Урок з музичного мистецтва 5 клас (НУШ) "Путівник по симфлонічному оркестру"

Про матеріал
В цікавій формі та досить доступно знайомимо дітей зі складом симфонічного оркестру
Перегляд файлу

Тема уроку: Путівник по симфонічному оркестру

 

Мета:

  •  Ознайомити учнів зі складними поняттями, такими як "оркестр", "симфонічний оркестр".
  •  Сформувати уявлення про групи інструментів симфонічного оркестру: струнні, дерев’яні духові, мідні духові та ударні.
  •  Нагадати учням про  роль диригента.
  • Розвивати слухацьку культуру, розрізняти звучання різних інструментів.
  •  Виховувати інтерес до класичної музики. 

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Вітання .

ПІСНЯ «ВЕСЕЛКОВА». Бажаємо всім райдужного настрою.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вірш

 

Які чудові музиканти,

Хто відданий мистецтва музі,

А розвивають ці таланти

Їх інструменти – вірні друзі!

Хтось вибрав собі скрипку в пару,

Комусь бандура до душі,

Або цимбали, чи литаври,

Чи барабани – гупачі,

Одному кобза , як сестриця,

Для когось милий контрабас,

І розлилася, як водиця,

Мелодія в серцях у нас!

А он баяни гучно грають,

І мандоліна не стиха…

І дзвони хлопці вибивають,

Виводить група духова.

І кожен голос інструмента –

Як неповторний діамант,

В руках величних диригента –

Оркестру неземний талант.

 

Учитель: Ви вже знаєте поділ музичних інструментів на групи. Давайте пригадаємо.

1 група – струнні (гітара, скрипка, цимбали, бандура).

2 група – духові (сопілка, трембіта, труба, флейта).

3 група – ударні (барабани, брязкальця, бубни, тарілки, маракаси).

 

Учитель: Пропоную пригадати музичні поняття та розгадати зашифроване слово кросворда. З цим поняттям сьогодні ми будемо працювати цілий урок.

 (учні з мішечка, або з чарівної скрині дістають номер слова та читають завдання),

учитель записує маркером відповіді у кросворді

  1. Музично- театральна вистава, де всі герої на сцені співають (опера).
  2. Характерне забарвлення звуку (тембр).
  3. Ансамбль музикантів чи співаків, який складається з 4 виконавців (квартет).
  4. Друга нота звукоряду (ре).
  5. Ще недавно бузиною

Я росла попід горою.

Відрізали гілочку,

Зробили … (сопілочку).

  1. Співак, який виконує головну (сольну) мелодію (соліст).
  2. Як в музиці називають момент повтору? (реприза).

 

Учитель: Ви відгадали поняття, з яким будемо працювати сьогодні.

І вже зрозуміли, що мова піде про колектив музикантів, які одночасно виконують музичний твір – оркестр.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель: Сьогодні ми розширимо знання про оркестр. Дізнаємося про особливості саме симфонічного оркестру.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

   Що ж відрізняє симфонічний оркестр від інших музичних колективі…

Цей оркестр виконує академічну музику.  Яка вона ? Академічна музика…

Музика створена композиторами 17 – 19 століття.

В Україні це творчість С. Гулака-Артемовського, М. Леонтовича, М. Лисенка.

В Німеччині: Й. С. Баха, Л. Бетховена. В Австрії – В. Моцарта.

    До 17 ст. композитори створювали музичні твори для музичних інструментів окремо. Вони навіть не могли припустити, що можна їх об’єднувати. Потім відбувся експеримент і композитори зрозуміли, що звучання різних груп музичних інструментів дає гарний результат. Почали писати симфонії. З грецької мови симфонія перекладається як співзвуччя.

   Але для того щоб панував порядок між усіма інструментами, потрібен керівник, який буде налагоджувати роботу цього великого колективу. Так виникла професія диригента.

   Диригент – керівник оркестру.

 

  Симфонічні оркестри бувають великі ( 80-100 музикантів) та малі ( до 40 музикантів).

    Також в ньому є одна дивна річ духові інструменти розділилися на дві групи: дерев’яні духові та мідні. Чому так сталося? Тембри звучання цих музичних інструментів дуже різні. У дерев’яних духових звук завуальований, тихий. У мідних навпаки – різкий, голосний, потужний, насичений, яскравий.

Таким чином у симфонічному оркестрі розрізняють 4 групи музичних інструментів.

Перша струнна група, вона найчисельніша. До неї входять усі види скрипок (прима, альт, віолончель, контрабас). Показати на дошці та зазначити особливість гри на віолончелі та конрабасі.

 

Друга група – дерев’яні духові ( флейта, кларнет, гобой, фагот).

Третя група – мідні духові ( труба, валторна, тромбон, туба).

Четверта група – ударні ( литаври, барабани, металофон, ксилофон, тарілки…).

Окремо йдуть соло інструменти: рояль, арфа, челеста…)

Вони є епізодичними і на протязі усього твору можуть не звучати. Все залежить від задуму  композитора.

    Для того щоб почути всі групи музичних інструментів симфонічного оркестру, британський композитор, Бендждамін Бріттен написав твір: Путівник по симфонічному оркестру. Він протягом всього твору відокремлює звучання кожної групи, а потім об’єднує  їх. Коли одночасно звучать всі інструменти, такий момент називають туті оркестру.

Слухання музики

Учитель: Пропоную прослухати уривки цього твору. Я буду коментувати під час звучання, щоб звернути вашу увагу на кожну групу інструментів. А потім ми пограємо у вікторину.

             «Путівник по симфонічному оркестру» 2 хв з коментарями

 МУЗИЧНА ВІКТОРИНА

  •          дерев’яні духові
  •          струнні
  •          туті оркестру     

Щойно ви дивилися відео, де оркестр був головним і знаходився на сцені. А де знаходиться оркестр   під час театральних вистав: опер чи балетів?

Заглиблення перед сценою називають ОРКЕСТРОВОЮ ЯМОЮ.

    Ось така велика історія створення великого музичного колективу.

Пропоную зробити МУЗИЧНУ ПАУЗУ , заспівати  ПІСНЮ «НА ДОБРО».

 

V. Закріплення та узагальнення нових знань

 

А зараз пропоную гру «Симфонічний QR-код».

Ви отримуєте QR-коди на яких зашифровані музичні інструменти. Ваша задача розшифрувати зображення, підписати внизу на листочку назву інструмента та сказати до якої групи інструментів симфонічного оркестру він належить.

VI. Підсумок уроку

ВПРАВА Learning Apps «Симфонічний оркестр»

Учні заповнюють пусті прямокутники словами, які відповідають отриманим знанням за темою: Симфонічний оркестр.

 

Учитель: Дуже вдячна вам, діти за гарну та продуктивну роботу на уроці.

 

  •          Скажіть, будь ласка, чи сподобався вам урок?
  •          Чи була цікава для вас інформація, яку я розповіла?

І на останок ми хочемо побажати всім та один одному миру в нашій країні.

 

ПІСНЯ «УКРАЇНА»

 

docx
Додано
27 січня
Переглядів
111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку