Розробка уроку з математики
на тему:
«Складання і розв’язування прикладів на додавання та віднімання.
Написання цифр.»
Вид уроку:
урок-екскурсія в казку ,,Червона Шапочка”.
Тема. Складання і розв’язування прикладів на додавання та віднімання. Написання цифр.
Мета. Продовжувати вчити складати та розв’язувати приклади на додавання і віднімання, користуючись предметними малюнками, числовим відрізком. Закріплювати усний рахунок та геометричний матеріал. Розвивати обчислювальні навички, мову, пам’ять, мислення. Виховувати увагу, спостережливість, бережливе ставлення до природи та бажання вчитися.
Обладнання: таблиці, малюнок горобчика, лялька Червона Шапочка.
Тип уроку. Повторення і закріплення вивченого.
Вид уроку. Урок-екскурсія в казку ,,Червона Шапочка”.
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання гостям.
Ви вже, діти, не малі,
Ви у школі – школярі!
Ви вчитеся вчитися
Й залюбки трудитися.
Наш девіз: ,,Граючись – навчаємось!”(Відповідь дітей)
ІІ. Вступна бесіда вчителя. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, сьогодні на урокі математики ми вирушимо на екскурсію в казку.
- А в яку?!... Відгадайте!
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онучка несла...
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься? Хто б відповів?
(Червона Шапочка)
- А хто поведе нас в казковий ліс? Здогадались?! Хто буде нашим екскурсоводом?
(Показ ляльки – Червоної Шапочки)
- Заплющили очі! Ми з вами зараз потрапимо в казку!
- Діти, відкрийте очі! Ось ми і в казці.
- З нашим екскурсоводом, Червоною Шапочкою, ми зустрінемось з мешканцями казкового лісу, з цікавими віршами, математичними загадками та іграми, будемо повторювати і закріплювати вивчений матеріал.
ІІІ. Усна лічба.
Першим нас зустрічає – Горобчик...
Він нещодавно навчився рахувати. Перевіримо його! Ось як він рахував!
1. Вчитель рахує і навмисно пропускає числа
1, 2, * , 4, 5, *, 7, *, 9, 10. ( Я не згоден...)
- А навпаки, в зворотному боці, не навчився Горобчик рахувати.
- Давайте його навчимо! (Від 10 до 1 – лічба хором).
2. Горобчик хоче пограти з вами в гру ,,Лічи вперед, лічи назад”.
8 –лічи вперед,
5- лічи назад,
6- лічи вперед,
3- лічи назад.
3. Робота в парах. Гра ,,Лічи вперед, лічи назад”.
- Діти, попрацюйте в парах, а горобчик вас послухає.
4. Завдання.
Відомо, що Червона Шапочка несла в кошику пиріжки своїй бабусі. У кожному наступному кошику на 1 пиріжок більше, ніж у попередньому. Знаємо, що у другому кошику – на 5 пиріжків.
Малюнок на дошці
ІV. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в казкових зошитах.
- Горобчик летить з нами і хоче, щоб ви розгорнули зошити, попрацювали в них.
- Сьогодні в нас 26 листопада, отже, напишіть каліграфічно 1 рядок цифри 2 і 1 рядок цифри 6.
- Підкресліть в кожному рядку красуню-цифру.
2. Задачі-вірші.
- А ось і задачі-вірші про птахів пропонує нам Горобчик.
1. Три ворони посварились,
Бо зернят не поділили.
На їх шум ще три примчало,
Скільки разом птахів стало? (3+3=6 – запис в зошити прикладу)
2. Пташка мала пташенят
П’ять веселих маленят.
Раптом трапилась біда,
Випало одно з гнізда.
Скільки пташенят тоді
Залишилось у гнізді? (5-1=4 )
3. Жовтогруді 3 синиці
Їли сало в годівниці.
Одна добре попоїла,
Заспівала й полетіла.
Скільки птахів, підкажіть.
Залишилось на обід? ( 3-1=2 )
4. Каже мати-квочка:
,,В мене два синочки і 4 дочки”
Скільки діточок у квочки? (2+4=6)
-Діти, хто уважно слухав задачі Горобця?
- Яка пташка виявилася зайвою? (Квочка)
-Чому? (Це свійський птах)
- В лісі, де йде Червона Шапочка і ми з нею, росте зелена травичка, дерева, співають веселі пташки, літають над квіточками бджоли – збирають медок.
Фізкультхвилинка
Бджоли в вуликах сидять,
І із вуликів глядять.
Погратися захотіли-
Полетіли – полетіли.
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі.
Вітер дерева
Колише, гойдає,
То вправо, то вліво нахиляє.
Пташки у вирій летять, відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
- Діти, а чому пташки летять у вирій? (Бо буде зима, холодно, голодно)
- А як ми допоможемо пташкам? (Підгодуємо їх)
3. Гра ,,Збери горішки”
- Крокуючи лісом з Червоною Шапочкою, ми зустріли Білочку. Допоможемо їй зібрати горішки – запаси на зиму. А для цього розв’яжемо приклади (на горішках)
8+1= 4+2= 6-1= 7-1=
- Допомогли Білочці, тепер взимку їй буде чим поласувати.
4. Порівняння чисел. Самостійна робота.
- А далі Червона Шапочка потрапила на лісову галявину з чарівними квітами. А над квітами кружляють бджоли. Щоб пройти через галявину, треба прокласти стежку – порівняти числа.
Самостійна робота ( > , <, = )
4 ... 6 10... 3
8 ... 2 9 ... 10
5 ... 5 2 ... 4
- Перевіряємо роботу.
- Молодці, із завданням бджілок ми впорались, тому вони вам приготували вірш Анатолія Костецького. Послухайте.
... І квітку лісову не стану рвати,
ЇЇ додому я не понесу.
Бо вдома їй джмеля не погойдати
І не попити ранками росу...
Природа – наш дім. Любімо і оберігаймо його. Запам’ятайте це.
5. Робота з геометричним матеріалом.
- У казковому лісі Червона Шапочка раптом зустріла Вовка. Вона просить вашої поради.
- Малята, якою стежиною вона швидше зможе дійти до бабусиної хатки?
- Діти, яку лінію вам нагадує ось ця стежина? (Пряму)
- А ось ця? (Криву)
- То що ж ми порадимо Червоній Шапочці? (Йти до бабусі прямою стежкою)
- Чому? (Бо вона коротша)
- Давайте в цьому переконаємося. (З малюнка знімаються обидві стежини-дротини. Для контрасту вони різного кольору. Склавши їх разом, витягую криву стежину і діти переконуються, що пряма стежина коротша).
- Щиро вдячна вам Червона Шапочка, тепер вовк її не перехитрує.
- А для вас від неї цікаве завдання. Подивіться уважно на малюнок.
- Які геометричні фігури тут є? Скільки трикутників, квадратів, прямокутників, кругів?Підійшли ми до бабусиної хатки, перехитрували вовка, екскурсія завершилась.
V. Підсумок уроку.
- Чи сподобалась екскурсія в казку ,,Червона Шапочка”? Чим саме? Що вам найбільше запам’яталося? Попрощайтеся з Червоною Шапочкою.
Ось і пролунав дзвінок – закінчився наш урок.
За роботу по заслузі щиро дякую вам, друзі!
1