Відкритий урок з природознавства в 3 класі
Тема: Різноманітність рослин.
Мета: Продовжити формувати в учнів предметні компетентності:
*поняття «природа жива і нежива»,
* сформувати уявлення про царства живої природи,
*значення рослин, різноманітність рослин на Землі, про види рослин,
* продовжити виробляти навички дослідницької роботи та спостереження;
* розвивати творчі здібності, логічне мислення, зв’язне мовлення;
* виховувати естетичні почуття, бережливе ставлення до природи.
Очікувані результати: *розпізнавати царства живої та неживої природи;
*називати групи рослин, їх відмінні властивості;
*порівнювати ознаки рослин;
*описувати результати спостережень за рослинами;
*отримані знання використовувати у своєму життєвому досвіді.
Обладнання: гербарій рослин, малюнки рослин, підручник з природознавства, зошити, мультимедійний супровід, мікрофон, індивідуальні картки для практичної роботи
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу
Обладнання: гербарні зразки і малюнки рослин, зображення квітів, плакат з таблицею рослин, правила гри «Мікрофон», мікрофон , презентація
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
- Доброго дня, діти! Я рада вас усіх сьогодні бачити.
Ми вам раді, добрі люди,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 3-Б клас!
Девіз уроку: Горішок знань міцний—це знає кожен.
Та нам — не відступать!
Його нам розколоти допоможе
Бажання наше все на світі знати!
ІІ. Вчитель: Почнемо з хвилинки спостережень. Подивіться у віконечко і назвіть все , що відповідає сьогоднішньому дню:
III. Гра «Так чи ні?» ( на сигнальних картках)
Дерева і кущі – це багаторічні рослини. (+)
Клен, дуб, береза – це кущі. (-)
Дерево – це рослина, яка має одне міцне стебло стовбур.(+)
Рослини – живі організми. (+)
Охороняти рослини – руйнувати життя на Землі. (-)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.
Учитель. Cьогодні на уроці природознавства пропоную нам розколоти горішок знань, а для цього прошу уважно слухати, мислити, бути дослідниками і підтримувати один одного
Працюючи разом, нам буде все по плечу і ми досягнемо успіхів.
Розколоти горішок знань зможемо за частинами - пазлами, певними етапами уроку. Прошу звернути увагу на картку – маршрутний лист уроку, ознайомитися з планом уроку і етапами роботи, оцінюванням роботи.
План уроку
1. Точка опори (тестові завдання).
2 . Цікавинки- звідусіль.
3. Навчальний кінозал
4. Робота в групах
5. Життя рослин.
6. Експрес – тест.
7. Дослід. Значення рослин.
ІІІ. Робота над етапами уроку
1. Перший пазл.
Точка опори (тестові завдання, робота в парах).
Учитель. Живі організми, що живуть на планеті Земля поділилися на царства…. У деякому царстві жили-були…
А хто саме, узнати нам допоможе повторення вивченого матеріалу й розв’язання тестових завдань на наших маршрутних листах . Необхідно із запропонованих варіантів вибрати правильний, а потім із вибраних букв скласти слово. І тоді ми узнаємо мешканців цього царства.
Робота в групах на маршрутних листах
Що відноситься до живої природи? |
Р) рослини, тварини, людина; Н) зірки, корисні копалини, тварини |
|
Що таке грунт? |
О) верхній пухкий шар землі, на якому ростуть рослини; В) гірські породи, які залягають в землі |
|
Чому рослини живі організми? |
С) дихають, живляться, ростуть, розвиваються, розмножуються; К) живуть на землі |
|
Що необхідно рослинам для життя?
|
Л) вода, світло і тепло, повітря, поживні речовини; В) корисні копалини, людина, погодні умови |
|
Що виробляють рослини? |
И) кисень; А) поживні речовини |
|
Що забезпечує рослини всім необхідним для життя? |
В) гірські породи; Н) родючі грунти |
|
На які групи поділяються рослини за тривалістю життя? |
У) дерева, кущі, трав’янисті рослини; И) однорічні, дворічні, багаторічні |
|
Взаємоперевірка
ЦЕ РОСЛИНИ
Будемо знати більше про різноманітність рослин у природі, їх ознаки, назви рослин рідного краю, особливості будови рослин.
Будемо розуміти важливість знань про значення рослин у природі, необхідність охорони рослин.
Будемо вміти розпізнавати і порівнювати рослини, оцінювати свою роль в охороні природи.
Навчимося здобувати інформацію з різних джерел, спостерігати й досліджувати ознаки рослин.
2. Другий пазл
Цікавинки- звідусіль.
Клас поділено на групи .
Це - ботаніка, наука, що вивчає різноманітність світу рослин.
Давайте познайомимось. Кожна група розповідає про групу, а учні називають її.
Дуже добре очищуємо повітря. Замість плодів – шишки. Впізнали нас?.
Словничок: водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні рослини, квіткові рослини, спори.
3. Третій пазл
Навчальний кінозал
Клас розповідає відоме про групи, узагальнення знань.( За живими зразками)
1.Найпростіші за будовою рослини — це водорості. Вони не мають справжніх органів.
- Як ви думаєте, чому ці рослини так називаються? (Тому що це рослини, які ростуть у воді.)
- Де ви їх бачили?
(У ставках, озерах, ріках, морях, океанах)
Водорості — мешканці води. Вони живуть у водоймах з прісною водою і в солоній воді морів і океанів. Водорості дуже різноманітні.
- Зелені водорості живуть біля поверхні води. Від водоростей залежить і колір води в річці, в ставку. Про таку яскраво-зелену воду влітку кажуть, що вона «цвіте».
Водорості постачають нашій планеті кисень, який виробляють у процесі живлення. Він розчиняється у воді, ним дихають всі рослини і тварини водойм, а також виділяється у повітря, і ним дихають усі живі організми. На відміну від зелених, бурі та червоні водорості ростуть не на поверхні, а глибоко в морях. З них виготовляють ліки: йод, бром.
2. Друга група рослин — мохи.
Мохи — невеличкі рослини, що підносять ся лише на кілька сантиметрів над землею або стеляться по її поверхні.
3. Третя група рослин —папороті, багаторічні трав’янисті рос лини, які походять від давніх велетенських хвощів і папоротей, що росли на Землі мільйони років тому
- Які органи в них відсутні? (Квітки, плоди)
- Як же вони розмножуються? (Кореневищами) - Папороті ростуть по всій території України в листяних і в мішаних лісах, на узліссі або біля водойм.
4.Четверта група рослин — хвойні рослини
На Землі налічується близько 560 видів хвойних рослин. Це дерева і кущі. Трав’янистих хвойних рослин у природі немає. До хвойних рослин належать смерека, модрина, тис, сосна, ялина, кедр. Хвойні рослини мають усі органи, крім квіток і плодів. Насіння утворюється в шишках.
Ці дерева отримали таку назву через особливості свого листя – хвої.
5. П’ята група рослин — це квіткові рослини
Цей відділ охоплює близько 300 тисяч видів. Представники цього виду поширені майже скрізь на земній кулі.
Живуть квіткові рослини як у прісних водоймах, так і в морях і океанах. Таким чином, квіткові рослини займають панівне становище. Всі квіткові рослини мають корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Серед квіткових рослин є дерева, кущі, трав’янисті рослини.
Фізхвилинка
Ми берізки та кленці.
В нас тоненькі стовбурці. (Встати.)
Ми в стрункі стаєм рядки,
Розправляєм гілочки. (Руки витягнути перед собою.)
Ледь зіп’ялись з корінців,
Дістаємо промінців. (Руки підняти вгору.)
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь. (Стиснути кулачки.)
