Урок природознавства у 4 класі
Тема. Урок-подорож Україною. Узагальнення знань учнів про природні зони України.
Мета. Узагальнити, систематизувати знання учнів з вивченого розділу, створити цілісну картину природи України. Розвивати у школярів інтерес до знань, до вивчення природознавства, спостережливість, кмітливість, уміння працювати групами. Виховувати любов до рідного краю, почуття дружби, взаємовиручки, а також формувати почуття відповідальності за збереження довкілля, природних багатств України.
Тип уроку: урок - КВК
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація пізнавальної діяльності.
Моя Україно! Як я тебе любив!
Твої луги, твої степи розлогі,
Дніпра ревучого славетнії пороги
І хвилі золоті твоїх шовкових нив!
II. Оголошення теми і мети уроку.
1-ша зупинка "Долина знайомств";
2-га зупинка "Мішані ліси";
3-тя зупинка "Лісостеп";
4-та зупинка "Степ";
5-та зупинка "Південний берег Криму";
6-та зупинка "Кримські гори. Гори Карпати";
7-ма зупинка "Вершина капітанів";
8-ма зупинка "Економічна".
III. Уявна подорож.
1-ша зупинка "Долина знайомств".
(Команди "Калинка" та "Вербинка")
2-га зупинка "Мішані ліси".
Казка – загадка "Андрійко у дивному царстві природи"
На світанку зібрався Андрійко у невелику подорож. Гукнувши свого друга – собаку Бровка, вирушив хлопчик до лісу.
При вході у це дивне царство Андрійка зустрів старий і кремезний батько, що тисячі синів має, всім шапки справляє, а собі не має. А поряд стояла струнка дівчина у білокорому вбранні, яка навесні всіх напувала соком. Андрійко нахилився до землі і побачив ягідку, червону, солодку і пахучу, яка нагадувала полуницю. Тільки захотів її покуштувати, як почув дивний спів невеликого птаха, що сидів на гілочці калини і витьохкував свою веселу пісеньку, наче справжній артист. У такт його пісні пролунав дрібний стукіт лікаря дерев. Андрійко йшов, зачарований красою.
А там у кущах хтось шугонув під ялинку. "Та це ж маленький, влітку сіренький, а взимку біленький," – подумав Андрійко. Бровко кинувся за ним, та враз грізно загарчав і настовбурчив шерсть. У гущавині підтюпцем пробіг сірий, що по полю блукає і ягнят шукає.
/Дуб, береза, суничка, соловейко, дятел, їжак, заєць, вовк./
3-тя зупинка "Лісостеп".
Продовжити речення.
Зона лісостепу називається так тому, що … / Поряд із лісами великі площі займають поля і луки./
У зоні лісостепу ростуть такі рослини … /Ковила, типчак, стоколос, полин тощо./
Серед цих тварин /лисиця, зубр, черепаха, заєць/ у зоні лісостепу не живе … /Зубр./
4-та зупинка "Степ".
/По одному гравцю з кожної команди працюють за індивідуальними завданнями. (Додаток 1.)
Дати відповіді "так" чи "ні".
5-та зупинка "Південний берег Криму".
Гра – лото "Ромашка".
/Учасники команд почергово відривають пелюстки квітки, на яких написані питання. Якщо учень команди не дає правильної відповіді, хід переходить суперникові./
Питання:
Де знаходиться Південний берег Криму? Покажіть на карті.
Які рослини ростуть на Південному березі Криму? /Магнолія, пальма, кипарис, лавр, кедр./
Як Чорне море і Кримські гори впливають на погоду в Криму? /Гори захищають від холодних північних вітрів./
Чи багато у Криму промислових підприємств? /Це курортна зона./
Які міста-курорти розташовані у Криму? /Алупка, Алушта, Ялта./
Чим особлива територія Південного берега Криму? /Найтепліше місце. Ростуть екзотичні рослини./
6-та зупинка "Кримські гори. Гори Карпати".
Чорна скринька.
Загадка
Що таке: пливе і ллється? Часом на камінь дереться,
Як немає – все всихає, звір і птаха помирає.
Фізкультхвилинка /під музичний супровід/
7-ма зупинка "Вершина капітанів".
Змагаються капітани команд.
Про яку частину України кажуть "легені України"? /Полісся./
Про яку частину кажуть "здравниця України"? /Південний берег Криму./
Яку частину України називають" житницею України"? /Степову./
Що називають "краєм туристів"? /Карпати./
Назвіть найбільшу річку України. /Дніпро./
Назвіть найвищу гору. /Говерла./
У якій природній зоні знаходиться наше місто? /Лісостеповій./
Який заповідник створено на території Тернопільської області? /Медобори./
8-ма зупинка "Економічна".
IV. Підведення підсумків. Визначення переможців.
Додаток 1.
Картка 1.
Проаналізуй твердження. Правильні твердження познач словом «так», неправильні – словом «ні».
Картка 2.
Запиши назви тварин степу за групами.
Лисиця, борсук, метелик, сарана, ховрах, тушканчик, гадюка степова, ящірка, перепілка, стрепет, боривітер, бабак, коник, жайворонок, богомол.
звірі |
птахи |
комахи |
плазуни |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Література