Тема: Взаємодія з іншими людьми. Дружний клас. Практична робота. Обговорення літературних джерел: української народної казки «Ріпка», байки Леоніда Глібова «Лебідь, Щука і Рак».
Мета: сприяти усвідомленню дітьми цінності людського спілкування; виробляти вміння поводження у класному колективі; розвивати у дітей потребу спілкуватися і підтримувати товариські відносини у класі; виховувати ввічливість, тактовність, порядність, повагу і чесність.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Девіз уроку:
Не слухати, а чути,
Не відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Чи можна вживати неякісні і прострочені продукти харчування?
- Чим вони небезпечні?
- Що слід робити при харчовому отруєнні?
Славкові,
Що з квартири сорок
велосипед
купили вчора.
Він зразу
в двір його потяг.
Прудкого та дзвінкого
Все хизувався ним
і нас не підпускав до нього.
Просив Юрко:
- Ну дай хоч раз
проїду метрів двісті!
А він Юркові:
- Ач який!
Свого купи та їзди.
І я просив.
Та він:
- Моє! -
І нам кататись не дає...
Ну й що, нехай!
А ми затее
-1-
разом в кіно ходили,
разом у нашому дворі
співали, скільки сили,
а потім
грали у квача,
аж поки вечір не почавсь.
А що Славко?
Він сам-один
сидів з велосипедом
і вже кататись не хотів.
Отак йому і треба.
- Кому було весело?
- Хто виявився покараним?
- Чому так трапилось?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Ми починаємо вивчати розділ «Серед людей». У ньому ви дізнаєтесь, що таке дружний клас, дружна родина, як стати толерантним, про правила спілкування, як залагодити конфлікт.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
— Ви щодня зустрічаєтеся з друзями, однолітками та іншими людьми. Ви разом граєтесь, навчаєтесь, спілкуєтесь, працюєте, тобто взаємодієте між собою. Уміння взаємодіяти є дуже цінним для колективу, в якому ви перебуваєте. Колектив — це група людей, у яких є спільна мета, загальні справи та інтереси. У школі колективом є клас, у якому ви навчаєтеся. Добре, коли в класі доброзичливі, щирі стосунки, учні не сваряться, не ображають одне одного, а поважають. Такий клас називають дружним. Девіз дружного класу: «Один — за всіх, і всі — за одного!». Навчаючись у колективі, виконуючи разом певну роботу, важливо вміти взаємодіяти з іншими людьми, тобто вміти домовитися, вислухати думку інших, поводитися чемно і головне — довести до кінця розпочату спільну справу.
Мені дуже хочеться, щоб після цього уроку ви стали уважнішими і щирішими одне до одного.
2. Бесіда
- Розкажіть, з ким з однокласників ви дружите.
- А хто хоче розповісти про свого друга?
- Що означає слово «дружити»?
3. Робота з підручником (с. 52—54)
- Що означає слово «взаємодія»?
- Як взаємодія може виявлятися у класному колективі?
- Які творчі завдання ви Виконували зі своїми товаришами?
-2-
4.Робота у 1РУ1ии1
Користуючись зразком, який є у підручнику на с. 54, групи отримують завдання:
1РУ1ии 1 — намалювати емблему 1РУ1ии;
1РУ1ии 2 — скласти і написати девіз 1РУ1ии;
1РУ1ии 3 — записати правила, за якими житиме 1РУ1ии11в 1РУ1ии.
Презентація робіт у 1РУ1ии1
Фізкультхвилинка
Один, два, три, чотири, п'ять —
Час прийшов відпочивать.
Вглиб річок ми поринаємо,
Рибок там спостерігаємо.
Летимо ми в небесах —
Подивись, яка краса!
В лісі йдемо тихо-тихо,
Нікому не зробим лиха.
Зупиніться, роззирніться
І за 1РУ1ии поверніться.
V. Закріплення набутих знань
1. Читання вірша А. Костецького «Гойдалка на двох».
— Прочитайте вірш «Гойдалка на двох» і по черзі розкажіть, що вам подобається робити разом з іншими дітьми.
2. Вчимося діяти разом.
