Тема: Друзі. Світ Уолта Діснея.
Мета: Повторити та вивчити лексичні одиниці.
Вдосконалювати навички читання вголос.
Знайомити з культурою світу.
Розвивати пізнавальний інтерес, пам’ять ,увагу,чуття мови.
Сприяти розвиткові самостійного мислення і вміння працювати в групах
Виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.
Виховувати вміння бути гарними друзями.
Обладнання: відеозапис мультфільму студії Діснея,слайди з героями фільмів, картинки з мультфільмів, картки з листом (НО1),із завданнями (НО2),(НО3), проектор,ноутбук,інтерактивна дошка.
Хід уроку
I Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1 Привітання. Уведення в іншомовну атмосферу.
T. Good morning children .Take your seats , please. As usual we talk with the pupils on duty. Who is on duty today? Who is absent? What day and date is it today?
2 Бесіда про погоду.
T. Let`s talk about today`s weather. They say “when two Englishmen meet they talk about the weather.
What season is it? Is it cloudy today? Is it cold or cool in winter? What is the weather like in winter?
3 Повідомлення теми та мети уроку.
T. Today we are going to speak about friends whom we can call real friends. Do you like to watch cartoons by Walt Disney studio? What cartoons do you know?
Демонстрація фрагментів фільмів Діснея ,слайдів з героями фільмів.
4 Перевірка домашнього завдання.
T.: At home you had to write a riddle and draw a picture of your favourite cartoon character. Read your riddles.
Учні читають свої загадки та демонструють малюнки-розгадки. Наприклад:
It happened in London. Two men stole 15 puppies. All dogs of London, a farm horse ,a farm cat and a farm dog helped two dogs to find their puppies. But two dogs found 99 puppies.(101 dalmation).
5 Фонетична розминка
Учням пропонується декілька разів швидко прочитати скоромовки.
T: Donald Duck prepared some tongue twisters for you. Can you read them?
ll Основна частина уроку
1Тренування у читанні вголос
T: Let`s read the letter of Mickey Mouse and answer the questions:
Why is it called “ Friends forever”? Who are the friends ?
Учні читають уголос по черзі , таким чином, всі діти беруть участь у цьому виді роботи.
НО 1 FRIENDS FOR EVER
Hi, boys and girls! It`s me –Mickey Mouse! It`s really great to have friends. They are the people who help us when we need it. Friends can be real people-our parents, our relatives, our school friends. Or they can be fantasy people, those we know from books and films.
All my life I watched and read about the characters created by my friend Walt Disney. He told me and my friends Minnie, Goofy, Donald and Daisy about life, and how important friends are.
Walt created lots of wonderful cartoons. Do you remember Snow White and the Seven Dwarves ? These short men opened their hearts and their home to her. They really are good friends.
The next two are Dumbo and Bambi, a young elephant and a young deer. Dumbo saved circus , and Bambi saved the forest animals.
I always think of Cinderella. She had some help from Gus and Jaq. We all need friends like them.
Then there are the two dogs with their friends who helped them to save 99 Dalmatian puppies from that awful Cruella De Vil !
Then there are Mowgli and Baloo, a boy and a Bear. And what about Winnie the Pooh? They show us what it means to be good friends.
Is there anyone who doesn`t know the story of Simba and his friends Timon and Pumba which saved his life.
They all show me that being a friend is the best way to make a friend. Write me about your friends.
Best wishes to all my friends,
Mickey.
2 Контроль розуміння змісту тексту.
T: Find true friends and the names of the cartoons.
Робота в парах. Учні одержують конверт із завданням. Їм потрібно знайти друзів серед героїв мультфільмів та назви мультфільмів.
НО 2
Mickey Minnie Mickey Mouse
Cinderella Gus Cinderella
Mowgli Baloo The Jungle Book
Timon Pumba The Lion King
Alladin Abu Alladin
Winnie Piglet Winnie the Pooh
Ariel Flounder The Little Mermaid
3 Повторення лексики за темою «Зовнішність». Завдання на два варіанти.
T: We go on to talk about friends and their appearance.
Fill in the blanks with the words
1 v.
2 v.
a)strong b) friendly c)angry d)pretty.
a)strong b) friendly c)angry d)pretty
T:One pupil read the sentences and others check yourselves. Do you have friends? Are you a good friend? Why is it necessary to have friends? Who are friends?
4 Розминка.
T : I think you are tired . Let`s have a rest and make some exercises to relax . Look at the window
Look at the door
Look at the ceiling
Look at the floor.
Touch your shoulders!
Touch your nose!
Touch your ears!
Touch your toes!
Hands up!
Hands down!
Hands on hips!
And sit down!
5 Опрацювання нової тематичної лексики
T: You can see the new words written on the blackboard. Listen and repeat them:
RELIABLE TRUE ATTENTIVE CARE SHARE.
a)Вчитель декламує вірш ,діти хором повторюють. Двоє учнів розповідають вірш самостійно.Listen and repeat.
FRIENDS
Friends care
Friends share
We need friends
Everywhere!
T: Try to guess the meanings of the words and match them with their definitions.
1.Friendly 3.Wise 5.True
2.Kind 4.Reliable 6.Attentive
a)A person who gives good advice.
b)You help and care about other people.
c)You behave to people in a way that shows you like them.
d)Being trusted.
e)Listening to a person carefully.
f)Honest ,faithful.
lll Заключна частина
1)Підведення підсумків
T: Today we have spoken about friends and the qualities of real friends. They have to be…(true ,reliable, kind ,attentive).Being a friend is the best way to make a friend.
2)Домашнє завдання.
Т: Your home task is to write a story about a friend from a favourite cartoon of Walt Disney.
3)Перегляд мультфільму студії Уолта Діснея.