Урок №24
Тема уроку: «ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ ВОСЕНИ ЖИТТЯ ПТАХІВ?»
Мета:
Навчальна мета уроку:
-
Формувати в учнів уявлення про осілих та перелітних птахів, зміну життя птахів із настанням осені.
-
Розширювати знання про птахів;
-
Ознайомити учнів з цікавою інформацією про птахів;
вчити спостерігати за птахами восени;
-
Формувати вміння:
-
вміння висловлювати думку.
-
пояснювати;
-
працювати в групі,
-
прислухатися до думки інших.
-
одержувати із тексту та ілюстрацій нові знання
-
формування ключової компетентності вміння вчитися;
Розвивальна мета уроку:
-
Сприяти:
-
збагаченню словникового запасу;
-
посиленню комунікативних властивостей мовлення (експресивність, виразність);
-
розвитку зв’язного мовлення;
-
формуванню пізнавальної самостійності.
-
Розвивати:
-
вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки.;
-
розвивати комунікативну компетентність;
-
спостережливість, увагу, мовлення, мислення.
Виховна мета уроку:
-
Виховувати бережне ставлення до природи, чуйність, милосердя, усвідомлення того, що життя пернатих може залежати від людини;
-
Виховувати бажання допомагати пернатим в холодні пори року.
-
Виховувати екологічне мислення, ціннісно-компетентне ставлення до свого здоров’я.
Обладнання: дерево очікувань, картки для роботи у групах, відео до уроку, ілюстративний матеріал, ноутбук.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
-
Організаційний момент, емоційне налаштування класу
-
Перевіримо, чи все взяли на урок:
Голова, щоб думати,
Вуха, щоб чути,
Очі,щоб бачити,
Руки,щоб піднімати,
Серце,щоб все відчувати.
Фенологічні спостереження.
-
Діти,відкрийте зошити і запишемо погоду сьогоднішнього дня.
-
Який сьогодні день тижня?
-
Яка дата?
-
Який стан неба?
-
Яка температура повітря?
-
Які опади?
-
Порівняйте погоду попереднього уроку. Що змінилося? Чому?
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Робота в групах
-
Про що вивчали на попередньому уроці?
-
Про життя комах і риб восени.
-
Об’єднайтеся у групи .Виберіть – про кого ви хочете зараз розказати – про комах чи риб. Напишіть інформацію на аркуші паперу. Виберіть доповідача. За потреби використайте малюнки з дошки.
Презентація роботи в групах.
Вправа «Дерево очікувань»
(На дошці прикріплене зимове дерево. Діти повинні написати на листочках свої очікування і прикріпити на дерево)
-
Діти, напишіть на сніжинках, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку і прикріпимо на наше дерево.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Відгадайте загадку
Без сокири і лопати і будують собі хату.
-
Як ви думаєте,про що ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці?
Актуалізація знань
Складання кластера
-
Що нового хочете дізнатися про птахів?Запишемо свої бажання на дошці.
-
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
-
Отже,на сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся про життя перелітніх та осілих птахів восени.
-
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Відгадайте загадки
Не сорока,і не шпак
Біла грудка,чорний фрак,
Як літає над землею,
То чекайте дощ за нею.
(Ластівка)
Може скрізь вона літати,
Бо нема своєї хати.
Яйця іншим підкидає.
Скільки кому жити знає.
(Зозуля)
Довгий ніс завдовжки
Хату на хаті має
Жабам рахунок знає.
(Лелека)
Робота з підручником
-
Подивіться уважно на зображення птахів у нашому підручнику на ст.58 та назвіть їх. Коли вам доводилося їх бачити? Чи бачили нещодавно? Чому?
-
Звісно, пізньої осені і взимку ми не побачимо цих птахів. Бо всі вони належать до перелітних птахів.
-
Отже, перелітними називають велику групу птахів, які влітку гніздуються в наших краях, а на зиму відлітають у вирій, туди, де тепло.
-
Шпаки зимують в Північній Африці.
-
Зозулі – у Південній Африці, Південному Китаї.
-
Ластівки – в Африці, Індії.
-
Лелеки – в Східній Африці.
-
Останніми покидають наш край-качки і гуси. Качки летять зі швидкістю 65-80 км год. Гуси можуть підніматися на висоту майже 9 км. Щоб перенести переліт птахи накопичують жир майже стільки, скільки важать самі.
-
Осінні перельоти – це природне явище в житті птахів.
-
Фізкультхвилинка «Зимонька вітає нас»
Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=SYolD57aGLI
Нахвалялась птиця чорна:
«Я весела, я моторна,
Довгий дзьоб та довгий хвіст,
Я й співати маю хист.
Я прекрасна, я вродлива,
Приязна, розумна, мила.
От якби ж то ще корона…»
Нахвалялася …
(Ворона)
За вікном летить сніжок,
Піднялася віхола.
Але бачу я пташок
Що сидять під стріхою!
Чи-чив-чив, чив-чив-чив-чив!
Хто співати їх навчив?
Сірі пташенята ці
Звуться, діти, …
(Горобці)
Вони бувають сизі, білі,
Воркують, в парку проживають.
Вважають їх птахами миру,
На щастя в небо випускають.
І линуть в сині голубій
Птахи чудові — ...
(Голуби)
Жовтогруді щебетушки,
Мають чорні капелюшки,
Сірі лапки, білі щічки,
Називаються …
(Синички)
-
А зараз розгляньте малюнки птахів на сторінці 59. Назвіть їх. Яких птахів ви бачили вчора? Сьогодні? Який птах вам маловідомий?
-
Сойка на голові має помітний чубчик. Харчується навіть яйцями інших дрібних птахів і пташенятами. У дубових лісах поїдають жолуді. Як і білки, ховають жолуді в різних місцях, в тріщинах кори дерев.
-
Так, цих птахів ми бачимо цілий рік в одній місцевості. Тому їх називають осілими.
-
Що порадите, щоб птахам легше перезимувати.
-
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
-
Робота в зошитах.
-
Робота в групах
-
А зараз об’єднайтесь в групи, знайдіть на планшеті інформацію чим схожі між собою ворона, грак і галка.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Перелітні-зимуючі»
-
Якщо я називаю перелітніх птахів встаньте в лівий кут класу, а якщо зимуючих – в правий кут.
Лелека, горобець, шпак, синиця, дикі гуси, зозуля, дика качка, сорока.
Вправа «Дерево очікувань»
-
Діти, чи справдилися ваші очікування, які ви висловили на початку уроку.
-
Давайте перевіримо чи виконали ми намічені завдання.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 58-59.