Урок з математики для 1 класу на тему "Число і цифра 0. Написання цифри 0."

Про матеріал

На основі практичних дій з предметами, розкривається утворення нуля , визначається його місце в натуральному ряді; формується в учнів уміння складати і розв язувати приклади на додавання і віднімання. Урок сприяє розвитку математичного мовлення, обчислювальним навичкам, творчім здібностям дітей.

Перегляд файлу

 

       лосяш                                                                         

 

Відкритий урок з математики

в 1 класі на тему:

 

 

44419510_96849b04790b

                                                                                   Провела:                                                                                       вчитель початкових класів                                                                                      Української ЗОШ І-ІІІ ст.№13                                                            м.Селидового                                                                                 Погудіна Тетяна Петрівна           

 

 

 

 

 

                         Тема:     Число і цифра 0. Написання цифри 0.

         Мета: навчальна : на основі практичних дій з предметами, розкрити утворення  нуля , визначати його місце в  натуральному ряді; формувати в учнів уміння складати і розв язувати приклади на додавання і  віднімання;

   розвивальна: розвивати математичне мовлення, логічне мислення, обчислювальні  навички, творчі  здібності дітей;             

                           виховна: виховувати наполегливість, бажання досягати успіху, почуття    відповідальності, охайність.              

Обладнання: таблиця з друкованою і рукописною цифрою 0, чарівна скриня, колобок, демонстраційний матеріал, індивідуальні картки, презентація.

Хід уроку

І.   Організаційний момент 

1.  Привітання. (слайд 1)

Пролунав уже дзвінок,

Час почати наш урок!

Дружно будем працювати –

Математику вивчати!

    - Сьогодні на уроці,діти, нас будуть супроводжувати уважність, кмітливість, спостережливість, наполегливість і дисциплінованість. Давайте повторимо правила роботи на уроці. Як потрібно себе вести на уроці?

2. Повторення  правил роботи на уроці: (слайд 2)

  • Вести себе спокійно;
  • не викрикувати (голосно – це не значить красиво) ;
  • бути думаючими (для цього у вас є голова на плечах) ;
  • бути  терплячими, дати можливість висловитися своїм товаришам;
  • завдання слухати  до кінця.

II. Повторення вивченого матеріалу.

     -Діти, хтось прислав нам цікаву скриню, але вона не відкривається. Давайте прочитаємо листа.

                                                       Дорогі першокласники!

     Я,  чаклунка Злюка, яка не може прожити ні одного дня без поганих справ, закрила у цій скрині одну казкову істоту. Якщо ви такі розумні, то спробуйте врятувати її. Але це не так легко. Тому що треба виконати всі завдання правильно, щоб скриня  відкрилася.

                                                                                Чаклунка Злюка

   - Діти, ви знаєте там всередині хтось плаче і просить про допомогу. Допоможемо йому?              

   - Тому працюємо швиденько і правильно даємо відповіді. А в кінці уроку дізнаємось, хто із вас найактивніший.

1.Усний рахунок

Робота  за таблицями Шульте (біля дошки) – 2 учні

   -Давайте повторимо прямий і зворотній рахунок.

 

 

 

1

6

4

 

5

8

2

5

2

7

 

9

10

7

8

9

3

 

4

6

3

 

10

 

 

 

1

 

 

 

 

 

2. Гра «Живі цифри» (слайд 3).

-У творіть числовий ряд з чисел 5, 2, 9, 6, 1, 3, 4, 7, 10

- Якого числа не вистачає? (8)

- Як можемо утворити число 8?

- Яке число стоїть за числом 4?

- Яке число передує числу 9?

- Яке число має « сусідів» 5 і 7?

- Яке число на 1 більше від числа 8?

- Яких «сусідів» має число 3?

- Як дістати число 5, якщо є число 4 ?

- На скільки 6 більше ніж 5?

3.   Весела лічба     (з поясненням) (слайд 4)                       

                                   Ця скриня зовсім не проста.

                                   Захоче – і відкриється сама.

                                   Та тільки, щоб нам усе знати

                                   треба задачі розв язати.

  • По дорозі їжак біг,

  Ніс 6 яблук на пиріг.

  Одне впало, покотилось.

  Скільки яблук залишилось?(6-1=5)

(учні складають приклад і обчислюють його)

  • На лугу пасуться гуси,

    Їх пасе мала Маруся.

   Сім гусей ще біля броду

    Троє вже ввійшли у воду.

    Ми попросимо дітей

    Полічити всіх гусей.( 7+3=10)

  • Киця й котик залюбки

    Випікали пиріжки.

    Киця з тіста 5 зліпила

    Котик з снігу  тільки 2.

    Скільки пиріжків з їдять кошенята? (5 )

  • Їжачок по лісу йшов,

    На обід гриби знайшов.

    Під березою - один,

    Вісім під дубочком.

    Скільки буде в їжачка

    В кошику грибочків? ( 1+8=9)

 (Скринька відкривається).

    - так який казковий герой завітав до нас на урок? (слайд 5)        

     - Зла чаклунка зачарувала нашого Колобка, зачинила в скриню.  Він не співає своєї веселої пісеньки, сумний. Тому давайте будемо активно працювати, щоб його розвеселити і пісеньку з ним заспівати.

   - А коли людина радіє? (свято, подарунки)

   - Давайте і ми подаруємо Колобку подарунки – повітряні кульки. Тільки спочатку потрібно розв’язати приклади, які знаходяться на них.

4. Повторення знань про математичні знаки.

   - Як називається математичний знак, який складати числа мастак? (+)

   - Як називаються компоненти при додаванні?

   - Як називається математичний знак, який допомагає віднімати? (-)

5. Розвязання  прикладів на повітряних кульках.

   - Ось наш колобок і повеселішав і відправився у подорож. А ви бажаєте подорожувати із ним?

  • Фізкультхвилинка (слайд 6)

У країні Казочок жив веселий Колобок.

Разом з ним усі звірятка шикувались на зарядку.

Раз  притупнули ногою, покрутили головою.

Руки вгору підняли, трохи ними потрясли.

Нахилились вліво , вправо.

Та цього було замало.

Руки вгору, руки вниз, раз присіли, піднялись.

Головою похитали, працювати знов почали.

ІІІ. Мотивація учбової діяльності.

   - Діти, а що ми позначаємо цифрами? (множину предметів)

   - А як ви думаєте, чи буває множина, в якій немає жодного елементу?

1. Підготовча робота

   - Ми сьогодні знайомимося з новою цифрою і навчимося її писати. Вона дуже схожа на нашого героя з казки , якому ми сьогодні допомагаємо. Це 0. (слайд 7)

   - А чи справді вона  потрібна ми дізнаємося прослухавши казку « Пригоди Нулика»

2. Слухання казки.(слайд 8)

     У країні Цифрляндії жили не тужили цифри: 1,2,3,4,5,6,7,8,9 і 0. Жили не тужили, бо усі дружили. Щодня виходили цифри на майданчик і весело гралися в «додаванки» або «відніманки». Ось так: дві цифрочки ставали поруч, між ними ставав знак Плюс або Мінус, а потім вибігала  і ставала перед ними ще одна цифрочка – Сума або Різниця.

     Але одного разу в гру вступив Нулик. І з якою б цифрочкою він не починав грати, їй самій доводилось закінчувати гру. Це було дуже не цікаво, і цифри сердито сказали:

   - Це ти винен, Нулику ! З тобою гратись нецікаво! Йди від нас геть!

Замислився Нулик і пішов геть. Іде й думає:

   - Який я невдаха! Я - ніщо, я - порожнє місце! Нічого не значу! Я нікому не потрібний…Якби я зовсім зник, ніхто б і не помітив…

     Аж чує: на дереві хтось розмовляє. То була пані Сорока. Вона десь дістала два смачненьких бублики і частувала ними своїх синочків:

   - Це тобі один, ти розумний син!

   Це тобі один, ти слухняний син!

   Третій сину, розбишако, ледацюго, забіяко!

   Ти одержиш нулика - дірочку від бублика!

   - От, от,- схлипнув Нулик,- я- дірочка від бублика! Порожнє місце…- і гірко-гірко заплакав.

     А тим часом цифри продовжували весело гратися в « додаванки» . Коли доданками стали Сімка і Трійка, цифри раптом притихли, бо зрозуміли, що їм не виставити Суми.

     Одиничка вийшла на майданчик, розгублено озирнулася навколо.

   -А де ж Нулик ? Я без нього тільки одиничка, а треба – десять…

І тут всі зрозуміли, що без Нулика ніяк не можна! Отже він потрібний, дуже потрібний!

     І цифрочки побігли шукати Нулика. Вони вибачилися за те, що образили свого друга, і тепер знову живуть дружно.

   - Отже, діти, потрібний нам Нулик в математиці чи ні?

ІV. Пояснення нового матеріалу

  1. Ознайомлення з цифрою 0.

 Учитель показує цифру нуль.

  • Де ми вже з нею зустрічалися?

( початок шкали лінійки, у написанні числа 10)

  • А на що схожа ця цифра? (слайд 9)
  • Яких казкових героїв, схожих на Колобка ви знаєте?
  • Поки ви слухали казочку, наш Колобок прийшов до своїх друзів смішариків. (слайд 10)
    1. Утворення 0. Місце 0 на числовому відрізку.
  • А як утворюється число 0 нам покажуть Крош та Їжачок (слайд 11)
  • Перед вами тарілочка на якій лежать 6 груш. Крош з’їв з груші. Скільки залишилося груш на тарілочці? (3)
  • Як вийшло 3? (6-3=3)
  • Їжачок теж з’їв 3 груші. Що залишилося на тарілочці? (нічого)
  • Скільки було груш? (6)
  • Скільки з’їли? (6)
  • Скільки залишилося? (нічого)
  • Коли нічого не залишається, говоримо – нуль. Позначаємо нуль цифрою 0. Як утворився 0? (6-6=0)
  • Нуль утворюється при відніманні числа самого від себе.

