Тема уроку. Додаємо і віднімаємо числа. Обчислення значення виразів двома способами. Підготовчі вправи до розв’язування задач.
Мета: формувати в учнів обчислювальні навички.
Дидактична задача: закріпити знання про компоненти та результат додавання і віднімання, зміст словосполучень збільшити на кілька одиниць, зменшити на кілька одиниць; закріпити схематичну інтерпретацію додавання і віднімання, різницевого порівняння; формувати вміння: додавати й віднімати число трьома різними способами; знаходити невідомий доданок; знаходити значення математичних виразів на дві дії. Закріпити знання складу чисел.
Розвивальна задача: розвивати в учнів логічне мислення.
Хід уроку
І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Сьогодні урок буде присвячений закріпленню знань та вдосконаленню вмінь.
ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії
1. «Геометрична хвилинка».
Розгляньте геометричні фігури, подані на с. 70 підручника .
Назвіть кожну геометричну фігуру, охарактеризуйте її за 3 ознаками (колір, розмір, форма).
Визначте закономірність, за якою відбувається ознака (форма-форма-колір-форма …).
Продовжіть послідовність.
2. Усне опитування.
Як називаються числа при відніманні? Як називається результат дії віднімання?
Що треба зробити, що записати математичний вираз — різницю двох чисел 5 і 1?
А що треба зробити, щоб знайти значення цієї різниці? Знайдіть її значення.
3. Усна лічба. Завдання № 1 (підручник). Виконується колективно.
4. Каліграфічна хвилинка. Завдання № 4. Виконується у робочому зошиті.
ІІІ. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок
Закріплення збільшення або зменшення числа на кілька одиниць.
1. Завдання № 5 (підручник). Виконується колективно.
2. Завдання № 3 (робочий зошит). Виконується колективно.
3. Формування вмінь складати схему до малюнка та записувати рівність. Завдання № 1 (роб. зош.). Виконується з коментарем.
- Що зображено на малюнку зліва? (Яблука червоні у верхньому ряді, жовті – у нижньому).
- Скільки яблук у верхньому ряді?
- Що можна сказати про кількість яблук у нижньому ряді?
- Що означає «стільки ж, скільки у верхньому ряді, і ще 2»? [Це означає, що у нижньому ряді яблук на 2 більше, ніж у верхньому.]
- Про що треба дізнатися? [Знаком питання позначено кількість яблук у нижньому ряді.]
Складемо схему.
- Як позначити, що у верхньому ряді 8 яблук? [Креслимо відрізок довжиною у 8 клітинок і позначаємо його дужкою з числом 8.]
- Як позначити,що в нижньому ряді яблук стільки ж, скільки у верхньому, і ще 2? [Під першим відрізком креслимо такий самий відрізок за довжиною і показуємо це пунктиром, — це позначає «стільки ж»; потім до другого відрізка приєднуємо ще один відрізок, довжиною в 2 клітинки. Увесь одержаний другий відрізок позначаємо дужкою зі знаком питання.]
- Якою арифметичною дією дізнаємося, скільки буде «стільки ж, 8, і ще 2»?
- Якою дією дізнаємося про число, яке на 2 більше за 8? (Учні самостійно записують рівність і читають її з назвами компонентів та результату дії віднімання.)
- Що зображено на малюнку справа? Скільки всього яблук? Які яблука входять до складу всіх яблук? Скільки із них жовтих? Про що запитується? [Скільки червоних яблук?]
Складемо схему. Як показати всі яблука? [Треба накреслити відрізок довжиною в 10 клітинок, який складається з двох частин — відрізків, і поставити під ним дужку із числом 10.]
Як показати, що із них 2 жовті яблука? [Частину цілого відрізка слід позначити дужкою з числом 2.]
Як показати червоні яблука? [Іншу частину цього відрізка слід позначити
дужкою зі знаком питання.]
Погляньте уважно на схему.
Який компонент проілюстровано відрізком, що позначає всі яблука? [Суму] Який компонент проілюстровано відрізком, що позначає жовті яблука? [Це один із доданків.]
Який компонент проілюстровано іншою частиною цілого відрізка? [Невідомий доданок.]
Як знайти невідомий доданок?
(Учні самостійно записують рівність і читають її різними способами.)
4. Формування вмінь ставити запитання до ситуації, описаної в тексті, добирати до неї схему та складати вираз. Завдання № 2 (підручник). Виконується колективно.
1). Можна запитати «Скільки журналів в Іринки?». Підходить ось ця схема.
( В Іринки журналів на 2 більше — це означає «стільки ж, скільки у Юрчика , тобто 8, та ще 2. Стільки ж та ще 2 знаходимо дією додавання).
- Складіть вираз та знайдіть його значення.
8+2=10
2) Можна запитати «Скільки журналів в Миколки?». Підходить ось ця схема.
( У Миколки журналів на 2 менше, ніж в Олесі – це означає, що в Миколки журналів стільки ж, скільки й в Олесі, тобто 8, але без 2, 8 без 2 знаходимо дією віднімання). Складіть вираз та знайдіть його значення.
3) Можна поставити 2 запитання:
1. Скільки стало журналів у Тараса?
2. Яка схема не підійшла для жодної ситуації? Складіть ситуацію для першої схеми. ( У Тараса було 8 журналів. Мама йому купила ще 2 журнали. На скільки більше було в Тараса журналів, ніж йому купила мама?)
Формування вмінь додавати і віднімати число 3 двома способами.
5. Завдання № 3 (підручник). Виконується з коментарем.
6. Завдання № 2 (р.зошит). Робота в парах.
7. Формування вмінь знаходити значення виразів на дві дії.
Завдання № 4 (підручник). Виконується з коментарем.
ІV. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів .