Урок з природознавства у 4 класі "Україна на карті світу. Карта України"

Про матеріал
Тема: Україна на карті світу . Карта України. Мета: Продовжити знайомство учнів з картою світу. Навчити їх знаходити на карті світу Україну, визначати її кордони, географічних сусідів, природні зони, знаходити на карті України міста, великі річки, гірські масиви. Формувати в учнів практичні навички роботи з картою, підручником та іншими джерелами Розвивати в учнів логічне мислення, пам`ять, зв’язне мовлення, уміння працювати з картою. Виховувати любов до Батьківщини, рідної домівки, культурних цінностей свого народу.
Перегляд файлу

Тема: Україна на карті світу . Карта України.

Мета: Продовжити знайомство учнів з картою світу. Навчити їх знаходити на карті світу Україну, визначати її кордони, географічних сусідів, природні зони, знаходити на карті України міста, великі річки, гірські масиви. Формувати в учнів практичні навички роботи з картою, підручником та іншими джерелами

            Розвивати в учнів логічне мислення, пам`ять, звязне мовлення, уміння працювати з картою.

            Виховувати любов до Батьківщини, рідної домівки, культурних цінностей свого народу.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі

Привітайте в добрий час

Гостей усмішкою й миром

  • Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас!

І запрошуєм ласкаво

На урок в 4 –й клас!

-Спочатку сядуть дівчатка, бо вони краса і ніжність

- Потім хлопчики – сила та мужність

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Створення емоційного клімату в класі

 

  • Діти, а чи знаєте ви, що в світі нараховується більше 200 країн. Саме так. Всі вони різні за розмірами : є великі і середні території, а є зовсім маленькі. Одні з них заможні, а інші бідніші. Усі країни мають назви.
  • Ось послухайте вірш і скажіть про яку країну йде мова у вірші?

 

Є на світі така сторона,

Золотими дощами умита,

Де холодні криниці без дна,

Де я можу душею спочити.

Є на світі така сторона,

Неповторна, єдина, одна,

Щедрим сонцем, любов'ю зігріта

 

  •                   У якій країні ми живемо?

 

  1. Створення асоціативного куща

 

 

                                 Україна

 

-Чуючи слово «Україна», що вам спадає на думку?

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

       Актуалізація опорних знань

 

- Сьогодні ми розпочинаємо нову тему «Природа України»

- Прочитайте тему уроку «Україна на карті світу. Карта України»

- Як ви гадаєте, що ми сьогодні будемо досліджувати?

- Сьогодні ми продовжимо з вами знайомство з картою світу, навчимося знаходити на ній Україну, показувати її кордони, попрацюємо з картою України, визначимо сусідів України, навчимося знаходити найбільші річки, озера, міста, гори.

 

- Давайте пригадаємо:

 

- Скільки всього є материків?

- На якому материку розташована Україна?

- Покажіть його

- У якій частині світу ми живемо?

- Покажіть Європу на карті

- У якій півкулі знаходиться Європа?

- Покажіть Європу на карті півкуль

- А яка країна найбільша в Європі?

- Давайте знайдемо на карті нашу Україну

- А як ви думаєте на якій карті ми краще побачимо всю нашу Україну?

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь учителя
  • Погляньте на карту України

Ось зазначені межі української землі, де з давніх – давен жив і зараз живе український народ. Величезні простори займає наша країна. Якби ми задумали пройти пішки із заходу на схід, то для цього знадобилося б близько 100 днів, бо простір цей простягнувся на 1300 км зі сходу на захід, а з півночі на південь – на 900 км

Розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану. І перевищує площу країн – Франції, Іспанії.

  •                   Обведіть, будь ласка, олівчиком кордони України на своїх картах
  •                   А що ж таке кордон? (Уявна лінія, межа, яка відділяє одну країну від іншої)
  •                   А яка ж наша країна?
  •                   Треба самому подивитися, тоді і зрозумієш.
  •                   Ну що ж, вирушаємо у подорож Україною
  •                   А подорожувати будемо під таким девізом:

          Подорожуй по Україні!

          В радості живи!

          Розум, фантазію прояви

          Активним і уважним будь

          І про кмітливість не забудь

  •                   А здійснити подорож нам допоможе 6 центрів: центр географів, центр інформаторів, геологів, гідрологів, біологів, зоологів
  •                   Кожен центр отримав завдання і підготував коротке повідомлення.
  1. Виступ центрів.

Центр геологів.

Форми земної поверхні України.

Поверхня нашої країни різноманітна. Більшість території України переважно рівнини. Найбільша низовина є Поліська. Південь України займає Причорноморська низовина. На території України знаходяться і височини: Волинська, Подільська, Придніпровська, Донецька, Приазовська.

На сторожі багатих і щедрих українських земель височать гірські хребти. На заході – це Карпати. Найвища вершина Карпат - гора Говерла. Має висоту 2061 м. На Кримському півострові дугою височать Кримські гори. Їх найвища вершина - гора Роман - Кош, заввишки 1545м.

Центр гідрологів.

Водні ресурси.

