Розробка уроку
з математики
2 клас
Підготувала
вчитель початкових класів
Снігуряк Марія Іванівна
Тема: Закріплення вивчення способів додавання і віднімання. Порівняння виразу та числа. Складання задачі за поданим виразом
Мета:
Удосконалювати і закріпити обчислювальні навички способів додавання і віднімання, вміння порівнювати вираз і число, складати задачі за даним виразом.
Розвивати пізнавальний інтерес, мислення та увагу.
Виховувати любов та бережне ставлення до природи.
Тип уроку: узагальнення і закріплення знань.
Обладнання: мультимедійна презентація, плакат «Осіння поляна», таблиця для каліграфічної хвилинки, завдання для роботи в групах.
Хід уроку
1. Організація класу.
1.1. Створення позитивного настрою.
Продзвенів уже урок
Всіх покликав на урок.
Отже й ми часу не гаймо.
До роботи приступаймо.
Сядьте діти рівненько
Ручки покладіть гарненько
Вище голову підніміть,
Свої плечі розверніть.
Усміхніться всі до мене
Веселіше подивіться,
Клас у мене другий
Він мене не підведе.
2. Актуалізація опорних знань.
2.1. Фронтальна перевірка домашніх завдань.
Зачитати відповідь до задачі.
2.2. Вірш «Уяви собі». Бесіда про осінь.
Закрийте очі і уявіть
Осінь землю килимом встелила,
Провела у вирій всіх пташок,
Гай і ліс, і поле оголила,
Припасла для зайця кожушок.
– Розкажіть, що ви уявили? (З дерев падає листя. Воно лежить на землі, ніби килим. Птахи відлетіли в теплі краї. Дерева стоять голі. Заєць поміняв сіру шубку на білу.)
Осінь багата, красива і щедра. Вона робить свої останні кроки. Тому наш урок присвятимо їй і ми помандруємо в осінній ліс. Кого тільки там не зустрінеш. Усі лісові мешканці готуються до зими.
(Демонстрація осіннього лісу)
Відправляючись у подорож візьмемо із собою:
і ще свої знання.
2.3. Гра «Числова доріжка»
Щоб зайти до лісу нам необхідно пройти числовою доріжкою.
– Прочитайте числа у порядку зростання 11, 16, 19, 12, 15, 13, 18, 14, 17, 20.
– Назвіть числа від 31 до 39, від 21 до 16.
– Назвіть число попереднє до числа 37, 50.
– Назвіть число наступне до чисел 23, 79.
– Назвіть сусідів числа 44, 99.
Молодці, діти! Ви добре рахуєте по числовій доріжці. Від ваших правильних відповідей наш шлях став рівніший.
Але що ж так темно стало в лісі? Не видно сонечка. Так це ж насунули хмари і певно буде дощ. Восени часто йдуть дощі. Що з'являються в лісі після дощу? (Гриби) Давайте і ми з вами позбираємо гриби. А вони незвичайні – математичні.
2.4. Вправа «Дощові краплі».
Почав падати дощ. Краплинка падає на грибочок з прикладом відповідною цифрою.
(Робота з набірним полотном «Осінній ліс»)
Осінь пора збирання грибів і ми повинні бути обережними при їх збиранні. Необхідно збирати тільки їстівні гриби, отруйні не чіпляти.
2.5. Цікаві задачі.
(Аудіо запис голосів птахів)
Що це за голос ми чуємо в лісі.
Птахи в лісі посварилися
На гілках не помістилися.
Ви пташок цих помиріть,
На дерева їх посадіть.
Ми повинні берегти і любити природу.
Щоб помирити пташок ми розв’яжемо цікаві задачі.
1) Влітку дятел-швець спішив –
Чобітки на зиму шив
Та складав їх у мішок
Для звіряток і пташок:
Совам 10 чобіток (5 пар)
Ще 12 для вовків (3 пари)
14 для синичок (7 пар)
Підкажіть мені, щоб я повірила:
Скільки дятел взув пташок і звірів? (12 пташок і 3 звірів)
2) У кошику 7 груш. Потрібно роздати ці груші семи дітям по одній, але так, щоб груша залишилася у кошику. Як це зробити. (Сьомій дитині дати грушку з кошиком)
3) Якщо в першій коробці 12 кольорових олівців, у другій – стільки, скільки в першій, а в третій – стільки, скільки в другій, то скільки олівців у третій коробці? (12)
Молодці! Гарно справилися із завданнями, вправно рахували і розв’язували задачі.
3. Повідомлення теми і завдань уроку.
На сьогоднішньому уроці ми закріпимо обчислювальні навички додавання і віднімання. Будемо порівнювати вираз з числом та складати задачі за поданим виразом.
Я пропоную вам працювати за девізом:
Думати швидко,
відповідати точно,
розв’язувати правильно,
писати гарно.
4.Каліграфічна хвилинка.
Щоб закріпити навички каліграфічного письма запишіть каліграфічно подані числа:
40, 68, 80, 94, 30.
У нижньому рядку кожен із цих чисел зменшити на 4 і записати.
Перевірка.
Падає, падає листя.
У кожному куточку воно побувало.
І запрошує нас походити по осінньому килимку і виконати завдання № 340.
5. Порівняння виразу і числа
6. Завдання 239.
Крокуючи далі ми розв’яжемо завдання 239. Скільки см має 1 м. Відрізали 20 см. Скільки дроту залишилося?
Ми багато працювали, а тепер відпочинемо.
7. Фізхвилинка.
8. Робота над задачею.
Ми знов повертаємось в осінній ліс.
Осінь хазяйнує в ньому.
Вдягає в багряний одяг дерева, кущі.
Давайте і ми з вами плідно попрацюємо над задачею № 342
8.1. Читання задачі мовчки.
8.2. Читання задачі вголос.
8.3. Аналіз задачі.
8.4. Складання інших способів розв’язання
9. Вправа з логічним навантаженням.
А зараз трохи відпочинемо і виконаємо завдання на логічне мислення № 344.
10. Самостійна робота.
Ліс осінній ніби живий
Шумить у ньому вітер
Стирчать старенькі пні
Сонні гриби в смарагдовому вбранні.
І багряне сонечко пробивається через верхівки дерев.
І воно вказало нам шлях до виконання наступного завдання (самостійно розв’язати приклади № 343 по варіантах)
11. Робота в групах
Якщо любиш природу
То зможеш зрозуміти її мову
Зможеш навіть поговорити з деревами
Або просто вдуматись і виконати
Творче завдання в групах.
Скласти задачу за поданим виразом
1 група – (27+13) –6
2 група – (17+3) –9
3 група - 30–(5+3)
12. Робота з геометричним матеріалом.
13. Підсумок уроку?
– На цьому наша подорож закінчена.
– Чого навчилися?
– Що сподобалося на уроці?
14. Домашнє завдання
І група №345 (1, 2 завдання).
ІІ група № 345 ( завдання)1, №346
ІІІ група № 345 (2 завдання)