Я у світі
Тема. Як поводитись у громадських місцях.
Мета: систематизувати й розширити знання учнів про правила поведінки в громадських місцях: громадському транспорті, храмі, бібліотеці; розвивати спостережливість; виховувати, бажання наслідувати зразки культурної поведінки, дотримувати правил поведінки у громадському транспорті, храмі, бібліотеці.
Обладнання: дидактична гра «Сонечко привітань», сигнальні картки, малюнки до теми, картки для самостійної роботи та роботи в групах, кольорові олівці, магнітофон та аудіо запис для фізкультхвилинки.
Хід уроку
Добрий день у добрий час!
Раді ми вітати вас.
Обіцяєм старанно працювати
І успіхи свої вам показати.
Сядьте зручно, посміхніться,
Всі на мене подивіться.
Зробим зараз перший крок –
Починаємо урок.
У – уважними;
Р – розумними;
О – організованими;
К – кмітливими.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Піднімається зранку сонечко,
Вітаються з рідними чемні синочки і донечки.
1.Давайте і ми з вами складемо «Сонечко привітань».
- Як повинні вітатися чемні учні до вчителів у школі?
- Як слід вітатися, коли надворі вже темно?
- Якими словами вітаються у церкві?
- А як вітаються до стареньких людей?
- Якими словами вітають люди один одного під час Різдвяних свят, колядування?
- Яке звучить вітання під час освячення Йорданської води?
- Яке Великоднє привітання ви знаєте?
ІНДИВІДУАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ «ЯК ВІТАЮТЬСЯ У РІЗНИХ КРАЇНАХ»
2. Гра «Правила з помилками»
• Якщо в кімнаті багато людей, голосно привітайся з усіма одразу.
• До старших за віком, незнайомих людей обов'язково треба звертатися на «ти».
• Чемний хлопчик завжди смикає дівчат за кіски.
• Якщо ти здалеку помітив знайомого, кричи через усю вулицю або з вікна.
• Увічливі діти ніколи не поступаються місцем старшим.
Чемні діти ніколи не вітаються.
Виховані діти завжди сваряться між собою.
Культурні хлопчики і дівчатка вітаються з вчителем сидячи.
3. Гра «Світлофор увічливості»
— Позначте те, про що я читаю, є ввічливим, підніміть зелену карточку,якщо неввічливим — червону.
О Під час розмови розмахувати руками.
О Голосно розмовляти, галасувати, верещати.
О Насміхатись над кимось у гурті.
О Уступати дорогу старшим і дівчаткам.
О Показувати на когось або на щось пальцем.
О Сперечатися на кожному кроці з будь-якого приводу.
О Перебивати розмову дорослих або ровесників.
О Говорити погано про відсутніх.
О Іронічно посміхатися над кимсь.
О Грюкати дверима.
О Вітатися, усміхаючись.
О Повчати і критикувати друга на людях.
О Попросити пробачення у свого товариша.
4. Вправа «Мікрофон»
— Що таке громадські місця? (Місця, якими користується громада, тобто люди.)
— Які ви знаєте громадські місця? (Магазин, ринок, театр, пошта, банк, музей, храм, транспорт...)
— У яких громадських місцях вам доводилося бувати?
— А чи говорили вам батьки, як потрібно там поводитися?
ІІІ ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як саме слід поводитись у громадських місцях.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- То які правила поведінки в громадських місцях вам відомі від батьків?
2. Робота за підручником (с. 63-65)
— Прочитайте текст на с. 63. Поміркуйте, чому таке прохання до відвідувачів храму. Обговоріть, яких правил дотримують у храмі, музеї, читальні, на виставці.
— Які з перелічених місць можна назвати громадськими, а які — ні? Чому?
Бібліотека, храм, кінотеатр, спальня, автобус, метро, кухня.
— Розгляньте малюнок на с. 63. Розкажіть, які правила порушили діти в бібліотеці.
— Прочитайте вірш Галини Малик «Королівство Ану» на с. 64-65 за особами.
Поміркуйте, як мають звучати слова-звертання героїв із королівства Ану, якщо їх помістити у королівство Будьласка.
(Будь ласка, покажіть мені машинку.
Вибачте, дозвольте пройти.
Дуже дякую. Велике спасибі.)
— Розгляньте малюнок на с. 65. Розкажіть, що на ньому зображено.
2.Обговорення правил поведінки в громадському транспорті.
- Чи доводилось вам їхати автобусом, поїздом чи іншим громадським транспортом?
Давайте поговоримо про те, як виховані діти поводяться у транспорті.
(Розповіді учнів).
3.Фізкультхвилинка Бразильська народна пісенька «Потяг».
4. Самостійна робота.
Розмалюй одяг тій дитині, яка поводиться правильно.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.Робота в групах.
- На яких малюнках зображено правильну поведінку, а на яких - ні.
2. Обговорення ситуацій.
а)Вулицею йшли двоє перехожих: дідусь, якому виповнилось 65 років і хлопчик — учень 3 класу. Дідусь ніс в руках портфель, три книжки і великий згорток. Одна книжка впала.
— У вас впала книжка! — закричав хлопчик, наздоганяючи дідуся.
— Невже? — здивувався він.
— Звичайно, — пояснив хлопчик. — У вас було три книжки, плюс одні портфель, плюс один пакет — всього п'ять речей, а залишилося чотири.
— Я бачу, ти добре знаєш додавання і віднімання, — сказав перехожий ледве піднімаючи книжку, що впала. Але є правила, яких ти ще не вивчив
— Які це правила? (Діти висловлюють свої міркування.)
б) У дверях зіткнулися хлопчик і дівчинка. Що робити?
в) Ви запізнилися до школи на урок. Як повестися?
г) Чи можна замість слова "здрастуйте" говорити слово "привіт"?
д) Чи обов'язково вітатися, зайшовши в шкільну їдальню, бібліотеку?
е) Розмовляють двоє вчителів. Учневі треба звернутися до одного з них. Як це правильно зробити?
є) Двоє учнів йдуть вулицею. Один з них вітається зі знайомими. Чи повинен привітатися другий учень, який їх не знає?
ж)Що треба відповісти, якщо ви не в змозі виконати чиєсь прохання?
• Якими словами можна підтримати товариша, якщо йому погано або в нього щось трапилося?
3.Робота в групах.
Складання правил поведінки в автобусі (1 група) , храмі (2 група).
4. Самостійна робота.
За допомогою слів для довідки допиши правила ввічливої людини.
1. Говори ______________________ , не вживай _____________________________.
2. Допомагай _________________і людям ___________________________________.
3. Поважай _____________________________________________________________.
4. Терпляче чекай _______________________________________________________.
5. Поступайся місцем у ____________________________________________________.
Слова для довідки: меншим, інших людей, своєї черги, чемно, транспорті, похилого віку, образливі слова.
5. Гра «Правильно – неправильно»
Вкажіть у куточку малюнків, хто з дітей дотримується правил культурної поведінки..
6. Гра «Ввічливо – неввічливо».
Діти стають в коло. Вчитель, передаючи кожному сонечко, запитує:
- Поступитися місцем в автобусі?
- Привітатися при зустрічі?
- Штовхнути, не попросивши пробачення?
- Допомогти підняти річ?
- Заплатити за проїзд в автобусі?
- Кричати, вередувати в громадських місцях?
- Розмовляти під час богослужіння?
- Дотримуватися черги?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які правила поведінки вивчили на уроці?
— Наведіть приклади правил поведінки, яких ви дотримуєте.
— Які слова вживаються у разі ненавмисного порушення правил поведінки в громадських місцях?
Урок закінчується через 40 хвилин,
А культурна поведінка вічно триває.
Якщо ви цих правил дотримуватиметесь вдома і в школі,
Тоді вас люди поважають.
Будьте ласкаві, добрі і ввічливі,
Старших поважайте,
І того, що навчились на уроці,
Ніколи не забувайте.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Розказати правила поведінки під час відвідування святкових виступів.