— У спортивній залі чи надворі пограйте в гру «Прищіпки». Вам знадобляться прищіпки для білизни (по п’ять — для кожної пари учасників). Об’єднайтесь у пари і «прищепіться» одне до одного за допомогою прищіпок. Завдання для пар — подолати смугу перешкод, не розгубивши прищіпок. Виграє команда, яка подолає смугу перешкод, втративши якомога менше прищіпок.
Запам’ятайте! Взаємодія — це коли люди щось роблять разом і допомагають одне одному.
Бесіда за прочитаним матеріалом
- Хто посадив ріпку?
- Чи зміг дід самотужки витягти ріпку?
- Хто йому допомагав?
- Чи справді Мишка виявилася такою сильною?
- У чому причина успіху?
- Наведіть приклади ситуацій, коли всім разом вдається вирішити одну справу.
— Як ви розумієте вислів: «Один — за всіх, і всі — за одного»?
- 3-
- Що хотіли зробити Лебідь, Щука і Рак?
- Куди кожен із них тягнув хуру?
- Чи вдалося їм витягнути воза?
- У чому ж причина їхнього неуспіху?
- Чи трапляються такі випадки у житті людей? Наведіть приклади.
- Як їх краще розв’язувати: галасувати, сперечатися, наполягати на своєму чи радитися, домовлятися і діяти разом?
- Який висновок можна зробити з прочитаної байки?
4. Робота над прислів’ям
Щасливо там жити, де вміють дружити.
Учитель. Зберіть і прочитайте прислів'я. Як ви їх розумієте?
● за, всі, Один, одного, всіх, за.
(Один за всіх, всі за одного.)
● в, Друг,біді, пізнається.
(Друг пізнається в біді.)
● туга, велика, друга. Без, вірного.
(Без вірного друга велика туга.)
● корінням. Дерево, а, друзями, міцне, людина.
(Дерево міцне корінням, а людина - друзями.)
● солі, без, Людина, їжа, друга, що, без.
(Людина без друга, що їжа без солі.)
● каже, Не, правду, той, хто, друг, той, що, а, медом, маже.
(Не той друг,що медом маже, а той,хто правду каже.)
6. Бліц-тест «Чи вмієш ти дружити?»
1. Твій друг захворів і не прийшов до школи. Ти...
А зателефонуєш і поцікавишся його здоров'ям (2 б.)
Б ніяк не відреагуєш (1 б.)
В відвідаєш його (3 б.)
2. Друг не зумів розв'язати задачу. Ти...
А даси йому списати (2 б.)
Б допоможеш розібратися (3 б.)
В зробиш вигляд, що це тебе не стосується (1 б.)
-4-
3. Тобі хочеться піти в кіно, але у друга немає грошей. Ти...
А підеш сам (1 б.)
Б позичиш другові гроші (2 б.)
В купиш два квитки, сподіваючись, що і друг для тебе нічого не пошкодує (3 б.)
4. Друг виграв приз у конкурсі. Ти...
А постараєшся взяти участь у подібному конкурсі (2 б.)
Б порадієш за свого друга (3 б.)
В у душі позаздриш йому (1 б.)
5. Друга запросили на свято, але він черговий у класі. Ти...
А залишишся після уроків і допоможеш йому (3 б.)
Б поспівчуваєш йому і підеш додому (2 б.)
В не звернеш на це увагу (1 б.)
Перевірка бліц-тесту
Якщо ти набрав:
● 13 — 15 балів. Твої друзі можуть пишатися дружбою з тобою. Ти дуже надійна людина.
● 10 — 12 балів. Ти непоганий товариш. Але ти обережний і все заздалегідь прораховуєш.
● 5 — 9 балів. Навряд чи поруч із тобою є справжній друг. А винен у цьому ти сам.
VI. Підсумок уроку
- То що таке справжня дружба?
- Чи можна сказати, що наш клас дружний?
- Якщо взяти кожному по сірнику, то ви легко зможете їх переламати. А якщо всі сірники взяти пучечком, то чи зможете його переламати? Отож бажаю і вам бути такими ж міцними.
-5-