Тема. Звуки [р], [р′]. Позначення їх буквами Р, р («ер»)
Мета: ознайомити учнів з артикуляцією нових звуків; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати артикуляційний апарат, мовлення, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
Стали, дітки, підтягнулись.
Одне одному всміхнулись.
Сіли всі рівненько,
Попрацюємо гарненько.
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення та закріплення матеріалу
Сьогодні у нас незвичайний урок, до нас у гості завітав казковий персонаж, якого ви всі добре знаєте – це Буратіно! І він просить нас допомогти йому потрапити назад до казкової країни. А щоб йому допомогти треба виконати всі його завдання, які написані на ключиках!
1 ключик: «Бліц-опитування»
Учитель показує букву, учні називають її, а також звуки, що вона позначає на письмі.
2 ключ: Гра «День – ніч» (за звуками скласти слова)
Масло, сосна, мило, Інна, Ніла, лимон.
III. Мотивація навчальної діяльності
3 ключик: Відгадування загадок
Має клешні й довгі вуса.
Я і сам його боюся:
Він щипає, мов гусак,
Ну, а звуть щипаку... (рак).
А ось, де може жити рак, ви скажете, відгадавши таку загадку.
• Наче скло прозоре,
В’ється синя стрічка,
То біжить у море
Безупинна... (річка).
— Назвіть перший звук у словах-відгадках.
4 ключик: Складання звукових моделей слів-відгадок
— Отже, з яким звуком ви ознайомитесь на уроці?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ви ознайомитесь з новим звуком і буквою, яка його позначає на письмі, будете вчитися читати нові склади, слова, вивчите скоромовку. А на уроці ви повинні бути уважними і старанними, щоб виконати всі завдання і допомогти Буратіно.
V. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком
5 ключик: Назвіть слова зі звуками [р], [р′] (назви дерев, назви посуду, назви квітів). Визначте їх позицію в названих словах.
1) Артикуляція звуків [р], [р′], віднесення їх до приголосних, позначення фішкою
2) Гра «Відшукай кінець»
Ридають літери в кожному рядочку:
Від слів лишилися тільки шматочки.
Кінець треба відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати.
Ра - к ма
Ру - ка чка
Рі - ка пка
VI. Фізкультхвилинка (6 ключик)
Ра-ра-ра! Ра-ра-ра! —
У нас розпочалася гра.
Ри-ри-ри! Ри-ри-ри! —
Нумо, руки догори.
Вліво, вправо нахилились,
Низько до землі вклонились...
Присідай і випрямляйся,
Разом з нами дружно грайся.
Раз-два! Відпочили?
До роботи дружно сіли.
VII. Ознайомлення з новою буквою (7 ключик)
1. Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на букву р («ер»)
Виліз равлик на стеблину,
Зупинився і завмер.
На собі несе хатину,
А вона — як буква «ер».
В. Гринько
2. Місце букви в касі
3. Друкування літер Р, р у зошитах
Повторення правил сидіння за партою, користування ручкою та зошитом.
4. Читання складів з вивченою буквою (на дошці таблиця)
VIII. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Широко розплющу очі,
Роздивлюся все охоче.
(Учні максимально широко розплющують очі.)
Потім мружусь, наче киця,
І заплющую очиці!
(Учні міцно заплющують очі.)
Вправа повторюється 10 разів.
ІX. Продовження роботи (8 ключ)
1. Гра «Слухняний ротик». Робота над скоромовкою
Ворона проворонила вороненя
1) Мовчазне читання.
2) Читання хором з нарощуванням темпу.
3) Заучування скоромовки.
4) Промовляння скоромовки окремими учнями.
X. Підсумок уроку (9 ключик)
— Яку букву вивчили на уроці? Знайдіть її в касі.
— Які звуки вона може позначати?
— Коли ви були маленькі, у багатьох з вас вимова звуків [р], [р′] викликала труднощі, як і у героя вірша К. Дяченка
«Важка літера»
Боря «ер»
Не вимовляє.
Йому мама
Підсобляє:
— Каже: «Риба,
Ріпа, брама,
Марка, хмарка,
Зебра, грак».
Та у Борі
Знов не так:
Риба — «либа»,
Ріпа — «ліпа»,
«Малка», «хмалка»,
«Зебла», «глак»...
Аж червоний
Весь. Бідак.
Мама встала:
— Ех ти, «Боля»!
Він як скочить
На стілець:
— І не Боля я,
А — Бо-ря!!!
Ну, нарешті...
Молодець!