Тема. Різноманітність тварин у природі. Тварини, які не мають хребта .
Мета: продовжити формувати поняття тварини – живі організми; почати формувати поняття хребетні, безхребетні тварини;формувати вміння описувати тварин різних груп, визначати їх за істотними ознаками ; розвивати увагу, допитливість, уміння порівнювати, визначати істотні ознаки ; розв’язувати кросворди, ребуси, природничі завдання ; корегувати уміння порівнювати, виділяти істотні ознаки, узагальнювати, виробляти уміння робити висновки, оцінювати результати своєї діяльності; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: таблиці , малюнки, слайди тварин різних груп, колекції комах, роздавальний матеріал «Колорадський жук», Червона книга
Хід уроку :
Девіз уроку:
Дивосвіт, дивосвіт.
Хто придумав оцей світ?
Землю красну таку
У зеленому вінку,
Всі ці квіти і ліси,
І пташині голоси ?
Ліс і річка, і поля –
Це ж усе моя земля !
І. Організаційний етап.
1. Привітання.
Учитель. Ранок. Сонце у небі підіймається.
Учні. Наш клас з гостями вітається.
Учитель. «Доброго ранку!» - я бажаю тим, хто прийшов працювати у клас.
Учні . Чому ?
Учитель. Тому що я люблю людей і свій клас.
Учні. Чому ?
Учитель. Тому що я чекаю любові і плідної праці від вас.
Учні. Ми любимо працю і будемо старатися!
Учитель. Я запрошую вас до розмови про життя. А нашим співбесідником буде сонечко, яке теж вміє слухати.
2. Створення позитивного настрою
- Простягніть свої долоньки до сонечка. Уявіть, як воно торкається своїми промінчиками ваших долонь. Що ви відчуваєте?
- Який настрій у вас від цього тепла з’явився ?
- Що ще крім тепла, може дарувати сонечко ? ( Сонечко може дарувати любов, доброту, щедрість, радість ).
- З якою людиною можна порівняти сонечко ? ( З доброю людиною ).
- Чому ? ( Тому що добра людина схожа на сонечко, вона зуміє зігріти і осяяти своєю любов’ю, спокоєм, ласкою, щирістю і щедрістю. Добра людина – це сонечко, яке зігріває все навколо своїми теплими променями, своїм гарячим щирим серцем).
3. Бесіда. Сторінка спостережень
- Яка пора року зараз почалася?
- Які ознаки весни можна вже помітити ?
- Який місяць ? Число ?
- Який стан неба ?
- Чи були зранку опади ?
- Чи є вітер ? Який ?
- Якою є температура повітря ?
- Які інші явища природи спостерігаємо сьогодні ?
( Учитель вивішує на дошці словосполучення – асоціації, написані на різнокольорових аркушах паперу).
Учні. Ні, не згодні ! Тут є зайві словосполучення.
Учитель. Узагальнимо ваші думки, оберемо правильні та складемо асоціативно –
наочну композицію «Що нам приносить весна»
Презентація загадок.
Ще сніг острівками лежить де-не-де.
Береза сережки свої розпускає.
Чи ви здогадались, коли це буває ? ( У березні )
Про весну співають поле й гай.
Ніжаться на сонці трави й квіти.
Вже настав ласкавий… ( квітень).
Дощами землю поливає.
Зеленіють буйно трави.
То іде веселий … ( травень)
Актуалізація опорних знань учнів.
Були в матінки – природи дві донечки такої вроди:
Хто їх побачив хоч на мить, не зміг забути й розлюбить.
Голубооку звали Флора, у неї очі, наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна, ласкава, ніжна і привітна.
А Фауна – швидка, як вітер, могла за птахами летіти.
І за оленями стрибати та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили, відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати в придане їм подарунки дати:
Мрійливій Флорі – світ рослин, а Фауні швидкій – тваринний.
Живуть в легендах і понині всього живого дві богині.
Дзвенить від комах галявина самоцвітів. Пурхають барвисті метелики. Гудуть крилаті ласуні – бджоли, джмелі. Це для них накрили квіти солодкий стіл, припрошують дорогих гостей яскравими пелюстками, звабливими пахощами. Чим не бенкет!
, ХА
Сонечко, соловей, метелик, тарган, жаба, джміль, зайчик, колорадський жук, бабка, муха, риба, блоха, змія, павук, ведмідь, мурашка, їжак
Біготня, метушня :
Народ робочий
Весь день клопоче. ( Мурахи )
2 .![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
3. ![]()
![]()
![]()
![]()
4. ![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
5. ![]()
![]()
![]()
![]()
Живі барометри
Садок вишневий коло хати,
Хрущі під вікнами гудуть…
Приказки :
Хвилинка фантазії :
Метелик сказав : «Я перетворився на лялечку і зимував під дахом старого хліва, там тепло».
«А ми, - задзижчали бджоли, - замурували щілини у вулику й там зимували».
«А я, - сказав колорадський жук, - зимував глибоко у ґрунті »
«А я, - сказало сонечко, - під корою дерева».
А є комахи, які завдають шкоди : мухи, комарі, блохи, колорадський жук, ведмедка, гусінь метеликів )
Розповідь про павука
Павук хоч і не комаха, але живе поряд із ними і полює на них. У середньому павуки живуть рік. Павук - птахоїд живе живе 30 років. Павуки живляться комахами. Для цього вони плетуть сіті – павутиння. Павутиння буває різним, залежить від використання.
У наших будинках мешкають павуки, які, як і верблюди, мають негарну «звичку» - плюватися. Це – ецитодеси. Вони виходять на полювання вночі. Плюють на сонних мух, а потім харчуються ними. Павуки – прекрасні ткачі. 340г павутини вистачило для того, оперезати всю планету. Павуки допомагають вченим. Учені довели, що спостерігаючи за павутиною, можна сконструювати нове покоління роботів.
За допомогою павуків можна визначити, якою отрутою отруїлася людина : кров померлої людини дають павукам, а за малюнком павутинки визначають склад отрути. Павуки корисні, адже знищують багато комарів, мух.
Мотивація навчальної діяльності
- Чому такі різні за формою, розміром, способом живлення, середовищем існування тварини відносяться до комах ?
( Обговорення здогадок і припущень учнів )
Алгоритм роботи з учнями :
Учитель. Таку будову мають всі комахи.
Висновок. Комахи – група тварин, тіло яких почленовано на три відділи ( частини ) : голова, груди, черевце. Тіло має шість ніг, чотири крила, міцний, але легкий покрив )
Повідомлення теми і мети уроку