Урок-узагальнення та систематизації знаннь учнів про Всесвіт, його будову, матеріал спрямований на перевірку засвоєння основних понять, термінів теми, розвиток у учнів творчої активності, допитливості, пам`яті, логічного мислення, фантазії.
Розробка уроку з природознавства для учнів 5 класів
провела учитель географії вищої категорії
Мірошниченко Лариса Іванівна
Природознавство 5 клас
Тема: Моя подорож у Всесвіт.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про Всесвіт, його будову, розвивати в учнів творчу активність, допитливість, пам`ять, логічне мислення, фантазію.
Обладнання: карта зоряного неба, електронна презентація «Моя подорож у Всесвіт».
Тип: узагальнення знань( урок – подорож)
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учні класу діляться на 2 команди астронавтів, які відправляються у подорож до Всесвіту, члени команд обирають капітанів. Команди здійснюють свою подорож з обов`язковою зупинкою на 8 станціях різних планет.
ІІІ. Повторення та узагальнення знань.
Розпочинаємо нашу подорож у Всесвіт за зупинками.
Учні повинні показати знання та вміння пояснювати поняття:
Команда «Зоряний патруль»: Всесвіт. Зорі, метеорити, астероїди, світловий рік, геоїд, Сонце.
Команда «Фиксики»: Космос, сузір`я, метеори, планети, екліптика, екватор, Місяць.
Одна правильна відповідь – 1 бал, максимальна кількість балів – 7.
Учні повинні знайти та показати на карті Зоряного неба сузір`я:
Команда «Зоряний патруль»: Мала Ведмедиця, Скорпіон, Великий Пес, Дракон, Терези, Оріон.
Команда «Фіксики»: Велика Ведмедиця, Діва, Змієносець, Тілець, Пегас, Корона.
Максимальна кількість балів – 6
Учні повинні поміркувати та дати відповіді на запитання, спираючись на раніше вивчений матеріал.
Одна правильна відповідь – 1 бал
4.Планета Математиків.
Учні повинні пригадати, що означають дані цифри і пояснити.
І -6 000 – 7 000 С, 150 млн. км., 12 750 км, 384 400 км, 27,8 діб.
ІІ – 25 000 С, 40 000 км, 66гр. 33 хв, 29,5 діб, 1 391 000 км.
Максимальна кількість балів – 5
5.Планета таємниць і загадок
1. Ядро у неї є і хвіст має,
А траєкторія постійна назавжди.
Тоді яскравою буває, коли до Сонця
Близько підлітає… (комета)
2. Що за явище ми бачили незвичайне,
Мов дощ із неба, падають зірки
З одного місця в усі боки відлітають
Назвіть нам що це, залюбки…( метеоритний потік)
4.Вони вночі нас виручають
І льотчика, і моряка.
На честь тварин, героїв міфів назви мають.
Доходить їхнє світло нам через віки.
Їх в небі відшукаєш залюбки
Так ви вгадали, це …(зірки)
5.На небі це сузір`я першим помічають,
Діди його прозвали «Великий Віз».
І справді, сім яскравих зірок з неба сяють,
Мов кухоль, хоч води напийсь…(Велика Ведмедиця)
6.Якого поля не можна зорати,
На якому полі не можна зорати
На якому полі не можна каміння полічити? (небо, небесна сфера)
7.Без рук, без ніг,
А тільки з рогами,
Та ходить попід небесами… (місяць)
Планета Ерудитів
Команди розгадують кросворди.
Планета Кмітливих
А) планети;
Б) метеорити;
В)зорі;
Г) астероїди;
Д) комети.
2. Планети, які не мають супутників;
А) Земля;
Б) Юпітер;
В)Венера;
Г) Меркурій;
Д) Сатурн.
3. Найвіддаленіша від Сонця планета:
А) Меркурій;
Б) Юпітер;
В) Земля;
Г) Нептун.
4. Які з названих одиниць вимірів найчастіше використовуються в астрономії для вимірювання відстаней: а) кілометри; б) астрономічна одиниця, в) світловий рік.
5. Зорі – це небесні тіла;
А) холодні і тверді;
Б) розжарені та тверді;
Г) розжарені та газоподібні.
6. Вперше висадились на Місяці астронавти у;
А) 1957 р.;
Б) 1961 р.;
В) 1963 р.;
Г) 1969 р.
7. Чи можна на Місяці спостерігати метеори?
А) так;
Б) ні .
IV. Підведення підсумків уроку.
Журі підводить підсумки, визначає переможців.
V. Домашнє завдання. Створити кросворд за вивченою темою.