На території України нараховується близько 70 000 великих і малих річок. Найбільша річка країни - Дніпро. Загальна довжина Дніпра - 2201км, а в межах України – 1121 км. Річка Дніпро протікає через столицю України - місто Київ. На півдні нашої країни завершують свій шлях повноводні річки Дністер і Дунай. До великих річок України належать також Південний Буг, Сіверський Донець. Багата наша Земля і на озера. Найбільше озеро Сасик, а найглибше - Світязь

 

Центр інформаторів.

Загальні відомості України.

Україна - самостійна незалежна держава. Вона знаходиться на материку Євразія. Територія нашої країни повністю знаходиться в Європейській частині. За площею Україна найбільша серед країн Європи. Її площа - 603, 7 тисяч квадратних кілометрів. Україна межує з 7 державами Землі. На заході її сусідами є: Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія. На південному заході - Молдова, на півночі – Білорусь. Найдовші її кордони з Росією. Протяжність усього кордону України - 6500 км.

Центр зоологів.

Тваринний світ України.

Територію країни заселяє різноманітний тваринний світ. Тут водяться різні звірі: зубр, лось, олень, козуля, заєць, миші, вовк, лисиця, борсук, білка, їжак, гадюка, ящірка. Високо в небі літають птахи: лелеки, зозулі, іволги, орли. Багато з них занесено до Червоної книги України.

Для збереження й охорони природи України створено заповідники: Поліський, Асканія-Нова, Карадазький, Карпатський, Кримський, Ялтинський.

 

Центр біологів.

Рослинний світ України.

У північній частині країни переважають хвойні дерева, а також граб, береза, липа, осика. Зачаровують своєю красою вічнозелені рослини півдня. Серед них: стрункий кипарис, розкішні пальми, магнолія, кедр, лавр. Ранньою весною в лісі зацвітають підсніжники, проліски, ряст, фіалки, купина, конвалія. Багато з них занесено до Червоної книги України.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Практична робота
  • Знайдіть Україну на карті світу,півкуль
  • Чому на карті півкуль багато блакитного кольору, а на фізичній карті України – мало?
  • Які кольори переважають на фізичній карті? Чому?
  • Покажіть на карті кордони України
  • Наведіть на контурній карті кордони України
  • Позначте столицю України
  • З якими країнами межує Україна? Покажіть їх на карті
  • Позначте на карті Польщу
  • Які гори простяглися на території України?
  • Які ріки протікають? Яка з них найдовша?
  • Позначте Дніпро на карті
  • Які найбільші  міста України?
  • Скільки всього областей?
  • В якій області ми живемо?
  • Позначте її на контурній карті

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Узагальнення вивченого матеріалу у віршах

- Давайте ще раз підсумуємо що ми дізналися сьогодні про Україну

1. Є в центрі Європи чудова країна,

    Сягає корінням у сиві часи.

    І це – незалежна моя Україна!

    Тут гори Карпати, степи і ліси

 

2. Шістсот  і чотири  ще тисяч гектарів

    Приблизно таку має площу вона

    А Київ – столиця у храмах і славі

    Та ріки – Дніпро, Дністер, Буг і Десна

 

3. Грунти чорноземні, джерела цілющі.

    Озера блакитні та клімат м’який.

    Козацька звитяга повік невмируща.

    Та шлях до свободи завжди нелегкий.

 

  1. Кругом нас держави на кожному боці:

На північ від нас білоруси живуть

На Заході – Польща, словаки, угорці,

Молдови й румунів кордони ідуть

 

  1. На сході Росія із нами межує,

На півдні є Чорне й Азовське моря

Усіх областей у нас є двадцять чотири.

Та ще й Автономна Республіка Крим

 

  1. Шляхами тяжкими іти довелося,

Та хлібом і сіллю стрічаєм братів

Наш прапор, як небо і жовте колосся,

Щоб кожен у праці і радості жив 

 

  1. Гра «Розплутай павутинку»

 

Знайдіть  зайву країну

 

  1. Робота в групах

Гра «Піраміда міст»

 

Користуючись картою, за 2 хв скласти із назв міст України піраміду так, щоб кожна наступна назва була на одну букву довша за попередню.

 

  1. Гра «Розшифруй і покажи»

 

VІ. Підсумок уроку

 

  1. Фронтальна бесіда
  • У якій же частині світу розташована Україна?
  • Якою вона є за площею серед країн Європи?
  • А серед країн Євразії?
  • Покажіть на карті Україну
  • Якими морями омивається Україна?
  • Які гори є на території України?
  1. Оцінювання

V ІІ. Домашнє завдання

  • Ось і закінчується наш урок. Але наша подорож по Україні ще не дійшла свого завершення. Ми продовжимо мандрувати картою України  на інших уроках, дізнаємося ще багато нового та цікавого про нашу рідну Україну.

С. 101 – 103 – опрацювати

Скласти подорож фізичною картою України

 

 

 

 

  • Подорожуючи рідною країною, ми впевнились, що народились і живемо на такій чудовій мальовничій землі!

Ми – українці!

Україна – це наша земля, це наша Батьківщина!

Весна така квітуча тільки в Україні!

Небо таке блакитне тільки в Україні!

У нас одна країна – рідна Україна!

Україна була. Є. І буде могутньою, заможною, прекрасною!

В кожному серці – Україна!

І на згадку про наш урок  всім  хочу подарувати часточку свого серця, в якому живе Україна

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Таран Наталія Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Задорожня Лілія Яківна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
29 січня 2020
Переглядів
14267
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку