Урок з навчання грамоти на тему:"Звуки [л], [л'], позначення їх буквою Лл («ел»). Звуковий аналіз слів із твердим й м’яким приголосними. Читання складів¸ слів, речень."

Про матеріал

Завдання уроку:

  • -удосконалити вміння виконувати мовленнєву розминку (дихальні вправи, артикуляційну розминку,вивчення чистомовок, повторення та вивчення скоромовок, вміння користуватися індивідуальними складовими таблицями)
  • -познайомити з новим звуком [л] та [л];
  • -удосконалювати вміння виділяти звук із потоку мовлення;
  • -формувати вміння будувати звукову модель слова та порівнювати декілька звукових моделей;
  • -повторити звуковий аналіз слів;
  • -удосконалювати вміння правильно вимовляти новий звук (м'яко - твердо);
  • -закріплювати вміння самостійно добирати слова з вивченим звуком;
  • -ознайомити з буквою «ел» та її алфавитною назвою;
  • -формувати вміння читати склади, слова та речення з новою буквою;
  • -розвивати зв'язне мовлення з опорою на сюжетний малюнок;
  • -закріплювати вміння відгадувати загадки;
  • -познайомити з багатозначним словом «хліб» та його значеннями;
  • -виховувати повагу до хліба та професії «хлібороб» ;
  • -виховувати бережне ставлення до хліба.
  • Учні повинні знати: нову букву «ел» та її звукове значення,значення багатозначного слова «хліб», про професію «хлібороб» та її значення для людини
  • Учні повинні вміти: читати нову букву в складах, словах, реченнях;читати та розповідати чистомовки , скоромовки, виконувати дихальні вправи, користуватися складовими таблицями,виділяти конкретні звуки із потоку мовлення,правильно вимовляти вивчені звуки,добирати слова з конкретним звуком,будувати звукову модель та виконувати звуковий аналіз слів, порівнювати звукові моделі,складати зв'язну розповідь за малюнками.
  • Методи навчання:інтерактивні, критичного мислення, розповідь, пояснення,бесіда,ілюстрація, демонстрація, спостереження,графічні, творчі, усні вправи, робота з підручником, відео-метод, пізнавальні ігри,
  • Засоби навчання:
  • 1. Технічні - комп'ютер, телевізор.
  • 2. Програмні – мультимедійна презентація, відеофізкультхвилинки, звукові файли з піснями.
  • 3. Наочні - таблиці, плакати, малюнки.
  • Список використаної літератури: інтернет - ресурси.
Перегляд файлу

Декусар  Вікторія Миколаївна, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист, Кременчуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1

Програма з української мови для загальноосвітніх навчальних закладів 1-4 клас

Навчальний предмет. Українська мова. Навчання грамоти, 1 клас

Розділ. Букварний період

Тема уроку. Звуки [л], [л'], позначення  їх буквою Лл («ел»). Звуковий аналіз слів із твердим й  м’яким приголосними. Читання складів¸ слів, речень.

Тип уроку: вивчення нових знань.

Мета:

освітня- ознайомити учнів із буквою Лл ( «ел») та її звуковим значенням; закріплювати уявлення про складовий принцип української графіки, про багатозначність слів; удосконалювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви, виконувати звуковий аналіз слів;

розвивальна - розвивати фонематичний слух, уміння аналізувати і порівнювати, критичне мислення, зв`язне мовлення ;

виховна - виховувати бережливе ставлення до хліба і шанобливе ставлення до людей праці.

Завдання уроку:

  • удосконалити вміння виконувати мовленнєву розминку (дихальні вправи, артикуляційну розминку,вивчення чистомовок, повторення та вивчення скоромовок, вміння користуватися індивідуальними складовими таблицями)
  • познайомити  з новим звуком [л] та [л];
  • удосконалювати вміння виділяти звук із потоку мовлення;
  • формувати вміння будувати звукову модель слова та порівнювати декілька звукових моделей;
  • повторити звуковий аналіз слів;
  • удосконалювати вміння правильно вимовляти новий звук (м’яко - твердо);
  • закріплювати вміння самостійно добирати слова з вивченим звуком;
  • ознайомити  з буквою «ел» та її алфавитною назвою;
  • формувати вміння читати склади, слова та речення з новою буквою;
  • розвивати зв’язне мовлення з опорою на сюжетний малюнок;
  • закріплювати вміння відгадувати загадки;
  • познайомити з багатозначним словом «хліб» та його значеннями;
  • виховувати повагу до хліба та професії «хлібороб» ;
  • виховувати бережне ставлення до хліба.

