УРОК: Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ
КЛАС: 1
Тема: Де мій рідний край? Звідки я родом?
Мета:
• формування предметних компетентностей: формувати елементарне уявлення про рідний край; активізувати словник дітей словами та словосполученнями (Україна, Кіровоградщина, рідний край, район, область); розвивати у дітей допитливість; виховувати патріотизм, любов до своєї країни, гордість за свій народ;
• формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.
Освітні галузі: громадянська та історична, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
«Мозковий штурм»
— Що ми називаємо рідним краєм? (Відповіді дітей.)
3. Повідомлення теми та мети урок
Україна –
Рідний край.
Поле. Річка.
Зелен гай.
Любо стежкою іти –
Тут живемо
Я і ти.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
-Людина народжується на світ і разом із життям отримує у спадок, мабуть, найбільше і безцінне багатство – Батьківщину. Наша Батьківщина – Україна.
- Зараз ми дослідимо, де розташований наш рідний край.
1. Робота з мапою України.
-Покажіть кордони України. Наша Україна складається з областей і півострова Крим.
-Порахуйте області України.(24 області)
- В якій області живемо ми? (Кіровоградській). Де вона розташована.
-Яке місто є нашим обласним центром? ( м. Кропивницький)
- Якщо ми живемо у Кіровоградській області, то наш рідний край – Кіровоградщина.
Доля подарувала нам щасливу можливість народитись, жити в одному з найчудовіших куточків української землі.
Особливості історії та природи Кіровоградщини відображає його символіка: герб і прапор. Центральною фігурою герба є степовий орел. Золотий орел символізує рідну землю, спадковість її поколінь, духовне відродження. Золоте пшеничне колосся в оздобленні герба підкреслює багатство хлібодарського краю, дубове листя – могутність і витривалість.
Прапор Кіровоградської області складається з двох смуг: малинової та жовтої, на малиновій смузі — зображення жовтого орла.
Золото (жовтий колір) символізує багатство, справедливість, великодушність;
малиновий — гідність, силу, могутність.
Послухайте пісню «Кіровоградщина – перлина України.» Автор пісні Наталія Абравітова.
Поміж степів широких і вздовж лісів барвистих,
Де серце України кипить, як водограй,
Немов орел могутній, розкинув свої крила
Багатий і родючий кіровоградський край!
Приспів:
Кіровоградщина - перлина України!
Це щирі люди і їх праця клопітка!
Кіровоградщино, ти гордість Батьківщини!
Тримає часу пульс твоя легка рука!
Кіровоградщино, ти можеш все зробити
З відкритим серцем і з добром до всіх людей!
Таланти кожного і здібності розкрити
І народити світ нових ідей.
У тебе є майбутнє, великі перспективи,
Твої запаси в надрах - насправді золоті!
Тебе природа щедро від Бога наділила!
Твої міста і села - воістину святі!
Мрійливо колоситься тут золота пшениця!
Край рідний захищає хай аура добра!
На цій землі велика енергетична сила!
Врожай хай буде щедрим, зростає дітвора!
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
2. Робота в групах. Гра «Склади мапу».
Групи отримують у конвертах пазли та із них утворюють адміністративну мапу України.
- Покажіть нашу область.
3.Робота з мапою Кіровоградської області.
- Кожна область поділяється на райони з головним містом.
- Порахуйте райони області.(21 район)
- Як називається наш район і його головне місто? ( Знам*янський р-н, м. Знам*янка)
Розташування Знам*янського району на мапі Кіровоградської області.
Мапа Знам*янського району.
- Ось в цій частині Знам*янського району розташовані села, в яких ви мешкаєте.
4. Робота з мапою району. Робота з другом.
- Знайдіть на мапі району село, в якому ви живете.
Висновок: Село, у якому ми народилися і живемо, для нас найрідніше. Це наша мала батьківщина, наш рідний край.
5. Фотозагадка.
(демонстрація краєвидів села, споруд, а діти називають даний об*єкт)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.
1. Технологія «Крісло автора».
- Як називається твоє село?
- На якій вулиці ти мешкаєш?
- Який номер будинку?
- У якій області ти живеш?
Наш рідний край – це….. (Кіровоградщина)
2. Знаходження і зафарбування на контурній мапі Кіровоградської області.
3. Малюнковий скрайбінг.
(учитель починає речення, діти його продовжують по малюнках за змістом розповіді)
В Кіровоградській області є ... (річки, ліси) і безмежні (поля). У річках водиться багато ... (риби). У лісах живуть ... (звірі, птахи), є багато ... (квітів, трав, грибів). На полях колоситься ... (пшениця). На території області є багато сіл і .. (міст). У містах є різні ... (заводи) і ... (фабрики). Але найбільша гордість Кіровоградщини — це її ... (люди). Звати їх ... (українці).
КІРОВОГРАДЩИНО МОЯ!
ПИШАЄМОСЬ ТОБОЮ!
ТИ НАША ГОРДІСТЬ І КРАСА,
ХАЙ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ СЯЄ НАД ТОБОЮ.
ПІДГОТУВАЛА: ДЕЛЮРМАН ГАЛИНА ВОЛОДИМИРІВНА
ОНЗ «ТРЕПІВСЬКА ЗШ І-ІІІ СТУПЕНІВ»
ФІЛІЯ «КАЗАРНЯНСЬКА ЗШ»