Конспект уроку
з математики на тему:
«Складаємо короткий
запис задачі.
Розв’язування задачі»
Підготувала
вчитель Ценівської гімназії
Кобрин О.С.
Тема. Складаємо короткий запис задачі. Розв’язування задачі
Мета:
навчальна: формувати в учнів обчислювальні навички та вміння розв’язувати задачі; вчити складати короткий запис задач, які містять три ключові слова; продовжувати формувати вміння знаходити опорні слова в тексті задачі і на основі їх будувати хід розв’язання; формувати вміння виконувати віднімання на основі взаємозв’язку арифметичних дій додавання і віднімання;
розвивальна: розвивати в учнів логічне мислення, пам'ять, увагу, спостережливість; активізувати словниковий запас учнів;
виховна: виховувати інтерес до математики, вміння працювати колективно та в групах.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: кубик Блума, предметні та сюжетні малюнки, відеозапис, літери на геометричних фігурах, цеглинки LEGO, смайлики
Хід уроку
-
Організаційна частина
-
Емоційне налаштування на урок
-
Сьогодні у нас особливий урок – до нас завітали гості. А гостям завжди ми раді. Давайте привітаємося з гостями.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у перший клас.
Пролунав для нас дзвінок, починаємо урок
Попрацюємо старанно, щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі діти-просто молодці.
-
Вправа «Мікрофон»
Починаємо урок … математики
На уроці сидітиму…тихо
Буду слухати… уважно
Писатиму … каліграфічно
Зошит триматиму … правильно
Рахуватиму … швидко
Відповідатиму … чітко
-
Діти, у мене зараз дуже хороший настрій.
-
А у вас?
-
Я бажаю, щоб хороший настрій у вас не змінився до кінця уроку.
-
Контроль, корекція знань, умінь та навичок
-
Усний рахунок. Гра «Мовчанка»
-
Математичний диктант
1) Знайдіть значення різниці чисел 7 і 5.
2) Знайдіть суму чисел 2 і 8.
3) На скільки 10 більше за 5?
4) На скільки 3 менше ніж 7?
5) Перший доданок 3, другий доданок 6, знайдіть значення суми.
6) Зменшуване 8, від'ємник 5, знайдіть значення різниці.
7) Число 9 зменшіть на 4.
8) Число 5 збільшіть на 5.
-
Актуалізація знань складу чисел
-
Опрацювання нового матеріалу
-
Підготовка
-
Ви любите казки?
-
Які казки мама розповідала вам, коли ви були маленькі?
-
Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок-гра, але гра не проста. Ми будемо з вами повторювати додавання і віднімання в межах 10 та вчитися складати короткий запис до задачі. А допоможе нам у цьому казка, а яка – здогадайтесь:
Я по засіку метений,
Я із борошна спечений, -
Я від баби втік,
Я від діда втік,
Той від тебе втечу!..
-
Чи всім знайома ця казка?
-
Хто головний герой цієї казки? («Колобок»)
-
Скільки звірів брало участь у цій казці? (4)
-
Що саме кожен з них говорив, коли зустрічали Колобка? (Я тебе з’їм)
-
А в нашій математичній казці звірі вирішили не їсти Колобка, а приготували йому завдання. Але Колобок до школи не ходить. Допоможемо йому?
-
Спекла баба увечері Колобок і поклала на вікно, щоб прохолонув. Колобок, на диво, вийшов незвичайний. Мало того, що непосидючий, а ще й допитливий. Лежить Колобок на вікні, дивиться на небо і зірки рахує.
-
«Мозковий штурм» натуральний ряд чисел
Є такий Дід – Цифроїд,
Їсть він цифри на обід
Як печиво їх тягає
Встав, яких не вистачає
-
1…3…5…7…9… Як називаються числа яких не вистачало?
-
Назвати сусідів числа: 4, 6, 8, 9.
-
Добре, рахувати ви вмієте. І за це Колобок дарує вам букву М.
-
Сонячні промінчики розбудили Колобка, він стрибнув з вікна і помандрував у ліс. Дорогу ми не знаємо, але повинні скоріше знайти Колобка
-
Діти, подивіться хто нам трапився на дорозі
Раптом бачить: з-за тернинки
Вигляда якась тваринка.
Вушка довгенькі, кожушок сіренький
Хто це, діти? (Зайчик)
- Він вже зустрічався з колобком, але не покаже нам доріжку доти, поки ми не виконаємо його завдання. Він пропонує вам навчитися складати короткий запис задачі.
-
Вивчення нового матеріалу
-
Кубик Блума. Повторення вивченого про структуру задачі, назви компонентів арифметичних дій.
-
Ознайомлення з коротким записом задач, які містять три ключових слова. Колективна робота
-
Для того, щоб навитись складати короткий запис задачі, давайте розглянемо завдання №2 у наших підручниках на с.98
-
Про кого говориться у задачі? (Про дітей).
-
Що вам відомо про дітей? (Було, прийшли, стало)
-
Зверніть увагу, ці слова у задачі синього кольору. Це ключові слова задачі. У короткому записі задачі вони записуються один під одним. Розглянемо як ці слова записані у короткому записі задачі. Де містяться ключові слова в тексті задачі? (В умові, і в запитанні).
-
Біля ключових слів в тексті задачі стоять числові дані або слово «скільки». Яке число стоїть в тексті задачі біля слова «було»? Чи відомо, скільки дітей було спочатку?
-
Розгляньте, як це записали в короткому записі. Яке числове дане записано біля слова «прийшли» в тексті задачі?
-
Чи відомо, скільки дітей стало?
-
Розгляньте, як це записали в короткому записі.
-
Що записано біля слова «стало»? (Знак питання — воно позначає шукане число).
-
За коротким записом пояснюємо числа задачі. Що позначає число 7? (Скільки дітей було спочатку).
-
Що позначає число 2? (Скільки дітей прийшло).
-
Що позначає шукане число? (Скільки дітей стало на майданчику).
Висновок. Слова «було», «прийшли/пішли», «стало/залишилося» передають те, що відбувається в задачі — це ключові слова.
(Аналогічно розв’ язуємо задачу №2. Порівнюємо задачі.)
-
Молодці, виконали завдання зайчика. Він дарує вам букву О.
-
Мандруємо далі. Кого ж ми тепер зустрінемо?
Вовк до школи не ходив,
Вовк уроки не учив,
Не читав і не писав,
І по нотах не співав,
Тож нічого він не знав.
-
А якщо він нічого не знає, то хоче хоч подивитись і перевірити, як ви вмієте складати короткий запис задачі
-
Первинне закріплення
-
Щоб вовчик переконався у наших знаннях, давайте виконаємо наступне завдання з підручника.
-
Роздивіться перший малюнок. Що ви бачите на ньому? (Дівчинку, яка складає яблука)
-
Складіть за малюнком задачу. (Наприклад: у Оленки було 3 червоних яблука, вона поклала ще 2 зелених. Скільки яблук стало на тарілці у Оленки).
-
Виділіть ключові слова (Було, поклали, стало.
-
Доберіть короткий запис, в якому записані ці ключові слова. Запишіть числові дані задачі й шукане.
-
Розв’яжіть задачу усно.
-
Молодці, ви показали вовчику, що вмієте складати короткий запис задачі і за це він дарує вам букву Л.
-
Подорожуємо далі. Хто ж зараз допоможе нам знайти Колобка?
Взимку ляже спати
Дядько волохатий,
Лиш тоді устане,
Як весна настане. (Ведмідь)
-
А він покаже нам доріжку до Колобка тільки тоді, коли ми доведемо йому, що вміємо розв’язувати задачі.
