Урок з математики на тему: «Свято задачі», 5 клас

Про матеріал

Формувати в учнів уміння і навички розв'язування задач; розвивати логічне мислення, уважність, зосередженість; виховувати культуру математичних записів, творчий підхід до поставлених завдань.

Перегляд файлу

­Урок “ Свято задачі” з математики у 5 класі

 

 

Тема уроку. Розвязування текстових задач.

 

Мета уроку: формувати в учнів уміння і навички

                        розв’язування задач;

                        розвивати логічне мислення, уважність,

                        зосередженість;

                        виховувати культуру математичних за-

                        писів, творчий підхід до поставлених

                        завдань.

 

Тип уроку: розвязування типових вправ.

 

Обладнання: таблиці “Схема розвязування задачі

                        за допомогою рівняння”, “Логічні впра-

                        ви”, конверти з геометричними фігура-

                        ми.

 

У класі розміщені плакати з висловлюваннями:

 

“Математика – це скарбниця знань”

 

“Пам’ятайте: якщо ви хочете навчитись плавати, то сміливо заходьте у воду, а якщо хочете навчитись розв’язувати задачі, то розв’язуйте їх”.

                                                            Д. Пойа

 

План і хід уроку

 

  1. Організаційний момент.

Привітатися з дітьми.

Перевірити готовність учнів до уроку, наявність  зошитів, довідників, конвертів з геометричними фігурами (доповідають чергові).

II. Перевірка домашнього завдання.

Про стан виконання домашнього завдання доповідають учні ( робота постів взаємодопомоги)

 

  1. Вступне слово вчителя (мотивація теми)

 У нас сьогодні урок розв’язування задач. Але не просто урок, а свято задач. Задачі відіграють важливу роль у житті людини, на кожному кроці нам доводиться їх розв’язувати. Тим людям, що добре вміють розв’язувати математичні задачі, легше вирішувати і задачі, поставлені перед ними життєвими ситуаціями. Задачі роблять людину розумною, кмітливою, творчою. Я думаю ніхто з вас не відмовиться бути саме таким?

 Тому за розв’язування кожної задачі ви повинні братися з радістю і нехай воно приносить вам велике задоволення.

( Аутотренінг) “ Я старанно працюю на уроці, бо знаю, що математику не можна вивчати, спостерігаючи, як це робить сусід. Єдиний шлях, що веде до знань – це діяльність. Щоб навчитися розв’язувати задачі, треба їх розв’язувати.   Я

вірю в себе”.

 Кожен з вас одержав картку оцінювання знань.

Підпишіть. Проставте спочатку бал, який би ви хотіли одержати на сьогоднішньому уроці, а вкінці уроку поставите бал, який, на вашу думку, ви заслужили. Відповідно оціните і роботу товариша по

парті.

( На останньому рядочку позначайте кількість відповідей )

 

 

 

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

Усний рахунок

1. Переставна, сполучна і розподільна властивості множення.

2.Що розуміють під математичною задачею?

3.Що називають арифметичною задачею.

4. Які задачі ви знаєте?

( Розвязуються діями, на складання рівнянь, на

рух, цікаві, підвищеної складності)

Розпочнем із цікавих задач.

 

V.  Розвязування типових вправ.

 

I  : розвязування логічних задач

 

Які слова зайві?  Чому?

 

  • Доданок, відємник, добуток, різниця, сума

    (повторюються відповідні правила)

  • Рівняння, корінь, дерево, розвязок, невідоме
  • Трикутник, лінійка, квадрат, коло, прямокутник
  •  Десятки, тисячі, мільйони, мільярди, трильйони
  •  Розумний, тупий, гострий, розгорнутий, прямий

 

II : розвязування задач діями  ( прості і складені сюжетні задачі )

Завдання диференційовані.

А. Висота Говерли, найвищої точки в Україні, 2061м, що на 6785м нижче, ніж найвища вершина світу Еверест. Яка висота цієї гори?

(  2061 + 6785 = 8846 (м) )

 

Б. Сину 11 років, він молодший за свого батька на

25 років. Скільки років батькові?

( 11 + 25 = 36 (років) )

 

А. Тигр, лев і ягуар разом важать 756 кг . Тигр і ягуар разом – 526 кг, а лев і ягуар – 366 кг. Яка вага цих тварин окремо?

( 1. 756 – 526 = 230 ( кг ) – стільки важить лев

  1.   2.  366 – 230 = 136 ( кг ) – вага ягуара

      3.  526 – 136 = 390 ( кг ) – вага тигра

                      Відповідь: 390 кг, 230 кг, 136 кг.

 

Б. За яблука, груші і сливи заплатили 31гр. Яблука і груші коштують 22гр., а сливи і яблука – 19гр. Скільки коштують яблука, груші і сливи окремо?

(  1. 31 – 22 = 9 ( гр.) – стільки коштують сливи

  1.    2. 19 – 9 = 10 ( гр.) – стільки коштують яблука

       3.  22 – 10 = 12 ( гр. ) – стільки коштують груші

                      Відповідь: 10гр., 12гр., 9гр.  )

 

III : задачі на рух

S – шлях ( км, м, см )

v – швидкість (км/год, м/хв, см/с )

t – час ( год, хв, с )

 

 

 

   s

 

   ?

 

900000

    км

 

680 м 

 

     ?

 

 12 км

 

6000

 км

 

   v

 

80    

 

     ?

 

    ?

 

20

 

 4км/год

 

     ?

 

   t

 

3год

 

   3 с

 

  2 с

 

 5год

 

     ?

 

 200 с

1.240км –рух автобуса

2.300 000км/с – швидкість світла у вакуумі

3.340м/с –  швидкість  звуку в повітрі

4.100см = 1м  - рух равлика або слимака

5. 3 год – рух пішохода

6. 30 км/с – рух Землі по орбіті

 

Задачі.

1. Побудувати шкалу швидкостей, на якій одна поділка відповідає 4 км/год. Позначити на шкалі швидкість пішохода ( 4 км/год ), лижника ( 16 км/год

велосипедиста ( 20 км/год ), тракториста ( 28 км/год).

 

2. Автомобіль за три дні проїхав 1020 км. За перший день він проїхав 453 км, що на 45 км більше, ніж за другий день. Скільки кілометрів проїхав автомобіль за третій день?

( 1. 453 – 45 = 408 ( км ) – стільки кілометрів проїхав автомобіль за другий день.

   2. 453 + 408 = 861 (км ) – відстань, яку проїхав автомобіль за два дні.

   3. 1020 – 861 = 159 ( км ) – стільки кілометрів проїхав автомобіль за третій день.

                           Відповідь: 159 км.  )

 

3.Із автостанції в протилежних напрямках виїхали два автобуси, швидкість яких 40 км/год і 60 км/год.

Яка відстань буде між ними через дві години?

( 1. 40 + 60 = 100  ( км/год)

   2. 100   2 = 200 ( км )

II спосіб

  1. 40  2 = 80  ( км )
  2. 60  2 = 120 ( км)
  3. 80 + 120 = 200 ( км )

                      Відповідь: 200 км.  )

 

  1. Швидкість човна за течією – 15 км/год, а його власна швидкість – 13 км/год. На скільки швидкість проти течії річки менша, ніж швидкість за течією?

( 1. 15 – 13 = 2 ( км/год) – швидкість течії річки

  1. 13 – 2 = 11 ( км/год ) – швидкість човна проти течії.  )

 

IV : задачі на складання рівнянь

 

Памятка

  1. Уважно вивчити умову задачі.

 

  1. Визначивши, що приймаємо за  x , правильно

записати  розв’язання задачі.

 

  1. Скласти і розв’язати рівняння.

 

  1. Записати результати розв’язання.

 

  1. Відповідь.

 

 

Задачі.

Б.

  1. У 5-А і 5-Б класах 54 учні, причому у 5-Б класі їх на два учні більше. Скільки учнів у кожному класі?

                      Розвязання

Нехай у 5-А класі x учнів, то у 5-Б їх ( x+ 2 ) особи. А разом x + ( x+ 2 ), що за умовою задачі становить 54.

Складаємо і розв’язуємо рівняння.

X +( X + 2 ) = 54,

2X + 2 = 54,

2X = 54 – 2,

2X = 52,

X = 52 :2,

X = 26.

 Отже, у 5-А класі 26 учнів, то у 5-Б класі їх 26 + 2 = 28 (уч.).

             26 + 28 = 54.

                                  Відполвідь: 26уч., 28уч.

 

А.

  1. Одна сторона трикутника 20 см, а друга у три рази більша від третьої. Знайди дві інші сторони трикутника, якщо його периметр 52 см.

                         Розвязання

 Нехай третя сторона дорівнює X cм, тоді друга сторона дорівнюватиме 3X см. Сума трьох сторін дорівнюватиме ( 20 + 3X + X) см, що за умовою задачі дорівнює 52 см.

  Складаємо і розв’язуємо рівняння

20 +  3X + X =52,

20 + 4X =52,

4X = 52 – 20,

4X =32,

X =8.

 Отже, третя сторона трикутника дорівнює 8 см, то друга сторона дорівнює 3 8= 24 (см ).

                 20+ 24+ 8 = 52

                                        Відповідь. 24 см, 8 см.

 

  1. Марина, Юля і Дарина дуже добре працювали сьогодні на уроці. І одержали за роботу відповідні бали: «12», «11» і «10». Давайте поміркуємо хто які, якщо відомо, що Марина і Дарина у відповідях допустили невеликі недоліки, але відповідь Даринки була більш вдалою.

 

 

Марина

 

 

     Юля

 

 Дарина

 

12

 

    -----

 

         +

 

    -----

 

11

 

    -----

 

   -----

 

      +

 

10

 

     +

 

   -----

 

     -----

 

  1. Підсумок уроку і завдання додому.

Сьогодні на уроці ви розширили свої знання про задачі, розвязували різні типи.

Я бажаю вам успіху у вивченні математики.

  1. Мотивація і виставлення оцінок.

Діти спочатку виставляють бали у картки.

  1. Повторити пп 3.1 – 3.5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВІДДІЛ  ОСВІТИ

ОРЖИЦЬКОЇ  РАЙОННОЇ

ДЕРЖАВНОЇ  АДМІНІСТРАЦІЇ

 

 

 

Р А Й М Е Т О Д К А Б І Н Е Т

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК   МАТЕМАТИКИ

в  5  класі

 

 

 

 

                                               Я К О В Е Н К О   Л. П.

                                                учитель  математики

                              Оржицької  З О Ш  IIII cтупенів

                                               ім. І. Я. Франка

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
31 липня 2018
Переглядів
2270
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку