Тема. Знаходження дробу від числа, та числа за значенням його дробу . Задачі на знаходження дробу від числа.
Мета уроку:
навчальна: повторення і закріплення знань і умінь учнів знаходити дріб від числа і число за його дробом під час розв’язування практично зорієнтованих завдань у випадку, коли чисельник відмінний від одиниці, закріплювати вміння учнів записувати та читати дроби, уточнення та поглиблення попередньо засвоєних знань, умінь і навичок;
розвивальна: розвивати вміння розв’язувати задачі на знаходження дробу від числа, логічне мислення, пам’ять, увагу вдосконалювати обчислювальні навички;
виховна: виховувати інтерес до знань, акуратність у роботі, любов до Батьківщини, інтерес до вивчення математики та інших предметів.
Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок.
Форма проведення: комбінований урок
Обладнання: мапа України, мапи туристичних маршрутів , картки, мультимедійна презентація.
Хід уроку
1. Створення позитивного емоційного настрою.
- Наш урок ми почнемо з того що, я посміхнусь вам, і ви посміхніться один одному, і подумайте, як гарно, що ми сьогодні всі разом. Ми спокійні, добрі, привітні. Глибоко вдихніть і видихніть. Видихніть вчорашню образу і злість, забудьте про них. Вдихніть в себе свіжість зимового дня, тепло сонячних промінців. Я бажаю вам гарного настрою.
А тепер зручніш сідайте,
Слухайте та відповідайте.
Сьогодні ми будемо: (Слайд 2)
Діяти – активно!
Думати – оперативно!
Сперечатися – доказово!
Для всіх – обов’язково!
1. Метод «Гронування» (Слайд 3)
- Діти, а що ми робимо на уроках математики?
лічимо міркуємо розв’язуємо
порівнюємо математика відповідаємо
граємо складаємо задачі
1. Вправа «Очікування».
- Продовжуючи речення скажіть, будь ласка, що ви очікуєте від уроку? (Слайд 4)
Від уроку я очікую … .
(Слайд 5)
- Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про дроби, згадаємо правила знаходження дробу від числа та знаходження числа за значенням його дробу, попрацюємо над множенням і діленням багатоцифрових чисел на одноцифрові.
- На нас сьогодні очікують задачі і приклади. Виконуючи завдання, ми поговоримо про нашу державу і поступово зберемо з пазлів мапу нашої країни по регіонам.
А вашими вірними друзями під час уроку повинні бути уважність, взаємодопомога, винахідливість.
ІV. Актуалізація опорних знань .
1. Хвилинка каліграфії. (Слайд 6)
- Почнемо нашу роботу як завжди з каліграфічної хвилинки. Сядьте рівненько та приготуйтеся.
- Яке сьогодні число? (22 лютого). Що ви можете сказати про це число? (Це двоцифрове число). Скільки одиниць в цьому числі? Збільшить кількість одиниць в цьому числі на 2. Яке число отримали? (24)
- Як пов’язане це число з нашою державою? (24 серпня – День незалежності України).
- Пропоную повторити правопис цифр 2 і 4.
Відкриваємо 1 пазл мапи.
2. Створення проблемної ситуації.
- Багата наша Батьківщина своєю природою: річками, озерами, горами, лісами, заповідниками, чарівними селами та містами, а також просто куточками природи, які милують око, захоплюють душу, тішать серце.
- Чи ви хочете дізнатись, щось нове про нашу державу? Тоді виконайте завдання математичного диктанту.
3. Математичний диктант. (Слайд 7)
(Один учень виконує завдання за дошкою).
- Обчисліть суму чисел 750 і 142 (892 селища)
- Знайдіть різницю чисел 980 і 520 (460 міст )
- Утворіть число, що складається із 28 одиниць 2 класу 388 одиниць 1 класу.
(28 388 всього сіл в Україні)
- Число 6037 збільшить у 100 разів. ( 603700 км2 площа України)
- Число 240 000 зменшити у 10 раз.( 24 000 км2 загальна площа Карпатських гір )
- Знайдіть 1/10 від числа 8390. (839 км2 площа Києва)
- Середня глибина озера Синевир ( Карпати) – 18 м, а середня глибина озера Ялпуг (Одеська обл.) становить 1/3. Яка середня глибина озера Ялпуг?
Відповіді: 892, 460, 28 388, 603 700, 24 000, 839, 6.
-- Молодці, ви гарно справились з цим завданням.
- Відкриваємо 2пазл мапи України.
4. Гра «Шифрувальники» (робота в парах) . (Слайд 8)
- Розмістіть отримані числа у порядку зростання та складіть слово. (Україна)
6, 460, 839, 892, 24000, 28388, 603700.
- Відкриваємо 3 пазл мапи нашої держави.
5. Метод «Асоціативний кущ»
- Що для кожного з нас Україна? (це країна, у якій ми живемо).
- Яка наша країна? (велика, багата, красива, рідна, поетична, чудова, велична, прекрасна, багатонаціональна).
- Хто ми з вами?
- Громадяни України, спілкуємось однією мовою, учні одного класу.
- Ми маємо робити все, щоб наша держава була найкраща в світі.
- А який внесок можете зробити ви? (Гарно вчитися).
- Продемонструємо свої знання, повторивши математичну термінологію, якою будемо користуватись.
6. Повторення основних закономірностей, правил теми.
Метод «Мозковий штурм». (Слайд 9)
- Які числа називаються дробовими? Наведіть приклади. (Числа виду
,
називають дробовими числами)
- Як називаються числа у записі дробу? (чисельник, знаменник)
- Яке число називається чисельником? Що воно показує? (Чисельник – число над рискою, воно показує, скільки взято рівних частин цілого)
- Яке число називається знаменником? Що воно показує? (Знаменник – число під рискою дробу, воно показує на скільки рівних частин поділене ціле)
- Як знайти дріб від числа? (Треба число поділити на знаменник і результат помножити на чисельник)
- Який дріб дорівнює одиниці? (Дріб, у якого чисельник і знаменник рівні між собою, дорівнюють одиниці)
- Як знайти число за значенням його дробу? ( Треба значення поділити на чисельник і результат помножити на знаменник)
Відкриваємо 4 пазл мапи.
V. Виконання практичних завдань на повторення і закріплення основних умінь і навичок. (Слайд 10)
-Прочитайте дроби і поясніть, як їх утворено.
(Слайд 11)
-Перевірте, чи правильно учні записали вираз, за допомогою якого можна знайти: дріб від числа
від числа а а : 4 · 3;
число за величиною його частини
становить b b : 2 · 3.
- Відкриваємо 5 пазл.
2. Знаходження частини від числа (слайд 12)
-Усно знайдіть дріб від таких чисел
год = …хв
кг = …г
доби = …год
Відкриваємо наступний 6 пазл.
3. Самостійна робота (записати у вигляді виразів) (Слайд 13)
- Знайдіть
від 54;
від 64.
Першого дня турист побував у 2 обласних центрах України, що становило 1/12 всієї кількості. Скільки всього обласних центрів в Україні?
- Відкриваємо 7 пазл мапи.
Фізкультхвилинка
- З якими державами межує Україна? (7д. – Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова, Білорусь, Росія).
- Якими морями омиваються берега України? (Чорним, Азовським).
(Слайд 14)
- Довжина сухопутного кордону України – 5386 км, довжина морської берегової
лінії невідома, але сказано, що вона складає ½ від довжини сухопутного кордону.
- Як знайти довжину сухопутного кордону? Запишіть вираз. (5386 : 2=2693)
- Відкриваємо 8 пазл мапи.
4. Розв’язування задач.
– Які ріки України ви знаєте? (Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Десна). (слайд 15)
- Дніпро – третя за величиною річка в Європі, її довжина – 2184 км. Вона поділяється на три частини. Верхній Дніпро — від витоку до міста Києва становить 3/6 (1092 км), Нижній Дніпро — від Запоріжжя до гирла становить 1/3 від верхньої частини (366 км) , а решта - Середній Дніпро — від Києва до Запоріжжя – (726 км) всієї довжини. Знайдіть окремо довжину кожної частини річки Дніпро. (Один учень працює біля дошки з коментуванням)
1) 2184 :6 · 3 = 1092(км) довжина Верхнього Дніпра.
2) 1092 : 3 = 366(км) довжина Нижнього Дніпра.
3) 1092 + 366 = 1458(км) довжина Верхнього Дніпра і Нижнього Дніпра
4) 2184 – 1458 = 726(км) довжина Нижнього Дніпра.
- Відкриваємо наступний 9 пазл.
VI. Узагальнення матеріалу.
- Ми завершили збирати мапу нашої України. Подивіться, наша країна – велика.
-Так скільки обласних центрів є в Україні? (24)
1. Метод «Спільний проект» (слайд 16)
1 учень. Перша група виконувала таке завдання:
Ми склали ось такий маршрут:
Ужгород – Львів – Луцьк – Рівне – Київ – Суми – Харків – Вінниця.
Довжина – 1740 км
2 учень. Друга група знаходила назви обласних центрів, у яких наголошений
2 склад і склала такий маршрут:
Тернопіль – Хмельницький – Житомир – Чернігів – Полтава – Луганськ – Донецьк – Херсон – Одеса – Черкаси.
Довжина цього маршруту дорівнює 2240 км
3 учень. Ми з’єднали обласні центри, у яких у назвах наголошується 3-й склад і склали такий маршрут:
Чернівці – Миколаїв – Сімферополь – Запоріжжя.
Його довжина дорівнює 1110 км.
- Як ви знаходили довжину маршруту? (З’єднали відрізками назви обласних цетрів, накреслили ламану, виміряли її довжину)
- З якими числами ви працювали? (З іменованими).
VII. Підсумок уроку. Рефлексія (Слайд 17)
- Наш урок добігає кінця. Чи виправдались ваші очікування?
VIIІ. Домашнє завдання (творче, диференційоване) (Слайд 18)
1 варіант – скласти задачу на знаходження дробу від числа.
2 варіант – скласти задачу на знаходження цілого за величиною його дробу.
Пам'ятайте: куди б вас не закинула доля, ніколи не забувайте свою Батьківщину, той маленький куточок землі, де ви народилися і зросли. Тож любіть,шануйте,оберігайте, примножуйте все, що дала вам рідна земля. Ви, учні, наймолодші сини і доньки нашої Вітчизни. Ви-майбутнє України! Все у ваших руках! Я бажаю вам бути гідними синами і доньками своєї Вітчизни ! (Слайд 19)
Любіть нашу землю, шануйте її традиції , поважайте нашу мову!