Учні повинні знати: нову букву «ел» та її звукове значення,значення багатозначного слова «хліб», про професію «хлібороб» та її значення для людини

Учні повинні вміти:  читати нову букву в складах, словах, реченнях;читати та розповідати  чистомовки , скоромовки, виконувати дихальні вправи, користуватися складовими таблицями,виділяти конкретні  звуки із потоку мовлення,правильно вимовляти вивчені звуки,добирати слова з конкретним звуком,будувати звукову модель  та виконувати звуковий аналіз слів, порівнювати звукові моделі,складати зв’язну розповідь за малюнками.

Методи навчання:інтерактивні, критичного мислення, розповідь, пояснення,бесіда,ілюстрація, демонстрація, спостереження,графічні, творчі, усні вправи, робота з підручником, відео-метод, пізнавальні ігри,

Засоби навчання:

1. Технічні - комп’ютер, телевізор.

2. Програмні – мультимедійна презентація, відеофізкультхвилинки, звукові файли з піснями.

3. Наочні - таблиці, плакати, малюнки.

Список використаної літератури: інтернет  - ресурси.

                                                         Хід уроку

  1. D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\1.jpgОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок. 

Працюватимемо  старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти — просто

Мо-ло-дці!

 

  • Посміхнулися один одному, тепер вчителю, а вчитель вам.
  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ. МОТИВАЦІЯ .

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\IMG_4610.JPG 

 

 

 

 

 

 

 

МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

  • Сьогодні ми з вами здійснимо цікаву подорож разом з Колобком.
  1. Дихальні вправи. Гра «Дихай разом з нами»

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\тат.jpg 

 

 

 

 

 

 

  1. Артикуляційна гімнастика. Гра «Слухняний ротик»
  2. Робота над чистомовкою.  Гра «Промовляй за мною»

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\тпт.jpghttp://player.myshared.ru/17/1092262/slides/slide_7.jpg

Ло-ло-лодощем землю залило. 

Ва-ва-вахолодний вітер завива.

Но-но-но — гілка стукає в вікно. 

Ці-ці-ці – сидять під стріхою горобці.

 

 

  1. D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\IMG_4591.JPGСкоромовка

«Лили, лили, лили, 
Пили, пили, пили.  Лили, лили діти. 
Пили, пили квіти. 
Виростали квіти. 
Виростали діти.»

  1. Читання вивчених складів (індивідуальні склади)
  2. Читання слів з вивченими буквами. Гра «Швидко читай»

                                            Фізхвилинка

  1. ПІДГОТОВКА ДО ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Зустріч з Літом

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\тт.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Робота над віршиком

Гра « Полювання» Потрібно впіймати звук [л] або [л']. Приготуйте ваші долоньки і будьте уважними!


 


Літо-літечко прийшло,                    

Лісу зелень принесло.

Ось лелека у гнізді,

Лебідь плине по воді.

Ластівки літають,

Літо прославляють.

Лине ластівка над полем

Та милується довкола:

Лісом, лугом і ланами,

Що прибрались квіточками.

Весело вона літала,

Пісню літечку співала.


 

  • У яких словах чуємо звук [л] або ] ?

 

  1. Побудова звукової моделі та порівняння їх

Повний звуковий аналіз слів Лис  та Ліс  та запис звукових моделей цих слів;

називання приголосних звуків у злиттях ли, лі: [л], [л'].

                  Зустріч з Української мовою та Суржиком

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\ттбб.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Перегляд відео про вимову вивчених звуків : [л], [л'].

- Вимовте звук [л] і спробуйте розповісти» як він утворюється. (Кінчик язика притискуємо до верхніх зубів. Поштовх повітря з голосом долає перешкоду, створену зубами та язиком.)

- Вимовте звук [л`] і спробуйте пояснити, як утворюється цей звук. (Кінчик язика піднімаємо вгору до твердого піднебіння, губи розтягуються. Струмінь повітря з голосом долає перешкоду, створену язиком і зубами.)