-
Для цього ми попрацюємо у зошитах з друкованою основою на с.28 і виконаємо 2 завдання.
-
Що ви зрозуміли із короткого запису задачі?
-
Які слова будуть ключовими? (спекли, з’їли, залишилося)
-
Давайте складемо задачу за записом.
-
Розв’яжіть задачу письмово
-
Молодці! Ви правильно розв’язали задачу і за це ведмедик дарує вам букву І.
-
Розвиток математичних знань
-
Робота в зошиті з друкованою основою
-
Вже чується ,наче, пісенька Колобка. З ким йому залишилося зустрітися?
У темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
Як зовуть її?
(Лисиця)
-
Поки колобок котиться по дорозі, співаючи свою пісеньку, ми перші зустрінемося з Лисичкою і не дамо їй з’їсти Колобка .
-
Лисичка пропонує виконати самостійну роботу – розв’язати приклади.
Я Лисичка , я сестричка,
Не сиджу без діла.
Ось завдання на увагу:
Ви рішайте сміло
-
Як розв’яжете приклади, Колобок – ваш!
-
Діти, прикладки від Лисички є у 3 завданні в нашому зошиті з друкованою основою.
-
Щоб ми правильно впорались із завданням, нам потрібно з’єднати за зразком вареники і пиріжки, значення виразів під якими однакове.
-
Будьте уважними при обчисленні прикладів.
-
Молодці діти, ви виконали завдання і Лисичка дарує вам букву Ц і пропонує відпочинити разом з нею.
(Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=Ddu6Qxt9Ycs)
(Діти виконують рухи під музичний супровід)
-
Діти, ви були активними і за це Лисичка вирішила подарувати вам ще одну літеру – Д.
-
Молодці! Ми допомогли залишитися цілим Колобку. Покотився він далі і опинився в нашому класі, щоб пограти з нами у математичну гру.
-
Гра «Магічні квадрати» (колективна робота)
-
Подивіться уважно на дошку. На ній зображені магічні квадрати. Завдання гри полягає в тому що у пусті квадрати ви повинні вписати потрібну цифру.
-
Ви добре впорались із завданням від Колобка. Він дарує вам букву О. Наш гість переконався, які ви розумники і хоче повернутись додому, але він забув дорогу. Давайте допоможемо йому пригадати її через вправу «Білет додому».
-
Наше завдання ми проведемо по групах (диференційовано).
-
Діти, у вас на партах є цеглинки LEGO. У кого є цеглинки жовтого кольору виконують перше завдання, у кого зеленого кольору – друге завдання, а у кого цеглинки червоного кольору – третє.
1 завдання. Розв’язати приклади
5+2= 4=1=
4+3= 3+2=
2 завдання. Поставити знаки ˂,˃,=.
5+1= 7 3+3= 5
4+3= 7 3+2= 6
3 завдання. Вставити потрібні числа
…+2=7 4+…=6
2+…=5 …+3=7
-
Ми допомогли Колобку пригадати дорогу додому. Давайте попрощаємось з нашим гостем.
-
Діти, але у нас ще залишились букви від наших героїв. Давайте уважно подивимось на ці букви і спробуємо скласти з них слово (Букви зображені на геометричних фігурах).
-
Яке слово у вас вийшло? (Молодці)
-
Так, ви справді на сьогоднішньому уроці були великі молодці!
-
Підсумок уроку
-
Які персонажі завітали сьогодні до нас на урок?
-
А хто з героїв мультфільму приготував для вас найскладніші завдання, найлегші?
-
Сьогодні я дізнався (дізналася)…
-
На уроці я навчився (навчилася)…
-
Мені було важко …
-
Мені було незрозуміло …
-
Тепер я знаю, що …
-
Мене здивувало …
-
Я б хотів (хотіла) дізнатися, чому …
-
А чи змінився ваш настрій?
-
Покажіть свій настрій за допомогою смайликів, які є у вас на партах.