Управління освіти Шосткинської міської ради Сумської області
Комунальна організація(установа, заклад)
«Шосткинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4
Шосткинської міської ради Сумської області
Розробка уроку
з математики
у 2-А класі
«Операція ділення.
Зв'язок між операціями ділення і множення.
Таблиця ділення на 2»
(З використанням проблемного навчання, методів та прийомів технології критичного мислення, активнних та інтерактивних методів навчання)
Підготувала:
вчитель початкових класів
ШЗШ І-ІІІ ступенів №4
Томашевська Л. Л.
Шостка - 2019
План-конспект уроку з математики в 2 класі
Тема: Операція ділення. Зв’язок між операціями ділення і множення. Таблиця ділення на 2.
Мета уроку
Навчальна: формувати уявлення про дію ділення, складати таблицю ділення на 2; поглибити та закріпити знання табличного множення і ділення чисел; формувати уміння складати та розв’язувати задачі та уміння розв’язувати вирази на основі оберненої операції;
Розвивальна: розвивати пам'ять, спостережливість, логічне мислення, уміння встановлювати причинні зв'язки; формувати в учнів самостійну, творчу активність, ініціативу як стійкі якості особистості; виробляти вміння самостійно вчитися, поглиблювати або поповнювати свої знання.
Виховна: розвивати уявне й логічне мислення, інтерес до нового; виховувати навички індивідуальної і групової роботи; виховувати інформаційну культуру учнів, увагу, акуратність у виконанні роботи.
Очікувані результати
1.Знаннєві: знати таблицю ділення на 2, розуміти взаємозв’язок дії множення та ділення, пояснювати алгоритм виконання дій ділення, характеризувати об’єкти операцій;
2. Діяльнісні: знаходити значення виразів на дії різного ступеня, розв’язувати складені математичні задачі, використовувати прийоми обчислення для розвитку навичок швидкої лічби;
3.Ціннісні: висловлювати свою думку, обгрунтовувати свій вибір, оцінювати власний рівень досягнутих результатів і пояснювати логіку математичної дії.
Тип уроку: урок відкриття нових знань
Матеріальне забезпечення уроку
Картки з прикладами для роботи в парах, сигнальні картки, схеми задач, таблиця ділення на 2, плакат.
Методи: групової (парної) розумової та практичної діяльності з використанням активних та інтерактивних методів навчання.
План уроку
1. Організаційна частина (2 хв).
2. Основний зміст уроку - актуалізація знань і фіксація утруднень у діяльності. Побудова знань, виконання завдань, аналіз рішень. (30 хв).
3. Заключна частина - узагальнення, підведення підсумків роботи, рефлексія (6 хв).
4. Домашнє завдання (2 хв).
Завдання уроку:
Підручник: Математика для 2класу Л.Г.Петерсон: -ВАТ,»СОД» видавництво» Козацький вал», 2017р.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку. Психологічна настанова »До успіху»
Привітання.
- Як квіти тягнуться до весняних променів сонця, так і людина тягнеться до знань.
- Тому девізом нашого уроку будуть такі слова:
- Вона хоче знати багато цікавого, нового.
- Нас чекає велика праця.
ІІ. Актуалізація знань і фіксація утруднень у діяльності
+6 =11 -2=5
+4=6 -6=3
Вставте пропущенні числа, розташуйте в порядку зростання
(Відповіді: 5,2,7,9). Яке число зайве?(2) Чому?(Парне).
2. Знайдіть «зайве число» і поясніть, свій вибір: 60, 402, 33, 46 (кожне з цих чисел може бути «зайвим»). (Картка)
3. Гра «День-ніч» (Технологія ситуативного моделювання)
9+1-6+3+5-6-4+8-4-3-1=2
Вправа «Гронування». Що ви знаєте про це число?
Каліграфічна хвилина. Запишіть у зошит цифру 2.
4.На дошці записані схеми операцій.
– Я задумала число, додала до нього 5, одержала 11.
– Я задумала число, відняла від нього 9, одержала 3
– Що спільного в цих записах?
(Відповіді дітей: Невідомий об'єкт операції)
– Як знайти невідомий об'єкт операції?
(Відповіді дітей: Виконати обернену операцію)
– Хто зможе назвати операції обернені данним.
(Відповіді дітей: а)відняти 5, б)додати 9
–Знайдіть невідомі числа.
– Яку закономірність помітили?
(Відповіді: Числа збільшуються на 6) (Відповіді: 6,12)
Продовжіть закономірність на три числа.(18,24,30)
5.Побудова знань. Від конкретного до напівконкретного
абстрактного
(Наприклад: “В одній коробці 6 олівців. Скільки олівців в трьох таких самих коробках?)
– Складіть схему і розв'яжіть задачу.
– Яка величина невідома? (Відповіді: Невідоме ціле.)
