Комунальний заклад Сумської обласної ради
«Шосткинський ліцей спортивного профілю»
Конспект уроку
з математики
у 6 класі НУШ на тему
«Пропорція. Основна властивість пропорції»
Підготувала вчитель
математики
вищої кваліфікаційної категорії
Махненко С.М.
Шостка-2025
Тема уроку: Пропорція. Основна властивість пропорції.
Мета уроку:
-
Предметні компетентності: сформувати поняття пропорції, її крайніх та середніх членів, основної властивості пропорції; навчити учнів наводити приклади пропорцій та показати приклади використання основної властивості пропорції при розв’язуванні вправ; формувати вміння застосовувати термінологію "відношення", "пропорція", "члени пропорції"; розвивати вміння працювати з відношеннями і пропорціями.
-
Ключові компетентності:
-
Математична компетентність: оперувати поняттями, пов'язаними з пропорціями.
-
Уміння вчитися впродовж життя: організовувати свою навчальну діяльність, співпрацювати в групі.
-
Спілкування державною мовою: грамотно формулювати математичні терміни та відповіді.
-
Інформаційно-цифрова компетентність: використовувати цифрові ресурси для виконання завдань.
-
Соціальна та громадянська компетентності: працювати в команді, виявляти ініціативу, брати на себе відповідальність.
Очікувані результати: учні повинні вміти пояснювати, що таке пропорція, називати її члени та наводити приклади пропорцій, знати основну властивість пропорції та як її використовувати при розв’язуванні вправ.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, роздаткові матеріали (картки із завданнями), мультимедійна дошка (або плакати), кольорова крейда, картки для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організаційний етап
-
Привітання.
-
Створення позитивного настрою.
-
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Фронтальне опитування (метод "Мікрофон"):
-
Що таке відношення двох чисел?
-
Що показує відношення?
-
Як знайти відношення чисел?
-
Що відбудеться, якщо члени відношення помножити або поділити на одне й те саме число, відмінне від нуля?
-
Усне завдання "Знайди пару": на дошці або інтерактивній панелі розміщені вирази-відношення. Учні мають знайти рівні між собою відношення та з'єднати їх лінією.
Очікувані відповіді:
10∶2=5∶1
1∶2=100∶200
12∶4=3∶1
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
-
Звертаю увагу учнів на знайдені рівності відношень.
-
"Рівність двох відношень має в математиці особливу назву. Це і є тема нашого сьогоднішнього уроку".
-
Оголошення теми: "Пропорція. Основна властивість пропорції.".
-
Формулювання мети уроку разом з учнями.
IV. Вивчення нового матеріалу
-
Поняття пропорції:
-
Визначення: Пропорцією називають рівність двох відношень.
-
Записується як