      4. Самостійний добір учнями слів із звуками [л], [л`]  в різних позиціях (якщо діти затрудняються, вчитель показує ілюстрації природи, тварин, рослин – також тих, які є в букварі, якщо діти, не знають їх значень, пояснює).

Літак , клоун, лялька, лійка, ложка, малюнок, фіалка. Лан – поле- нива

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

                               Зустріч з буквою «Л»

  1. Ознайомлення з буквою «ел» та її алфавітною назвою

Розглядання та аналіз букви. Зіставлення малої та великої букв. Показ місця букви «ел» в кишеньковій азбуці.

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\т.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

                                                           Фізхвилинка

  1. Робота з букварем (с. 36)
  1. Повний звуковий аналіз "лимон", "малина", "літак" за зразком ,поданим у підручнику.
  2. Читання складів у будиночках.

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\ььаь.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Читаючи склади, що розміщені в будиночку зліва, доповніть їх до повного слова. (Лава, лоша, луна, лимон, лікар)

Учитель звертає увагу дітей  на те, що читаючи обернені слова (без уживання терміна), треба бачити букву, що позначає наступний приголосний, щоб без відриву прочитати її.

  • Утворіть слово, читаючи склади зліва направо. (Малина)

- Утворіть слово читаючи склади згори вниз. (Лимони)

- Що спільного в цих словах?

- Чим вони різняться?

 

                             Зустріч з бабусею з українських казок

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\ьаь.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Робота за сюжетними малюнками.

-  Кого з героїв казки  ви бачите на сторінці Букваря?

-Яка основна складова  ваших рецептів? (Борошно)

- Які вироби виготовляють з борошна?

- Знайдіть слово «Колобок».

- Відгадайте загадку

.*   В кожнім місті і селі

Головний він на столі. (Хліб)

  • Знайдіть слово хліб. Назвіть м’який приголосний у цьому слові. Яка буква позначає м’якість приголосного?

 Розгляньте малюнок і впізнайте хлібобулочні вироби. (Калач, оладки, млинці, бублики, булочки)

Загадки :

1)Виріс в полі дім
Повний будиночок зерном.
Стіни позолочені.

Віконниці забиті.
Будинок  ходуном ходить
На стовпі золотім. (Колосок)

2)Відгадати легко і швидко:
М'який, пишний і запашний,
Він і чорний, він і білий,
А буває підгорілий. (Хліб)

3)Кільце не просте,
Кільце золоте,
Блискуче, хрустке,
Всім на диво...
Ну, й смакота! (Калач)

Аналіз значення слова «хліб». (Слово написано на дошці )
- Подивіться, що написано на дошці. Що це за одиниця мови? ( Слово).
- Поясніть , в яких значеннях вживається слово «хліб». Що ми називаємо хлібом

(Хліб - це не тільки буханець чорного хліба або білий батон)
Хліб - зернова рослина (демонстрація снопики жита) 
Хліб - це колосся із зернами (Хліб росте у полі) 
Хліб - це булки, батони, буханці, паски, булочки, пиріжки і т.д.
А як точніше вони називаються?
- Правильно, це хлібобулочні вироби. 

                           Зустріч з дітками

4)     Робота за сюжетним малюнком (с. 37).

- Куди прийшли діти? (На лан, на ниву, на поле)

- Кому діти принесли обід?

- Ким працює тато? Що він робить?

  1. Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\.ж.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      6)    Робота над текстом.

- Розгляньте текст і, не читаючи, скажіть, скільки в ньому речень?

- Як ви здогадалися, що тут 6 речень?

Читання речень хором, потім - самостійно «ланцюжком».

  1. Перегляд відео ( який шлях проходить хліб з лану до столу)
  2. Як слід ставитися до хліба? (Стратегія «Прес»)
  1. ПІДСУМОК УРОКУ( Стратегія «Мікрофон»)

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\о.jpgD:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\ого.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

  • Яку букву вивчали на сьогоднішньому уроці?
  • Які звуки вона позначає па письмі?

D:\Dekysar\Фото\Фото\1-А 2017-2018\День выдкритих дверей 24 жовтня 2017\с с.jpg 

docx
Додано
8 січня 2019
Переглядів
2747
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку