Урок активізує пізнавальну, навчальну діяльність учнів, використано різноманітні форми та методи роботи, грамотно сполучені між собою. Формуються мовленнєві, читацькі навички, збагачується словниковий запас маленьких школярів.
ТЕМА. Буква «I» , звук ІiІ
МЕТА. Ознайомити учнів з новою буквою та її звуковим
значенням, удосконалювати звуковимову, чита-
цькі та аналітико - синтетичні навички, розвивати
фонематичний слух, мовленнєві вміння ( говоріння),
збагачувати , уточнювати і активізувати словниковий
запас, виховувати повагу до рідних, товариські взаємини, працьовитість.
ТИП УРОКУ:комбінований.
МЕТОДИ ФОРМИ
Розповідь Активізація життєвого
досвіду
Бесіда Рольова гра
Метод наочності Практична робота
Навчальні та ігрові Елементи
Вправи. навчання.
Робота з дидактичними
картками.
Парна робота.
ОБЛАДНАННЯ: наочний матеріал: предметні малюнки, каса букв та складів, таблички зі словами; роздатковий матеріал: фішки для звукового аналізу.
ЛЕКСИКА: калач, кілочок, трамвай, тролейбус.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Пролунав дзвінок, почнемо урок.
а) фонетична зарядка
Мета: відпрацьовувати вимову складів, слів з ненаголошеним ІоІ.
Колосок, лопата, молоток, борода, соловей, болото, моря, ворота, гора.
б) дидактична гра «Підбери словечко»
Мета: відпрацьовувати вимову, вчити підбирати слова, що римуються.
Ма-ма-ма- зроблю все … (сама).
Му-му-му- молока … (кому).
Ма-ма-ма- молока … ( нема).
Мо-мо-мо- зараз … ( подамо, наллємо).
Му-му-му- ідемо … ( додому).
Ма-ма-ма- вже скінчилася … ( зима, гра ).
Мо-мо-мо- ми до лісу … ( підемо ).
Му-му-иу- я квітку весняну … ( візьму )
Мі-мі-мі- подарую її … ( мамі ).
-Чому саме мамі ?
Бо люблю тебе я, рідна … ( мамочко моя ).
а) дид. гра « Добери ознаку»
Мета: збагачення словникового запасу дітей словами-ознаками.
-Розкажіть про свою маму. Яка вона? З чим можна порівняти маму ? Чому?
б) робота за малюнком,
складання речень за малюнком про матусю
а) дид. гра « Відгадайка»
Мета: розвивати логічне мислення, уважність, уміння синтезувати.
Відгадування загадок, частковий звуко – буквений аналіз, з метою визначення місця звуків ІмІ, Ім’І у словах – відгадках.
Через воду переводить.
А сам з місця не сходить.
( Міст .)
Демонстрація малюнка.
Стоять у лузі сестрички,
Золотенькі очі, біленькі вічка.
( Ромашка. )
Його побачиш тільки взимку над димарем.
( Дим.)
Демонстрація малюнка.
а) гра « Упізнай з одного погляду»
Читання складів з табличок : ма, ми, мо, му, ам, им, ом, ум.
б) читання слів за схемою
о
и
мам у
а
*
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
ІV Оголошення теми уроку
V Усвідомлення нового матеріалу
а)дид. гра « Не проґав»
Мета: розвивати фонематичний слух.
На печі, на печі
Смачні та гарячі
Пшеничні калачі.
Хочеш їсти калачі –
Не лежи на печі.
б) аналіз прислів’я
Словн. робота: калач.
в) придумування учнями слів зі звуком ІіІ, визначення місце розташування цього звука в слові, доповнення словами з малюнків.
Демонстрація букви вчителем. Встановлення асоціацій.
а) слухання віршів
- З чим ще порівнюють букву і в віршиках ?
Мов кілочок буква і .
З шапкою на голові…
Чи не шапка то, а крапка
У малої букви і ?
Словн.робота: кілочок.
Буква і неначе свічка,
З ясним вогником вгорі.
А погасне – стане крапкою над і.
-Ей, стовпчику !
-Я – не стовпчик !
-Ей, хлопчику !
-Я – не хлопчик !
-Хто ж ти ?
-Буква і !
-Що в тебе на голові ? Шапка ?
-Ні, крапка !
а) дид. гра « Подружи звуки»
Мета: синтез звуків , утворення складів.
Вчитель «кидає» промовляє звуки, діти плещуть в долоні – «ловлять» їх та об’єднують – «дружать».
ІмІ – ІіІ , ІлІ – ІіІ , ІтІ – ІіІ . ІзІ – ІіІ , ІкІ – ІіІ
б) дид. гра « Дослідник»
Мета:розвивати уміння аналізувати, виділяти головне.
Ім’я, літо, меблі, діти, двері.
VІ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ , ВИРОБЛЕННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК
а) за указкою
б) ланцюжком
в) вибіркове читання
- Прочитайте слова у множині.
- Прочитайте слова, якими можна звернутися до людини.
Мета: визначити роль букви і як маленького слова.
а) робота на дошці
мал.. мал..
яблука і груші .
мал. мал..
дівчинки і хлопчика .
мал.. мал..
ручки і олівця .
ВИСНОВОК: буква і може бути окремим словом.
б) робота за букварем
- Виберіть схему, що сподобалась , і склади речення.
- Скільки слів в реченні? Чому?
Словн. робота :трамвай, тролейбус, транспорт.
а) підготовча робота, бесіда за малюнком з елементами критичного мислення :
- Кого бачите на малюнку ?
- Хто ці діти для жінки ?
- Що робить жінка ? Звідки вона йде?
- Як тут з’явилися діти ?
- Що зробили діти, коли побачили маму? Звідки здогадались ?
- Як ви вважаєте, що на це відповіла мама ?
- Як би ти повівся ?
- Чому мама на малюнку щаслива?
- Що треба, щоб ваша мама була щаслива ?
б) читання тексту вчителем
в) сам. читання учнями
г) читання «ланцюжком»
д) вибіркове читання
- Прочитайте перше речення, останнє речення.
- Прочитайте: кого побачили діти, що вони зробили.
- Прочитай речення зі звертанням.
е) творче завдання: складання в парі діалогу за аналогією
-Попрацюйте в парі, складіть діалог-розмову мами і дитини.
VІІ ПІДСУМОК УРОКУ
Дид. гра « Не помились»
Мета : виявити рівень засвоєння вивчених букв.