Ознайомити учнів з будовою рослин, формувати вміння розрізняти органи рослин, називати їх, з'ясувати значущість кожної частини рослин; розвивати увагу, мислення, мовлення; виховувати естетичне сприймання рослин, дбайливе ставлення до природи.
Тема: "ЯКУ БУДОВУ МАЮТЬ РОСЛИНИ? ПРАКТИЧНА РОБОТА: ВИВЧЕННЯ БУДОВИ РОСЛИН."
Мета: ознайомити учнів з будовою рослин, формувати вміння розрізняти органи рослин, називати їх, з'ясувати значущість кожної частини рослин; розвивати увагу, мислення, мовлення; виховувати естетичне сприймання рослин, дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок-гра
Форма роботи :фронтальна, індивідуальна, парна.
Обладнання: картки для парної та індивідуальної роботи; малюнки рослин і тварин, виставка книг, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Доброго ранку, доброго дня!
Хай посміхаються діти щодня!
Кожному дому щастя бажаємо,
Маку — цвітіння, житу — врожаю,
Небові — миру, голубу — неба.
Кожній дитині — усього, що треба.
Барометр настрою.
- Сядьте зручніше, розслабте щоки, губи, плечі. Дихання рівне й спокійне.
Очима подивилися вгору, вниз, вправо, вліво, закрили очі.
А тепер уявіть, що ви – квітка, а ваші долоньки – бутони. Наша квіточка повільно
розкривається... і стає такою гарною квіткою. Який настрій викликає у вас ця квітка?
— Подаруйте посмішку один одному і берімося до роботи.
II. Актуалізація об'єктивного досвіду.
Вправа « Погода»
- Діти, у нас біля класу я зустріла Сороку – Білобоку. Вона летіла на урок і хотіла б знати, чи вмієте ви за природою спостерігати?
Тож давайте їй розкажемо!
IIІ. Повідомлення теми й мети уроку.
1. Ігровий момент.
- Сьогодні до нас на урок завітала моя колега – вчителька з лісової школи Тітонька Сова. Вона дуже хоче перевірити, чи багато вже знають мої учні. Тітонька Сова припасла для нас багато різних завдань. Готові до їх виконання? Тоді вперед!
Сьогодні на уроці ми вивчатимемо будову рослин, називатимемо всі органи, з’ясуємо значущість кожної частини.
2. Робота з презентацією (слайд 1-12)
Подивись, мій милий друг,
Що знаходиться навкруг?
Небо ясно - голубе,
Сонце світить золоте,
Місяць з зірочками сяє,
Вітер з квіточками грає,
Хмарка в небі пропливає.
Вода прозора мов сльоза,
Повітря чисте і трава,
Комахи, звірі і птахи
Людина і погода –
Усе це навкруги….( природа).
IV. Мотивація навчальної діяльності (слайд 13)
Стадія рефлективного аналізу.
— Пригадайте:
• Що таке природа?
• Яка буває природа?
• Що належить до неживої природи?
• Що належить до живої природи?
Робота над загадками
* У сукні зеленій стою цілий рік:
Сонечко світить чи падає сніг.
Голок багато в господарстві тримаю,
Тільки не шию і не вишиваю. (Ялина)
* На кущах росте низенько оця ягідка кисленька.
Рвеш, та не подряпай ручки, бо на тих кущах колючки. (Аґрус)
* На городі нога стоїть,
На нозі голова висить.
Куди сонечко повернеться,
Туди голова хилиться. (Соняшник)
- Як називаються всі ці предмети одним словом? (Рослини)
2. Робота за малюнками.
-У вас на партах лежать малюнки. Роздивіться їх та назвіть зображені рослини.
- Що спільного у всіх цих рослин? (будова)
2. Перегляд презентації "Будова рослин."
(Діти переглядають презентацію, повторюють назву кожного органа рослини в процесі перегляду.)
3. Робота за таблицею "Будова рослин".
