Урок має на меті дати учням уявлення про розпорядок дня школяра та його вплив на здоров'я. Він спрямований на практичне оволодіння учнями складати розпорядок дня за малюнками та складати портфель.
Тема. Розпорядок дня учнів. Практичні роботи «Складання розпорядку дня» (з допомогою дорослих) «Як складати портфель».
Мета: дати учням уявлення про розпорядок дня школяра та його вплив на здоров'я, довести необхідність його дотримання; вчити учнів складати розпорядок дня за малюнками, складати портфель; виховувати бажання дотримуватись розпорядку дня, охайність
Хід уроку
I. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
До нас на урок завітав гість і приніс із собою багато завдань.
1. Вправа «Мікрофон»
— Чи згодні ви з твердженням: «Щоб бути здоровим, слід щоденно піклуватися про своє здоров’я»? Доведіть свою думку. Наведіть приклади.
Учні складають речення за початком.
Щоб бути здоровим, потрібно щодня...
Варіанти відповідей
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня робити зарядку.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня загартовуватися.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня дотримуватися режиму дня.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня митися.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня чистити зуби.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня гуляти на свіжому повітрі.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня їсти свіжі продукти.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня мати гарний настрій.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня багато рухатися.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня берегти зір.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня одягатися по погоді.
• Щоб бути здоровим, потрібно щодня не перевтомлюватися. Висновок: той, хто щодня піклується про збереження і зміцнення здоров’я, веде здоровий спосіб життя.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви вчитиметься складати портфель, дізнаєтеся, що таке режим дня та як він впливає на здоров’я.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
— Ваш організм працює, як годинник. Щоб встигати за день зробити чимало справ і при цьому добре почуватися, добре вчитися, слід усе робити в усталеному порядку. В один і той самий час лягайте спати, прокидайтеся вранці, робіть ранкову зарядку, вмивайтеся, снідайте, йдіть до ніколи, тобто дотримуйтеся розпорядку (режиму) дня. Це корисно для здоров’я.
2. Читання й обговорення вірша
ГАЛЯ-НЕВСТИГАЛЯ
Галю, вставай, умивайся Та швидше до столу!
Галю, мерщій убирайся,
Бо спізнишся в школу!
Галя вилежує, ніжиться і позіхає,
Довго з портфелем вовтузиться І — не встигає.
В школі дзвінок продзвенів І давно почалися уроки.
А коридором — чиї то? —
Лунають поспішливі кроки.
Клас уже знає:
Це знову спізнилася Галя.
Ні, недаремно прозвали Її Невстигаля.
О. Орач
— Як ви гадаєте, чому Галя завжди спізнювалася?
— Чи можна їй допомогти? Як саме?
— Розкажіть, як ви збираєтеся до школи?
— Що ви робите, коли вас розбудять?
— Чи відразу встаєте з ліжка? Чи робите зарядку?
— Чи встигаєте поснідати?
— Чи допомагає вам хтось збиратися до школи?
3. Робота за підручником
— Розгляньте малюнки. Що роблять діти? Дайте їм імена. Складіть речення.
Орієнтовні відповіді
• Галинка прокинулася.
• Петрик вранці застеляє постіль.
• Сашко робить ранкову зарядку.
• Наталка вмивається.
• Оленка снідає.
• Маринка йде до школи.
• Павло і Даринка вчаться у школі.
• Оксана обідає.
• Юрко катається на ковзанах.
• Іринка вечеряє.
• Надійка грається.
• Андрійко спить.
— Розкажіть про розпорядок дня дітей.
— Коли прокинулася Галинка?
— О котрій годині Сашко робить зарядку?
— О котрій годині Наталка вмивається?
— О котрій годині Оленка снідає?
— О котрій годині у Маринки починаються уроки у школі?
— О котрій годині Оксана приходить зі школи й обідає?
— О котрій годині Юрко катається на ковзанах?
— О котрій годині Іринка вечеряє?
— О котрій годині Андрійко лягає спати?
Висновок
Правило 1. Роби все вчасно, в усталеному порядку.
Правило 2. Ніколи не спізнюйся.
Правило 3. Учися користуватися годинником.
4. Робота над загадкою
• Немає тих доріг ніде,
Якими він без ніг іде.
Уранці будить маму й тата.
Увечері всіх кличе спати.
Години вміє рахувати. (Годинник)
— Чи дотримуєтеся ви розпорядку дня?
Фізкультхвилинка
V.Узагальнення й систематизація отриманих знань
1 Практична робота: «Складання розпорядку дня (з допомогою дорослих)»
— Для того щоб людина була завжди охайною, все встигала зробити, не спізнювалася на заняття, на роботу, вона має дотримуватися режиму дня. Ви вже школярі, а в школярів є свій режим дня. Зараз ми всі разом спробуємо його скласти.
Правила розпорядку дня такі: лягати спати і прокидатися в один і той самий час, спати не менше 9 годин, харчуватися в один і той самий час, ніколи не запізнюватися до школи, виконувати домашні завдання в один і той самий час, щоденно гуляти на свіжому повітрі.
Час потрібно берегти, не гаяти даремно.
2. Робота за малюнками
— Ось який у Надійки режим дня. Роздивіться малюнки. Чого на них бракує?
3. Гра «Плутанина»
Завдання: розмістити сюжетні малюнки, що відображають основні моменти режиму дня, в певній послідовності.
4. Слухання й обговорення вірша
А ЩО В ПОРТФЕЛІ?
Нумо, глянемо, що в ньому,
Поки йде завзята гра.
Бо ж портфель, усім відомо, —
Є обличчям школяра!
Ось — книжки. Та що це з ними?!
Чом вони у плямах синіх,
Пошматовані, брудні?
Страшно глянути на них!
Подивіться на сторінку, —
Не сторінка — а «картинка»,
Помальована така!
А обкладинка — ну й горе! —
Ніби побувала вчора В людожерливих руках!..
А. Костецький
— Що можна сказати про господаря цього портфеля?
— Подумайте, чи все гаразд із зошитами, підручниками у вашому портфелі?
— Чи не схожі ви на цього господаря?
5. Практична робота: «Як складати портфель»
1) Ознайомлення з пам’яткою «Що повинне бути у портфелі».
• Учень повинен мати при собі чистий носовичок.
• У портфелі мають бути акуратно складені речі, потрібні для занять на цей день.
• Книжки слід обгорнути. На обгортці має бути напис: прізвище учня, клас.
• Щоб зошити мали охайний вигляд, потрібно класти їх у папку.
• Олівці, ручки слід складати у пенал.
• Необхідно стежити за тим, щоб звечора все було готове до наступного навчального дня і в портфелі не було нічого зайвого.
2) Гра «Про що розповів портфель».
Учні перевіряють свої портфелі. Дивляться, чи є у них все необхідне для навчання у школі, чи немає нічого зайвого.
Після гри вчитель підбиває підсумки.
— Чому не можна брати до школи зайві речі?
— Чому у школі потрібно мати все навчальне приладдя?
6. Тренувальні вправи
1) Самостійна робота
1) Складання речей у портфель; наведення порядку на парті.
VI. Підсумок уроку
— Чому для здоров’я корисно все робити в усталеному порядку?
— Що потрібно робити вранці?
— Що потрібно робити вдень?
— Що потрібно робити ввечері?
— Розкажіть про свій розпорядок дня.
— Які правила ви запам’ятали на уроці?
Всі ви, діти, молодці,
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.