Ознайомити учнів з найхарактернішими ознаками весни, що можна виявити в процесі спостережень за живою та неживою природою; ознайомити з поведінкою комах навесні; збагачувати знання про комах; розвивати мислення, пам'ять, спостережливість, естетичні почуття; пробуджувати бажання любити, оберігати природу, вивчати її; виховувати бережливе ставлення до комах.
Природознавство
Тема. Коли з’являються навесні комахи.
Мета:
вміння вчитися: планувати свої дії, доводити роботу до кінця, орієнтуватися в своїй системі знань, відрізняти нове від уже відомого, співпрацювати в групі
здоров’язбережувальну компетентність: формування досвіду екологічної діяльності в природному середовищі, удосконалення фізичної, соціальної, психічної та духовної складових здоров’я
соціальну компетентність: продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі, уміння шукати і знаходити компроміси, удосконалювати вміння контролювати та регулювати свою поведінку, ініціювати допомогу та підтримку іншому
комуникативну: сприяти набуттю досвіду взаємодії між однокласниками, роботі у малій групі, учити адекватно оцінювати свій внесок у спільну роботу
ознайомити учнів найхарактернішими ознаками весни, що можна виявити в процесі спостережень за живою та неживою природою; ознайомити з поведінкою комах навесні; збагачувати знання про комах; розвивати мислення, пам’ять, спостережливість, естетичні почуття; пробуджувати бажання любити, оберігати природу, вивчати її; виховувати бережливе ставлення до комах.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Інтеграція з читанням, українською мовою, образотворчим мистецтвом
Обладнання: відео «Перетворення метелика», (https://www.youtube.com/watch?v=bczgCVGJItI),
відео «Цікаві факти про комах» https://www.youtube.com/watch?v=Bmtg5LHRds4,
фізхвилинка «Бедрик»
https://www.youtube.com/watch?v=4g6Cd1X7lUU,
малюнки комах, тлумачний словник
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання.
Прийом кластер. Жива і нежива природа навесні
2. Гра «Підкресли потрібне»
— Підкресліть природні явища, характерні для весни.
• З’явилися бруньки на деревах; • ведмідь спить у барлозі; • білка запасає їжу; • з’явилися комахи; • тане сніг; • мороз; • жарко; • льодохід; • опадає листя; |
• листопад; • йдуть дощі; • метуть заметілі; • яскравіше світить сонце; • дзюрчать струмки; • сонце світить, але не гріє; • прохолодно; • земля вкрита снігом.
|
3.Вправа «Синоптик»
Спостереження за станом погоди.
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яка температура повітря?
- Що ви можете сказати про стан неба?
- Чи є опади? Які?
- Чи є вітер? Визначте його напрямок.
- Чи спостерігали якісь інші явища?
- Як змінилася висота Сонця?
- Зміни в рослинному світі.
- Зміни в тваринному світі.
- Праця людей.
III. Основна частина
1.Мотивація
1) Гра «Мовчанка»
- Відгадайте назви груп тварин за їх істотними ознаками.
- Тіло вкрите слизькою лускою. (Риби)
- Вони мають 10 ніг. (Ракоподібні)
- М’яке тіло вкрите черепашкою. (Молюски)
- Тіло вкрите сухими роговими лусочками. (Плазуни)
- Тіло вкрите м'якою, вологою шкірою. (Земноводні)
- Пір’ям. (Птахи)
- Мають 6 ніг. (Комахи)
- Тіло вкрите шерстю і вигодовування малят молоком. (Звірі)
- У них вісім ніг. (Павукоподібні)
- Сегментоване тіло. (Черви)
2) Гра «Дешифрувальник»
- Розшифруйте слово, написане на дошці. (Комахи - ИХАМОК)
2. Повідомлення теми і мети уроку
Комахи – це найчисленніша група тварин, невеликих за розміром. Їх можна зустріти всюди: у лісі, у полі, на городі, у водоймах. Зовні комахи дуже різноманітні. Вони стрибають, бігають , повзають, літають , плавають, їх об’єднали в одну групу за однією істотною ознакою – вони мають 6 ніг.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, коли з’являються навесні комахи
ІV. Вивчення нового матеріалу
2)Аналіз прочитаного матеріалу.
Потепління, розвиток рослинності сприяють пробудженню комах, що перебували у заціпенінні. В березні можна побачити перших метеликів, які беруть поживу з весняних квітів. Зі щілин вилазять комарі.
Прокинувшись від зимової сплячки, кожна комаха шукає собі їжу. Бджоли, джмелі, оси перелітають з квітки на квітку, щоб зібрати нектар і пилок.
Більшість з них має пару вусиків, одну-дві пари крил і тіло, що складається з трьох частин – голови, черевця й грудей. У грудях комах є м’язи. Вони надають руху крилам і ногам. Крила у комах, які літають, дуже міцні. Розмножуються комахи, відкладаючи яйця. Розвиток відбувається з перетворенням (метаморфоз).
Ознайомлення із тлумаченням слова метаморфози.
https://www.youtube.com/watch?v=4g6Cd1X7lUU
— Розгляньте фотографії. Відгадайте загадки. Яка це тварина?
• Самого ледь видно, а пісню чути. (Комар)
• Лазить над нами догори ногами, завжди мандрує, все покуштує. (Муха)
• Жовте тільце в чорну смужку, жалить боляче ця мушка. (Оса)
— Упізнайте комаху.
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота над загадками
• Летить — виє,
сяде — риє. (Жук)
• Довкола нас в’ється,
а в руки не дається. (Муха.)
• Летить дід — сів на цвіт,
волосинки розгортає, солоденького шукає. (Джміль)
• У травні місяці з’явився не рак,
Не риба, не звір, не птах, не людина.
Ніс довгий, голос тонкий.
Летить — кричить, сяде — мовчить. (Комар)
• У ліс і біля пня біготня і метушня:
Народ робочий весь день клопоче. (Мурахи)
• Тільки лялечка проснеться —
Враз у шати одягнеться.
Погляду не відірвати —
Здатна всіх зачарувати! (Метелик)
VI. Підбиття підсумків.
1.Фронтальне опитування
— Які комахи з’являються навесні?
— Де ми можемо побачити комах?
2.Перегляд відео: «Цікави факти про комах»
3. Саморефлексія
Учні відповідають на запитання:
VII. Домашнє завдання
— Складіть розповідь про комаху, яка прокинулася першою навесні.