–Як її знайти?
6 * 3 = 18 (ол.) або 6+6+6=18(ол.)
– Що означає даний вираз?
(Відповіді: (Сума трьох однакових доданків)
Якою дією можна замінити додавання? (Множенням)
Прийом «Незакінчене речення». Множення це….
- Числа при множенні називаються…
– Назвіть об'єкт операції, операцію, результат.
(Відповіді: об'єкт операції – число 6, операція – множення на 3, результат – 18)
ІІ. Постановка навчальної проблеми.
1.Створення проблемної ситуації (проблемне навчання)
– Я вам пропоную спробувати скласти і розв'язати обернену задачу.
– (Відповіді: “В трьох однакових коробках 18 олівців. Скільки олівців в одній такій самій коробці?”)
– Хто зможе практично продемонструвати розв’язання задачі. (Робота в парах)
(У кожного учня на столі повинні лежати кольорові олівці.
(Відповіді: Спочатку треба покласти по одному олівцю в кожну коробку, потім ще по одному, і т.д.
Хто знає дію ділення, може зразу сказати, що можна рокласти по 6 олівців)
– Як записати розв'язання?
18 : 3 = 6 (ол.)
– Яка операція обернена множенню?
(Відповіді: Розподіл порівну. Ділення.)
– Як її записати?
(На дошці з'являється схема і запис:
- Хто зможе сформувати тему нашого уроку?
(Відповіді: Дія ділення)
(Можливі відповіді: розкладати, дробити, розміряти, розбивати..)
Діти оголошують варіанти .
− Отже, яку мету ми поставимо сьогодні на уроці математики перед собою?
(Відповіді: закріплювати вивчені випадки множення та ділення, вміння складати та розв’язувати задачі;)
Фізкультхвилина.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися,
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали-сіли, встали-сіли,
От уже й розвеселили.
ІV. Первинне закріплення в зовнішньому мовленні.
1) Робота за підручником Л.Г. Петерсон 2 клас, 3 частина, с.29 № 3
Робота в парах
– Розділіть цукерки на дві рівні частини.
(Один учень коментує рішення завдання. А решта учнів піднімають сигнальні картки з позначками + і -)
а)
2) Формула ділення. (Методичний прийом «Логічний ланцюжок»)
На дошці схема операції множення і ділення.
– Як зв'язані між собою операції множення і ділення?
– Як знайти результат ділення?
(Висновок: Операція ділення обернена операції множення. Для того щоб розділити число а на число в, треба підібрати таке число с, яке при множенні на в дає а.)
3) Складання таблиці ділення на 2.
Робота за підручником – с. 30, № 5.
– Обчисли, користуючись таблицею множення на 2.
(Робота ведеться “ланцюжком”з коментуванням)
(Відповіді: Таблицю ділення на 2 легко запам'ятати, якщо знаєш таблицю множення на 2.
Ділення – це обернена операція множення.
Якщо добуток розділити на один із множників, то одержимо другий множник.
Результат ділення на 2 при наступному записі завжди збільшується на один.)
4) Самостійна діяльності учнів за вибором.
Робота за підручником. Завдання №7 і №8, с.30. Учні обирають завдання різного рівня складності.
Робота з картками.
Робота в парах. Вибрати одне із запропонованих завдань і виконати обчислення.
А) (12:2)+36=42
Б) 78-(18:9)=76
В) 196+54-(14:2)=243
V. Підсумок уроку (Рефлексія )
– Наш урок підходить до закінчення.
Я пропоную вам скласти сенкан на тему «Ділення»
(Можливий варіант)
1. Ділення.
2. Складне, правильне.
3. Розподіляє, розкладає, дробить.
4. Я вмію ділитися з друзями.
5. Дія.
Обговорення у загальному колі.
Запитання вчителя:
- Чи потрібні вам в житті набуті на уроці знання і навички?
- Чому ви так думаєте?
- Як вам працювалось на уроці? Чому ви так вважаєте?
- Що вам допомагало на уроці вчити таблицю?
- А що заважало?
- Оцініть свою роботу на уроці.
На дошці зображено сонце без променів. Учні оцінюють отримані знання, додаючи промінчики (якшо зрозумів тему - червоний, а якщо є труднощі - жовтий, якщо не зрозумів – коричневий).
Управління освіти Шосткинської міської ради Сумської області
Комунальна організація(установа, заклад)
«Шосткинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4
Шосткинської міської ради Сумської області
Розробка уроку
з математики
у 2-А класі
«Операція ділення.
Зв'язок між операціями ділення і множення.
Таблиця ділення на 2»
(З використанням проблемного навчання, методів та прийомів технології критичного мислення, активнних та інтерактивних методів навчання)
Підготувала:
вчитель початкових класів
ШЗШ І-ІІІ ступенів №4
Томашевська Л. Л.
Шостка - 2019