4. Складання взаємозв'язку всіх частин рослин.
* Для чого рослині коріння? (Корінням рослина закріплюється у ґрунті, дістає воду і поживні речовини.)
* Для чого рослині стебло? (Тримає листя і квітку, по ньому надходять поживні речовини.)
* Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння листям рослина дихає.)
* Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються плоди і насіння.)
- Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини? (Ні, всі органи рослини тісно пов'язані, це єдине ціле.)
Фізкультхвилинка
Хто ж це, хто ж це вже втомився
І наліво похилився?
Мабуть, всім нам треба встати,
Фізкультпаузу почати.
Ра-ра-ра! Ра-ра-ра! —
У нас розпочалася гра.
Ри-ри-ри! Ри-ри-ри! —
Нумо, руки догори.
Вліво, вправо нахилились,
Низько до землі вклонились…
Присідай і випрямляйся,
Разом з нами дружно грайся.
Раз-два! Відпочили?
До роботи дружно сіли.
1. Робота за підручником. (ст.58 -59)
а) Бесіда за фотографіями, на яких зображені квіткові рослини.
б) Дослідницька лабораторія. (Які частини є в помідора? Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?)
2. Творча робота.
- Подивіться на малюнок. Яка рослина на ньому зображена? (Суниця.) Якої частини їй бракує? (Кореня.) Домалюйте.
4. Робота в групах "Склади пазли."
(Кожна група отримує розрізаний на шість частин малюнок рослини, який потрібно скласти. Група учнів, яка виконає завдання, піднімає руки.)
- Яка рослина у вас вийшла? (Кульбаба.)
VІ. Підсумок уроку.
Стадія системної рефлексії.
VIIІ. Закріплення. Екологічне виховання
- А про те, як потрібно ставитись до природи, ми розкажемо словами віршів.
(Кожен учень стає біля дошки і розказує вірш про природу).
Рослинка
Зійшла рослинка і до сонця пнеться,
Відчути хоче вітер і тепло.
І дощ, й туман… Це нам лише здається, (Даша)
Що без думок росте собі зело.
Але воно і дише, й відчуває,
І добре знає як йому цвісти. (Руслан)
Та квіточку комашкам підставляє,
І знає як насіння зберегти.
Живе рослина, радість всім дарує
І насолоду, світло, та красу. (Толя)
Як сонечка нема, завжди сумує.
Тримає на пелюсточках росу.
А вранці-рано всіх вона вітає.
Дарує радість, щастя і тепло.
Бо квіточка чарівну душу має, (Микита)
І хоче, щоб чудово всім було.
Наш дивний світ – такий як казка...
Он в небі хмаронька пливе,
Тож бережи його, будь ласка, (Андрюша)
Все в ньому ніжне і живе.
Журавлі над лугом линуть рівним клином.
Будь природі другом, будь природі сином, (Софія)
Знай-бо, — це не мода, це життя потреба.
Нас віта природа чистим синім небом.
Йтиму садом, полем, а чи лугом,
Буду я природі вірним другом.
Побажаю дереву і пташці, (Ванесса)
Щоб віки жили в мирі й щасті
Метелика ловити я не хочу:
Він квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче, (марат)
Щоб радісно було мені й тобі.
І квітку лісову не стану рвати,
її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати (даня)
І не попити ранками росу!
І не стеблинку, гілку чи травинку,
Я не ображу: це — страшенний гріх! (віка)
Бо в кожній з них живе трімка живинка,
Що світиться довірою до всіх.
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку, не топчи травичку! (Ігор)
В зелені діброва, в китицях калина.
Глянь, яка чудова наша Україна!
- Ви добре працювали і зараз отримаєте приз - плоди рослини, а якої дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
Народжується з квітки, його всі люблять дітки.
Заліза в нім багато, рум'яне і смачне.
А ну, скажіть, малята, то що ж воно таке? (Яблуко.)
(Діти отримують яблука. Урок закінчується.)