Ніколи не пізно говорити про гігієну ротової порожнини.
"Розболілись в зайця зуби,
З болю в зайця спухли губи,
Як м'ячі, набрякли щоки,
Сів і стогне косоокий.
— Ох, яке у зайця лихо! —
Ходить-журиться зайчиха,
Зайця кутає у хустку..."
Тема: ЩОБ МАТИ ЗДОРОВІ ЗУБИ... ГІГІЄНА ПОРОЖНИНИ РОТА
Мета: ознайомити учнів з групами зубів та їхніми функціями, з правилами гігієни порожнини рота; формувати уявлення про правильний і неправильний прикуси; розвивати гігієнічні навички; виховувати вміння правильно доглядати за ротовою порожниною.
Обладнання: зошит, підручник, відео фізхвилинки, мультфільм «Маша і Ведмідь»
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Доброго дня, діти! Рада вас бачити. Мене звуть Ольга Олександрівна і сьогодні ми разом попрацюємо на уроці основ здоров’я.
ІІ. Повторення вивченого.
1. Гра «Викресли зайве».
На дошці записано твердження.
- Закресліть ті твердження, з якими ви не згодні.
Учні по черзі виходять до дошки, читають твердження, якщо не погоджуються з ним, закреслюють його.
Для попередження порушення постави треба:
1) Виконувати зарядку щодня.
2) Носити важкі речі в сумці на одному плечі.
3) Носити ранець чи рюкзак.
4) Сидіти за столом, що не відповідає зросту.
5) Щоб парта і стілець відповідали зросту.
6) Спати на м’якому ліжку, яке прогинається до підлоги.
7) Спати на жорсткому ліжку з низькою подушкою.
8) Сидіти рівно.
9) Сидіти із зігнутим, як колесо, хребтом.
10) Сидіти, спираючись на стіл.
11) Ходити не сутулячись.
12) Виконувати фізичні вправи.
2. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
- Покажіть, як треба правильно сидіти за партою. (Учні показують ).
- Які вправи для постави ви виконуєте? (Деякі учні показують ).
- Покажіть, які вправи для запобігання плоскостопості ви робите. (Деякі учні показують).
II. Повідомлення теми уроку.
- Молодці, гарно засвоїли вивчений матеріал. А сьогодні на уроці ми поговоримо про групи зубів, їхні назви, функції зубів, гігієну порожнини рота.
III. Актуалізація опорних знань.
- Скажіть мені, для чого потрібні зуби людині?
- Скільки зубів у дітей? (20)
- Скільки зубів у дорослої людини? (32)
- Чи знаєте ви назви груп зубів?
- Розкажіть, як ви доглядаєте за зубами.
- Що може статися із зубами, якщо за ними не доглядати?
- Які засоби гігієни ви використовуєте для догляду за порожниною рота?
- Щоб дізнатись більше, ми відкриєм наші підручники та прочитаємо, як на це питання відповіли автори підручника.
IV. Вивчення нового матеріалу.
2. Ознайомлення з правилами догляду за зубами та ротовою порожниною.
Правила догляду за зубами та ротовою порожниною
ü Щодня вранці та ввечері чистити зуби.
ü Перед чищенням зубну щітку обов’язково помити.
ü Наносити на щітку невелику кількість пасти.
ü Ретельно чистити всі зуби.
ü Сильно не натискати на щітку.
ü Чистити зуби не менше ніж три хвилини.
ü Почистити язик.
ü Після чищення зубів ретельно ополоснути водою порожнину рота, користуючись склянкою з водою.
ü Помити зубну щітку з милом і поставити в склянку щетиною догори.
ü Зубну щітку слід міняти кожні 3-4 місяці.
ü Після їди ополіскувати рот теплою водою.
ü Видаляти залишки їжі між зубами, використовуючи зубочистку або зубну нитку.
ü Двічі на рік відвідувати стоматолога для огляду порожнини рота.
3. Бесіда.
- Що для зубів корисно, а що - шкідливо? (Корисно їсти сирі овочі та фрукти, наприклад моркву, капусту, яблука. Шкідливо для зубів їсти багато солодощів, вживати одразу після гарячої їжі холодну, і навпаки. Не можна розкушувати ними горіхи, кісточки від ягід, льодяники, карамельки, відкушувати нитки тощо).
4. Робота за підручником на с. 45-46.
5. Фізкультхвилинка. відео
6. Розповідь учителя про прикус. Малюнки на 46 сторінці.
- Прикус - співвідношення верхніх і нижніх зубних рядів при їхньому змиканні. За правильного прикусу верхній ряд зубів має частково перекривати зуби нижньої щелепи.
Порушенням прикусу вважається зміщення верхніх і нижніх щелеп відносно одна одної. Неправильний прикус може бути вродженим, а може формуватися з віком. Причини виникнення неправильного прикусу різні: захворювання, при яких дитина дихає ротом, а не носом; шкідливі звички - смоктати пальці, гризти олівці, ручки, нігті, підпирати щоку рукою тощо. Неправильний прикус впливає не лише на зовнішній вигляд обличчя, але й призводить до порушень травлення, мови тощо. За неправильного прикусу слід звернутися до ортодонта - лікаря, який займається профілактикою виникнення неправильного прикусу і його лікуванням.
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 46.
· Відгадування загадок.
2. Робота в зошиті на с. 15-17.
· Обговорення і виконання завдання 1.
· Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 2).
· Самостійне виконання завдань 3, 4 з подальшим обговоренням.
3. Робота над літературними творами. Обговорення казки-вірша Михайла Стельмаха «Чому в зайця не болять зуби».
Розболілись в зайця зуби,
З болю в зайця спухли губи,
Як м'ячі, набрякли щоки,
Сів і стогне косоокий.
— Ох, яке у зайця лихо! —
Ходить-журиться зайчиха,
Зайця кутає у хустку,
Подає йому капустку,
Моркву з перцем, баклажани —
Все найкраще із баштана.
Відгортає заєць страви,
Сів, зітхаючи, на лаві
І в зайчат питає тихо:
— Де взялось на мене лихо? —
А зайчатка хором з хатки:
— Цього ми не знаєм, татку,
Не боліли в нас ще зубки... —
Та й вдягаються у шубки,
Бо їм час іти в долину
На нову кінокартину.
Заєць гроші їм виймає,
Щоки лапками стискає,
Бо йому не до картини:
Сльози, наче горошини,
Із очей течуть на щоки...
Сів і оха косоокий.
Тут прийшла шептуха-жаба,
Зупинилась біля граба:
— Чуєш, зайче, в цьому гаю
Я всім зуби замовляю,
Не скупись лише на плату! —
Та й до зайця суне в хату.
Узяла з водою миску,
Запалила смільну тріску,
Тріску кинула у воду,
Важко всілась на колоду,
Пошептала, поплювала,
Заробіток в зоб сховала
Та й говорить до зайчихи:
— Від горілки в зайця лихо.
— Не кажіть мені такого:
Не куштує він спиртного,
Росу п'є лишень з травиці...
— Хай не п'є він і росиці!
Хай не їсть він і капусти,
Тоді зайцеві відпустить! —
Розпустила жаба рота
Та й полізла у болото.
Дрізд їй крикнув з деревини:
— Гнати жабу з медицини!
Ви, зайчихо, в цюю ж мить
До аптеки, звісно, мчіть.
До аптеки мчить зайчиха,
Срібні гроші губить з лиха.
У аптеці дятел бурий
Готував комусь мікстуру,
А зайчиха в плач з порога:
— Дайте, дятле, допомогу!..
Дятел швидше до зайчихи:
Що за горе, що за лихо?!
Чим я зможу, пособлю:
Зайця вашого люблю.
Дайте вашу рецептуру, —
Йде до ліків дятел бурий.
А йому зайчиха глухо:
— Не дала її шептуха... —
Тут як вдарить дятел дзьобом:
— Сором вам перед народом
Досі вірить в забобони!
А шептуху по закону
Передам на суд звірячий.
На суді нехай закваче! —
Дятел скинув Тапочки,
Одягнув червону Шапочку,
Взувся в чорні черевики,
Спакував у торбу ліки,
Взяв ціпка і окуляри
Та й з зайчихою у парі
Йде скоріш до зайця в хату:
Треба ж зайця рятувати.
Біля хати на стежині
Стогне заєць у хустині.
Дятел зайця утішає,
Зайцю рота розкриває
І здіймає зразу ж крик:
— Ви відсталий чоловік!
Ви лінивий нечепура!
Ви цураєтесь культури!..
І загинуть зуби ваші,
Не в'їсте тоді і каші,
Не кажу вже про капусту,
Хай вам, зайче, буде пусто!
— Чим я, дятле, провинився? —
З жаху заєць затрусився.
Сів на призьбу, гірко плаче.
— Ти не чистиш зуби, зайче.
І все лихо йде від цього, —
Каже дятел зайцю строго, —
І твої погані зуби
Доведуть тебе до згуби.
Ось тобі шалфей пахучий —
Від шалфею стане лучче.
Ну, а потім... думать треба,
А тепер піду від тебе,
Бо й дивитися не хочу
На запухлий ніс і очі...
Ліки зайцю пособили,
Знову ходить заєць в силі,
Знову бігає по рясту,
Закупив в аптеці пасту,
Щіточки і порошок
І для себе, й для діток.
І щоранку
До сніданку
Із дітками -
Малюками
Чистить зуби коло дуба, —
Й не болять у зайця зуби!
1) Бесіда.
Після завершення вчитель ставить запитання:
- Що трапилося із зайцем?
- Як зайчиха допомагала зайцю?
- Куди пішла зайчиха?
- Що їй сказав дятел в аптеці? Що порадив?
- Чи дотримується заєць порад дятла?
- Чи болять зуби в нього тепер?
2. Обговорення ситуацій.
1) У Іванка на городі росте горіх. Хлопчик часто розкушує горіхи зубами.
- Чи правильно він чинить? Дайте йому поради.
2) Оленка полюбляє морозиво. Вона його їсть і взимку, і влітку. Часто можна спостерігати, як вона п’є гарячий чай та одночасно їсть морозиво.
- Яких помилок вона припускається? Дайте їй корисні поради.
3) У Марійки розболівся зуб. Вона побачила, що в ньому утворилася дірочка, але нікому нічого не сказала.
- Чи правильно вона вчинила? Що їй слід було зробити? і До кого звернутися? А як би вчинили ви?
VI. Підсумок уроку.
- Як називаються тимчасові зуби в дітей? Скільки їх?
- Скільки зубів у дорослої людини?
- За допомогою яких зубів ми відкушуємо їжу?
- Які зуби слугують для розривання й утримування їжі?
- Які зуби подрібнюють і перетирають часточки їжі?
- Чи можна розкушувати зубами горіхи, тверді цукерки?
- Які правила догляду за зубами ви знаєте? Яких з них ви дотримуєтеся?
- Чи можна попередити захворювання зубів?