47 до 54
- Гра «Знайди зайве» . (Слайд 4 )
- У кожному рядку знайдіть «зайве» число.
71 73 27 77 79
10 80 55 90 30
Усний рахунок . (Слайди 5-11 )
(Виконується на окремих аркушах)
- Знайти суму чисел 5 і 5;
- 17 зменшити на 8;
- До 4 додати 7;
- Знайти різницю чисел 14 і 6;
- Від 11 відняти 6;
- 8 збільшити на 8;
- Запиши найбільше двоцифрове число;
- Запиши найбільше одноцифрове число.
Перевірка. 10 9 11 8 5 16 99 9
Записати подані числа у порядку зростання.
68 94 8 13 86 52 31 10
Дайте характеристику числу 10 (кругле, двоцифрове, 1 дес., сусіди - числа 9 і 11, число 10 на один менше 11 й на один більше 9; це є найменше двоцифрове число)
Рухлива вправа «Світлофор» (Слайд 15)
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Досліджуємо залежність між результатами і компонентами додавання й віднімання в обчисленнях.
Фронтальне виконання. (Слайд 16-18)
Завдання 1. Який компонент змінюється в кожному стовпчику? Як саме? На скільки? Як ця зміна впливає на результат? Заповни клітинки.
Фізкультхвилинка. (Слайд 19)
V. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності. (Формування вміння користуватися знаннями (новими правилами) в процесі виконання різноманітних вправ).
1. Робота з підручником с. 41 (Слайд 20)
- Досліджуємо вирази. (Завдання 1-2)
- Досліджуємо задачу. (Завдання 4) (Слайд 21-22 )
(Формування вміння добирати пару числових даних, достатніх для відповіді на запитання задачі).
VІ. Закріплення вивченого
Робота в групах (Слайд 23 )
(Учитель завчасно ділить задачу на частини «умова», «запитання», «розв’язання», «відповідь» і ці частини оформляє як окремі картки. Кожна група отримує набір таких карток, при цьому в кожному наборі є зайві картки. З карток група має скласти повну схему задачі й пояснити свій вибір)
Умова |
Запитання |
Розв’язання |
Відповідь |
|
|
|
|
Задача 1 (перша група)
Білочка в одному кошику принесла 8 горіхів, а в другому – на 2 більше.
Скільки всього горіхів у двох кошиках?
Скільки горіхів у другому кошику?
8 + 2 = 10 (гор.)
8 + 10 = 18 (гор.)
10 + 2 = 12 (гор.)
Відповідь: у двох кошиках 18 горіхів.
Відповідь: у другому кошику 10 горіхів.
Задача 2 (друга група)
Їжачиха дала на сніданок їжачкам 6 грушок, а яблук – на 3 більше. Скільки всього фруктів дала їжачиха?
6 + 3 = 9 (фр.)
6 + 9 = 15 (фр.)
Відповідь: їжачиха дала 15 фруктів.
Відповідь: їжачиха дала 9 яблук.
Відповідь : їжачиха дала 6 фруктів.
Задача 3 (третя група)
Зайчик приніс білочці 15 яблучок, а грушок – на 10 менше. Скільки фруктів приніс зайчик білочці разом?
15 – 10 = 5 (фр.)
15 + 5 = 20 (фр.)
15 + 10 = 25 (фр.)
Відповідь: зайчик приніс білочці 20 фруктів.
Відповідь: зайчик приніс білочці 5 грушок.
Відповідь: зайчик приніс білочці 25 фруктів.
2. Діяльнісний підхід. Педагогічна технологія «Щоденні 3». Математика самостійно ( контрольно-перевірне завдання, виконання якого покаже як учні зрозуміли і осмислили матеріал) . Робочий зошит. С. 36 (Задача 141)
3. Геометрична хвилинка. ЛЕГО (Слайд 24)
VІІ. Підсумок
Інтерактивна технологія «Істинне - хибне» (червона цеглинка – ні, зелена – так, жовта – не знаю) (Слайд 25)
VІІІ. Рефлексія.