Хилять свіжі вітерці
Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба.)
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї.)
4. Четвертий пазл . Робота в групах .
А зараз ми проведемо ряд вправ, щоб побачити, наскільки ви були уважні протягом уроку.
1) Творча робота. Продовжіть речення.
- Сосна, ялина, смерека – це… (хвойні рослини.)
- Хвойне дерево, з якого восени опадає вся хвоя – це… (модрина.)
- Насіння у хвойних рослин утворюється в … (шишках.)
2) Гра «Упізнай мене»
3) Гра «Упіймай зайве».
- Сосна, ялина, модрина, дуб, тис. (Дуб.)
- Калина, ліщина, підсніжник, бузок. (Підсніжник.)
- Яблуня, смерека, слива, жоржина, айстра. (Смерека.)
- Ульварія, ламінарія, сфагнум, кораліна. (Сфагнум.)
4) Цікаво знати!
На сьогодні відомо близько 350 тисяч видів рослин. З них 240 тисяч видів – квіткові рослини. Мохів на Землі близько 27 тисяч видів, папоротей – понад 10 тисяч видів, а хвойних рослин – близько 600 видів
5)Гра «Поділи на групи»
Сосна, зозулин льон, сфагнум, ульварія ( вод.), троянда, ялина, ламінарія( вод), ялівець, папороть, пеларгонія , волошка, калина.
( Діти сигналізують карткою, до якої групи належить рослина)
5. П’ятий пазл . Життя рослин.
1)“ Асоціативна павутина”
Доведіть, що рослини живі організми . Метод Прес
Бо вони живляться , розмножуються, рухаються, живуть..
2)Віднови малюнок « Будова рослини”
Підпиши частини рослини.
6. Шостий пазл. Експрес-тест. ( на листках)
Кубик діти не простий, кубик діти чарівний.
Він доріжку прокладає, знання наші перевіряє.
Питання
1. Вони вільно плавають або прикріплюються до дна. Мешкають, як правило, у водному середовищі.
а) папороті; б) водорості; в)мохи.
2. Їх називають вічно-зеленими. Насіння утворюється в шишках.
а) папороті; б) квіткові рослини; в)хвойні рослини.
3.Цих рослин найбільше на землі. Серед них є дерева, кущі, трав’янисті рослини. Вони мають корінь, стебло, листки, квіти, плоди з насінням.
а) папороті; б) квіткові рослини; в)хвойні рослини.
4. Важлива ознака всіх живих організмів – це
а) здатність рухатися; б) навколишнє середовище; в) колір.
5. Що рослини постачають у повітря вдень?
а) кисень; б)вуглекислий газ; в)поживні речовини.
6. Що необхідно рослинам для живлення?
а) сонячне світло, повітря, вода, поживні речовини; б)вуглекислий газ;
в) тварини.
7. Сьомий пазл. Дослід. Значення рослин.
1) Вправа «Асоціативний кущ».Значення рослин для людей
Природа нам – як рідний дім
Вона усім, як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати.
Люди добрі! Нас почуйте!
Честь дерев завжди шануйте!
Вони кисень нам дарують
І печалять і хвилюють.
- Проведемо дослід, що доводить, що рослини виділяють кисень.
- Що потрібно для горіння?
Запалимо свічку в посудині з рослиною і без неї.
Висновок!
2)Робота з гербарієм ( у кожній групі 1 рослина – дати характеристику їй). Розподілити культурні та дикорослі рослини.
ІV. Підсумок уроку.
Які завдання ми ставили сьогодні на уроці?
Чи на всі запитання дали відповіді?
Що найбільше сподобалось?
Вправа «Доповнити речення.»
Я дізнався….(про групи рослини)
Я навчився...(розпізнавати рослини)
Я зрозумів….( рослини треба оберігати)
А завершити нашу передачу я хочу такими словами:
Вам у походи ходити,
І мандрувать, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти