Тема. Птахи восени. Перелітні й осілі птахи.
Мета .Ознайомити учнів із життям птахів восени, зі змінами, що відбуваються в їхньому житті, показати зв'язок змін у житті птахів зі змінами в природі, вчити називати групи птахів, засвоїти назви перелітних й осілих птахів, пояснювати причини відльоту птахів у вирій, розвивати спостережливість , вміння порівнювати, узагальнювати, виховувати любов до природи на прикладі птахів.
Обладнання. Таблиця, презентація, індивідуальні картки, малюнки птахів.
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
I. Організація классу Слайд 1
Учениця: Знову лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе всіх нас на цікавий урок.
У класі сьогодні гостей є багато.
Усі ми зібралися наче на свято.
Учень: Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас ,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 2 клас.
Вчитель: В класі багато гостей,
Скажемо їм «Добрий день»
Сіли, діти, всі рівненько Слайд 2
Усміхнулися гарненько
Настрій на урок взяли
Працювати почали
Вчитель.Урок «Природознавства » починаємо з вами.
А займемось сьогодні серйозними ділами.
То ж часу не втрачаймо, роботу починаймо.
- А працювати будемо під девізом ( написаний на дошці) «Чим більше попрацюєш, тим більше пізнаєш».
II. Перевірка домашнього завдання
Під музику з'являється дівчинка, одягнута у вбрання осені , в руках тримає кошик.
1.Вчитель. Відгадайте загадку Слайд 3
Жовте листячко летить, під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає. Коли це буває?( Восени) Слайд 4
Вчитель. Осінь, а що ти нам принесла?
Осінь. Я вам принесла деякі завдання, але спочатку я хочу послухати синоптика. Яка сьогодні погода?
2. Хвилинка синоптика
Синоптик. Сьогодні… (число і місяць), температура повітря…, вітер…, на вулиці стало холодніше.
3.Індивідуальні картки
Осінь. Перед тим як працювати далі, я хотіла, щоб хтось попрацював за карткою біля дошки
Колібрі важить 2 грами, а червоноголовий корольок на 3 грами більше. Скільки важить червоноголовий корольок?
Вчитель. Над якою темою працювали на попередньому уроці?А яке було домашнє завдання?
Учні . Ми працювали над темою « Як комахи готуються до зими». Нам треба було дібрати цікаву інформацію про комах
Осінь. Я зараз і перевірю, як ви засвоїли цей матеріал
Дістає з кошика завдання
1 завдання.( Дістає з кошика сонечко)
- Сонечко написало листа. Як гарно було, тепло влітку! Тепло, а скільки попелиці! Я їх дуже люблю. Та де ж вона? Стає холодно. І друзів моїх не бачу. Де ж поділися друзі-комахи ?
Дістає листочки з кошика і читає питання
1 листочок: Хто ж куди сховався?
2 листочок .Як зимують мурашки?
3 листочок . Що цікавого ви знаєте про мурашок?
Учень. Я читав, що мурашки не замерзають навіть тоді, коли дуже холодно, понад 30 С морозу.У тілі вони накопичують рідину, гліцерин, яка й рятує їх від морозу.
4 листочок. Відгадай загадку
Зимою спить, літом бринить,
Понад квітами літає, медок збирає. (Бджола)
Осінь. Підсумуємо. Отже, восени комахи ховаються у щілини, під кору дерев, жаби зариваються у мул. Ви добре впоралися із завданнями, і тому я вам залишу ось цей кошик.
III Актуалізація опорних знань
1.Робота із загадкою Слайд 5
Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати.
( Птахи)
2.Асоціативний кущ «Птах»
3. Фронтальна бесіда
- До якої групи відносяться птахи? Яка їх істотна ознака? Для чого птахам потрібен міцний дзьоб?
Слайд.6-8
Птахи бувають різні за розміром. Найменший птах колібрі . Він важить 2 грами, а найбільший птах- страус. Він важить 156 кг, а зріст досягає 2м 56 см. Найменший птах України червоноголовий корольок . А скільки він важить? Подивіться на задачу, яку розв'язали. Живе у хвойних лісах Закарпаття.
IV. Повідомлення теми й мети уроку Слайд 9
Сьогодні на уроці ми будемо говорити, як змінюється життя птахів восени.
V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Перегляд відеофільму про птахів
Музична фізхвилинка
2. Розповідь вчителя( супроводжується презентацією) Слайд10-33
3.Робота з підручником( учні самостійно опрацьовують ст.51-52)
4. Гра « Мікрофон»
- Один учень задає запитання за прочитаним текстом?
Як з наближенням осені змінюється життя птахів?Які з птахів відлітають першими? Чому? Назви перелітних й осілих птахів.
5. Словникова робота. Слайд 34
Орнітолог- людина, яка вивчає птахів.
6. Хвилинка- цікавинка Слайд 35
Ми зараз дізнаємося, хто з вас найкращий орнітолог. Вам необхідно було підготувати цікаву інформацію про птахів.
Учні:
1)Більшість перелітних птахів летять на висоті до 400м.Середня висота польоту грака 500м, ластівки – 300м, яструба – 250м.Лелек бачили на висоті – 900м, жайворонка – на висоті 1900м
2) Гуси летять на береги Каспійського моря. Качки – в Англію, Францію, Іспанію. Жайворонки, стрижі, іволги і лелеки відлітають у Південну Африку, ластівки – в Італію та Єгипет.
3) Ластівка щорічно долає відстань 26000 км.
Фізхвилинка
VI. Узагальнення й систематизація знань 36
1. Робота із здібними учнями .Відгадування ребусів. Слайд 36
Учні відгадують ребуси та вказують до якої групи відносяться птахи.
2. Робота в групах. Гра «Посади птахів до годівнички»
- З настанням холодів птахам стає голодно й холодно, тому треба птахів підгодовувати. Що для цього роблять люди? Ось ми й зараз заселимо наші годівнички птахами. Але будьте уважні. Подумайте, які птахи зимуючі, а які перелітні. Виберіть тільки зимуючих.
I Група – ластівка, горобець, голуб, зозуля, дятел, омелюх.
II Група – журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.
III Група – зяблик, лелека, ворона, галка, соловей, дятел.
Слайд 36
3. Перевірка роботи здібних учнів та робочих груп.
4. Робота в зошиті з друкованою основою.
5. Тести
1)Птахів змушує у вирій летіти
А) голод
Б) холод
2) На південь відлітає
А) синиця
Б) ластівка
В) дятел
3) Горобці, галки, ворони –це…
А) перелітні птахи
Б) осілі птахи
4) Яка з цих пташок перелітна
А) лелека
Б) сорока
В) дятел
5)Зимуючий птах –це…
А) Горобець
Б) Лелека
В) Зозуля
6)Птахів, які відлітають восени, а навесні повертаються у свої краї називають
А) зимуючими
Б) перелітними
6. Гра « Загубилися слова» Слайд 37
9.Робота із загадками та сигнальними картками
- Учні відгадують загадки . Якщо птах перелітний - показують синій сигнал, а якщо осілий-червоний.
Швидко скрізь цей птах літає.
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.( Ластівка)
В мене є великий хвіст.
Я співаю , як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди.( Соловей)
Біла латка, чорна латка,
На гілках дерев стрибає,
Все, що блисне, забирає ( Сорока)
Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкладає?
Та у лісі в холодку
Все кує «Ку-ку-ку-ку!»( Зозуля)
Маленький, сіренький,
На соняшник сів,
Надзьобався добре
І далі полетів.( Горобець)
Чорна шапочка у нього сизувата спинка.
У блакитному піджаку прилітає взимку( Снігур)
Довгоногий, чорно-білий,
У гніздо на хату сів,
Довгим дзьобом знай стукоче,
Ніби щось сказати хоче.( Лелека)
Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. ( Дятел)
VII Домашнє завдання Слайд 38
1 група. С. 51-52, читати, відповідати на запитання
2 група. Дібрати цікаву інформацію про перелітних пташок
VII Підсумок уроку Слайд 39
Робота в парах