При лічбі нулю досталось не багато і не мало,

І не рідко, і не густо.

Нуль ніщо, не скільки, пусто.

Хай же знає вся малеча: нуль – це просто порожнеча.

  • Скільки учнів сидить за партою? (2)
  • Якщо один учень вийде до дошки, скільки учнів залишиться сидіти? (1)
  • Як дізнатися? (2-1=1)
  • А якщо я викличу  і  цього  учня до дошки, скільки учнів буде за партою сидіти? (нуль)
  • Нуль більше чи менше 1? (менше)
  • На скільки? (на 1)
  • Тому на числовому відрізку 0 буде стояти попереду 1.

(На дошці написані цифри від 1 до 10.Вчитель ставить 0 перед 1.)

  1. Конкурс красунь.

(Письмо в рядку цифр 2,8,9)

  1. Місце 0 на початку числового відрізка – перед одиницею.

- Порахуйте від 0 до10 і запишіть пропущені числа (с.24, №2)

- .Назвіть «сусідів» числа 1, 9, 3, 5, 7, 6, 4, 8 (№3)

5.  Показ написання числа 0. (слайд  12, 13)

- Давайте з вами напишемо цифру 0. Яку букву вона вам нагадує?

- Бараш покаже як написати цю цифру.

Цифра 0 – великий лівий овал. Починаємо писати трохи нижче верхнього правого кута клітинки,заокруглюємо ліворуч. пишемо до середини нижньої сторони клітинки і піднімаємося вгору до початку написання цифри.

  • Пальчикова гімнастика

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Порівняння числа 0 з іншими числами (слайд 14)

- Як ви думаєте, яке число найменше в числовому ряду?

- Совунья пропонує порівняти число 0 з іншими числами (№ 2, 2 завдання) 

0  1,   3  5 ,   1  2,     6  5,    1  0,    1  2,    4  4

    Фізхвилинка-цікавинка.

  • Лосяш пропонує вам гру – цікавинку.( «Мовчанка».Діти показують на вієлах).
  • Скільки лапок у котів? (4)
  • Скільки в песиків хвостів? (1)
  • Скільки ніжок у стільців? (4).
  • А в квадратика кутів?       (4).
  • Скільки вушок у зайців? (2)
  • Скільки пальців на руці? (5)
  • Скільки крил є у лисиці? (жодного)
  • Скільки ніжок у синиці? (2)
  • Скільки жаб літає в небі? (нуль)
  • Скільки хвостиків у вас? (нуль) 

2. Віднімання рівних чисел.( Слайд 16)

- Скільки кульок намальовано на 1 малюнку?

- Скільки кульок полетіло?

- Чи однакова кількість полетіла?

- Якщо віднімається однакова кількість від заданої то у відповіді отримаємо нічого тобто нуль.

- Скільки зайчиків сиділо спочатку?

- Скільки зайчиків зникло?

- Скільки залишилось?

3.Робота з геометричним матеріалом

- Кар - Карич пропонує нам трошки пофантазувати з цифрою 0.

- На  яку геометричну фігуру схожа ця цифра?(овал)

Гра «Оживи цифру» (слайд 17)

Перед дітьми - картка,на якій намальований великий нуль. Діти повинні домалювати  до нуля елементи,щоб вийшла певна фігура або предмет чи силует живої істоти.

VІ. Підсумок уроку.

- Що нового упізнали на уроці?

- Що позначає число 0 ?

- Де його місце на числовому відрізку?

- На що схожа цифра 0?

- Що залишається при відніманні однакових чисел?

- Як це позначається?

- Скільки друзів зустріл Колобок? (7)

- Якщо він кожному віддасть по повітряній кульці, скільки кульк у нього залишиться? (0)

- Чому? (7-7=0)

- Як ви вважаєте, чому з Колобком трапилась біда? (Тому що утік із дому)

- Щоб такої біди не трапилось, ніколи не можна йти куди із дому без дозволу батьків, неможна розмовляти з незнайомими людьми. А наш Колобок прощається з нами і заспіває нам свою повчальну пісеньку (слайд18, запис пісні Колобка)

- Колобок прощається з нами , дякує вам за допомогу. Особливо йому сподобались на уроці…..(слайд 19)

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Сілаічева Юлія Віталіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Гайкевич Наталія Володимирівна
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
10 січня 2018
Переглядів
12274
Оцінка розробки
4.7 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку