Урок з теми "«ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА В США 1861 – 1865 рр.. РЕКОНСТРУКЦІЯ ПІВДНЯ 1865 – 1877 рр.»

Про матеріал
ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ з теми : «ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА В США 1861 – 1865 рр.. РЕКОНСТРУКЦІЯ ПІВДНЯ 1865 – 1877 рр.» з всесвітньої історії для 9 класу
Перегляд файлу

Новогродівський відділ освіти

Галицинівський заклад загальної середньої освіти

 І – ІІІ ступенів № 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ

з теми :

«ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА В США 1861 – 1865 рр..

РЕКОНСТРУКЦІЯ ПІВДНЯ 1865 – 1877 рр.»

 

 

  Підготувала

            вчителька історії

                                                          Галицинівського ЗЗСО І- ІІІ ступенів № 12 :                                                                                        

                                     Мікуліч Наталя  Олександрівна

 

 

 

 

 

 

 

2021 рік

 

МЕТА:

  • Дати характеристику соціально – економічному та політичному розвиткові США  в першій половині XIX ст., з метою  кращого розуміння подій, які відбувалися;
  • Дати визначення поняттям: громадянська війна, гомстеди, рабство аболіціонізм, фермерське та плантаційне господарство;
  • визначити основні причини суперечностей між Півднем та Північчю США, розкрити основні події війни та її наслідки для Сполучених Штатів;
  • давати характеристику історичним діячам періоду та оцінку їхньої  діяльності;
  • розвивати уміння працювати з підручником, додатковою літературою, схемами і таблицями, розміщеними у підручнику, картами Атласу;
  • формувати вміння виявляти причинно – наслідкові звязки між подіями;
  • розвивати вміння порівнювати історичні події минулого із сучасністю, робити висновки;
  • сприяти усвідомленню про те, що рабство і расизм не можна поєднати з демократичним розвитком держави;
  • виховувати терпимість до інших національностей, не поділяти людей за кольором шкіри, мовою та національними ознаками;
  • сприяти прагненню справедливості та розвиткові країни демократичним шляхом.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

Після цього уроку учні зможуть:

  • давати визначення понять: громадянська війна, гомстеди, рабство, аболіціонізм, плантаційне і фермерське господарство;
  • визначати причини Громадянської війни 1861 – 1865 рр.
  • розповідати про причини війни, користуючись картою Атласу та про                                                                                 

  її наслідки для Сполучених Штатів Америки;

                                                                                                                            2

  • описувати історичний портрет Авраама Лінкольна, давати оцінку його діяльності;
  • повязувати  матеріал  уроку з подіями сучасності.

ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.

ОСНОВНІ ДАТИ ТА ПОДІЇ:

                                    1854 р. – утворення Республіканської партії

                                    1861 – 1865 рр. – громадянська війна в США

                                    20 травня 1862 р. – ухвалення закону про гомстеди

                                    1865 – 1877 рр. – Реконструкція Півдня США.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ: громадянська війна, гомстеди, рабство

                                     аболіціонізм, фермерське та плантаційне господарство,    

                                      Реконструкція;

ІСТОРИЧНІ ПОСТАТІ: Авраам Лінкольн

ОБЛАДНАННЯ: підручник, карти Атласу, зошит, роздатковий матеріал,

                                аудіо та відео матеріали, фото матеріали, роздатковий

                                матеріал

СТРУКТУРА УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1 хв.)

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (5 хв.)

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ(2 хв.)

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ (5хв.)

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (17 хв)

VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ УРОКУ (5 хв.)

VII. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДСУМКИ УРОКУ (6 хв.)

VIII. ПОЯСНЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (2 хв.)

                                                                           

 

 

 

                                                                                                                                                                  3

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 Вчитель вітається з учнями.

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок.

Я бажаю вам натхнення.

За роботу, в добрий час !

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 (Тема уроку на дошці не записана)

Завдання

Вчитель демонструє відео виступу Луї Амстронга з піснею «Hello Dolly», учні слухають і дають відповідь на запитання вчителя:

1. Яка пісня зараз пролунала?

2. Як ви думаєте, про яку країну ми сьогодні з вами будемо розмовляти?

 ( діти відгадують, вчитель, якщо є час,  демонструє відео ще раз)

https://www.youtube.com/watch?v=qCBvG06DAu8

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Слова вчителя. Так дійсно, сьогодні мова йтиме про Америку , а

тема нашого уроку : «Громадянська війна в США 1861 – 1865 рр..

Реконструкція Півдня1865 – 1877 рр».

В минулому році ми вже вивчали історію Америки

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ

Робота в парах

Прийом «Хмаринка слів»

Вчитель  обєднує учнів у пари і роздає хмару зі словами ,що стосуються попереднього періоду історії Америки і звертає увагу дітей на «хмару слів» .

( додаток 6)

 

 

                                                                                                                                                                  4

Бесіда за запитаннями

  1. Про Які події з історії Америки ви дізналися за допомогою слів з хмаринки, ?
  2. Коли була прийнята Конституція США?
  3. Коли була прийнята Декларація про Державну незалежність США?
  4. Назвіть першого Президента США?
  5. Які наслідки війни за незалежність?

Слово вчителя.

 До війни за незалежність (1775—1783) призвели суперечності між колоніями та Англією. Війна закінчилася перемогою колоністів. У 1776 р. було проголошено створення нової держави -  Сполучених Штатів Америки. Із прийняттям Декларації незалежності (1776) укази англійського парламенту втратили чинність. У 1778-му для європейських купців відкрили всі форти, ліквідували англійську монополію на торгівлю в Північній Америці. У зовнішній торгівлі проголосили принципи фритредерства, на основі яких пізніше підписали договори з Францією, Пруссією та Швецією. Під час революції конфіскували 30 тис. маєтків, що належали прихильникам англійців. Ліквідували феодальні форми землеволодіння, дворянські звання, спадкову оренду тощо.

Англія визнала  незалежність  США. Нова Конституція забезпечувала права власності, її захист, свободу слова, друку, зборів, віросповідання та ін., зміцнила владу центрального уряду, але вона не знищила рабства в південних

штатах, не отримали громадянських прав індіанці, не було єдиної виборчої системи.                                                                       

                                                                                                                                                                   5

 Всі ці проблеми перенеслися у часі і вплинули на хід історії Америки.

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

  1. Соціально – економічне і політичне становище США в першій половині 19 століття
  2. Громадянська війна США

а) причини війни;

 б) привід до війни, постать А. Лінкольна;

 в) етапи війни та її результати.

            3. Реконструкція Півдня 1865 – 1877рр.

  Постановка проблемного питання

          - Чи могли б США уникнути Громадянської війни?                                                                       

Розповідь вчителя.

Вчитель коротко характеризує соціально – економічне і політичне становище США в першій половині 19 століття. В ході розповіді робить паузу на поняттях з теми.

 

  1. Соціально – економічне і політичне становище США в першій половині 19 століття

Розповідь вчителя.

У першій половині 19 ст. соціально – економічний розвиток США був нерівномірний. На півночі зростала фабрична промисловість, внаслідок промислового перевороту. Південь залишався сільськогосподарським регіоном, у якому панувала система рабства

Робота над формуванням понять і термінів( протягом розкриття теми).

Клас ділиться на пари, кожній якій на парту вчитель роздає друкований матеріал з поняттями « громадянська війна», «Федерація», «Конфедерація», «фермерське господарство», «плантаційне господарство», «рабство»,

                                                                                                                                                                   6

 «гомстеди», «аболіціонізм», «громадянська війна», «Реконструкція» .

Під час розкриття теми уроку, де зустрічаються нові поняття, учні знаходять поняття на аркуші. Зачитують визначення поняття і після цього записують його  у зошит.

Цим словничком понять учні користуються протягом уроку (Додаток 1поняття)

Рабство – становище повної залежності однієї людини від іншої, при якому ця людина(раб) є власністю свого господаря – рабовласника; останній може продати, купити і навіть убити раба.

Фермерське господарство – приватне сільськогосподарське господарство, засноване на власній або орендованій  ділянці землі; власником господарства  - фермер.

Плантаційне господарство   велике землевласницьке господарство, що спеціалізувалося на вирощуванні технічних і продовольчих культур із використанням праці рабів.

Робота з картою Атласу

  •  Подивіться на карту і назвіть штати рабовласницькі, і штати вільні від рабства. (Додаток 2)

Слово вчителя. Наявність рабства підривала єдність економічної системи країни.

  1. Громадянська війна США

Робота над формуванням поняття 

Громадянська війна   збройна боротьба за державну владу між різними соціальними групами у політичними угрупуваннями всередині країни.

Федераціяформа державного устрою , за якою декілька державних утворень обﹸєднуються в одну союзну державу.

        а)причини війни

Самостійна робота за підручником                                                                                                                  Прочитайте підручник на сторінці і назвіть основні причини громадянської

                                                                                                                                                                  7

війни, запишіть їх у зошит.                                                                                             

Учні записують причини у зошит.

     б) привід до війни, постать А. Лінкольна;

Приводом до війни стала  перемога Авраама Лінкольна на президентських виборах 1860 року. Він представляв республіканську партію і став 16 американським президентом.

Робота в групах

Прийом «Асоціативний кущ»

Клас поділяється на групі, кожній дається коротка біографія Лінкольна і його вислови. Кожна група за допомогою прийому «Асоціативний кущ» має дати відповідь на питання (Додаток 3)

  • Якими рисами характеру , що притаманні політичному діячу був наділений А. Лінкольн?
  • «Коли я роблю добро, я відчуваю себе добре. Коли я вчиняю погано, я відчуваю себе погано. Ось моя релігія».
  • «Вовк і вівця по різному розуміють слово «свобода», саме в цьому і суть суперечностей в людському суспільстві».
  • «Характер подібний дереву, а репутація – це його тінь. Ми турбуємося про тінь, а повинні думати про дерево».

 

 

                                            

 

  

 

                                            

                                                                                                                                   8

            в) етапи війни

Розповідь вчителя з елементами самостійної роботи учнів

 (Під час розповіді вчителя учні складають схему «Етапи громадянської війни) ( додаток 4

В 1860 році події почали розвиватися дуже стрімко. На президентських виборах перемогу отримав А. Лінкольн, що дало привід рабовласникам діяти, адже у своїй програмі Лінкольн виступав за скасування рабства. Південні штати ще до війни бажали відділитися від федерації. Першою це зробила Кароліна, потім прикладом скористалися ще 10 штатів. У лютому 1861 році штати , що відокремилися створили Конфедерацію південних штатів зі столицею у Річмонді. Президентом Конфедерації став Джефферсон Девіс, це стало ще  одним приводом до війни.

Робота над формуванням поняття

Конфедерація  ( стосовно історії США) – обﹸєднання південних штатів США з метою збереження існуючого на Півдні соціально – економічного устрою і рабовласництва

Робота з картою атласу ( додаток 2)

Подивіться на карту і назвіть штати, які приєдналися до штату Кароліна і відділилися від Федерації.

Розповідь вчителя

Лінкольн пообіцяв, що не буде нападати на Конфедерацію, якщо та не зробить це першою. Але сталося саме так, війська  Конфедерації обстріляли і захопили форт Самтер, який залишився вірний Федерації. У відповідь Лінкольн оголосив про призив до армії . Обидві сторони готувалися до війни.

Південь ставив собі задачу утримувати сили противника у штаті Віргінія, а армія  Півночі хотіла захопити армію Півдня у кільце. Це їм вдалося. Армія

                                                                                                                                9

конфедератів в ході війни поділилася навпіл і це дало змогу

Півночі одержати перемогу                                                                              

 Робота з картою атласу.

Подивіться на карту і назвіть основні битви першого та другого етапів

( додаток 2)

Орієнтовний вигляд схеми  

ЕТАПИ

 

 

 

І ЕТАП

ІІ ЕТАП

Конституційний

1861 – 1862рр

Буржуазія проявляла нерішучість у боротьбі з Півднем; перші перемоги Конфедерації

Революційний

1863 – 1865

Рабство було ліквідовано

 

 

Громадянська війна закінчилася перемогою Півночі.

Не останню роль  у війні відіграло прийняття  закону про скасування рабства і про гомстеди.

Робота над формуванням понять і термінів

Гомстеди  -  ділянки землі на Заході США, що надавалися кожному американському громадянинові( при сплаті невеликого збору), які з часом переходили у його власність.

Учні зачитують визначення поняття « гомстеди» і записують його у зошит. Вчитель розповідає про закон скасування рабства і про гомстеди.

 

                                                                                                                                 10

           г)  Результати війни.

     Самостійна робота за підручником

 Учні читають текст підручника і по черзі називають результати війни.

Після цього вчитель разом з вчителем роблять висновки

  1. Реконструкція Півдня 1865 – 1877рр.

Робота над формуванням поняття «Реконструкція»

Реконструкція – система заходів, що проводилися урядом США після закінчення громадянської війни для зміцнення єдності країни, реорганізації управління південними штатами і ліквідації наслідків рабовласництва

Розповідь вчителя.

У своїй розповіді вчитель наголошує, що метою Реконструкції було проведення перетворень демократичним шляхом.

 Під час розповіді вчителя учні складають опорний конспект у вигляді таблиці, заповнюючи пропуски в ній. ( додаток 5)

 

 

Вибори у Південних штатах; 13 – та поправка до Конституції США, що забороняла рабство

1870 рік

 

 

 

Завершення Реконструкції; вивід федеральних військ з Півдня

 

  VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ УРОКУ

  Завдання

«Так чи ні»

( дайте ствердну або заперечну відповідь)

  1. Громадянська війна в США почалася в 1861 році.
  2. 16 – м Президентом США став Авраам Лінкольн.
  3. Одним з приводом до війни стало відсутність у програмі Лінкольна пункту

                                                                                                                                11

про скасування рабств

  1.    У лютому 1861 році була створена Конфедерація південних штатів зі столицею у Річмонді.                                                                                   
  2. Громадянська війна закінчилася  перемогою Півночі.
  3. Рабство у південних штатах скасовано не було.

VII. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДСУМКИ УРОКУ

 Робота над проблемним питанням

 - Чи могли б США уникнути Громадянської війни?                                                                       

«Хмаринка слів»

                                

(Учні  знайомляться з хмаринкою слів.( роздатковий матеріал) Використовуючи слова, вони називають  причини , що призвели до Громадянької війни і на основі цих причин роблять висновки «Чи могли США уникнути війни?»

Метод «Мозковий штурм»

Робота з відео матеріалом ( прив’язка теми уроку до сучасності)

Демонструється відео інавгураційної промови Барака Обами https://www.youtube.com/watch?v=q3LzW3_q_fE                 

Учні переглядають фрагмент відео і дають відповідь на питання вчителя:

  • Як ви вважаєте, яким чином повязано відео та фото з темою нашого уроку? Орієнтовні відповіді учнів:

                                                                                                                              12

  • Він темношкірий, як і раби, що були звільнені;                                                                                                                                  
  • У своєму зверненні до американського народу він наголошує на національній терпимості, не ділити людей за ознаками( колір шкіри і т.д.);
  • В промові він наголошує , що кожна людина є вільною і ніхто не має права обмежувати її свободу, забирати її.

Висновок вчителя. Пройшло трохи більше140 років з тих часів, коли американці обрали темношкірого Президента. І таким чином вирівняли у правах темношкірих з білими людьми .

VIII. ПОЯСНЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

  1. Опрацювати текст параграфа 14,
  2. На стор. 77 № 1 – 9 (усно),
  3. Скласти за памяткою ( додаток 7)історичний портрет Авраама Лінкольна.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                          13

Додаток  1

Основні поняття і терміни з теми уроку

Громадянська війна –  збройна боротьба за державну владу між різними соціальними групами у політичними угрупуваннями всередині країни.

 

Федерація – форма державного устрою , за якою декілька державних утворень обєднуються в одну союзну державу.

 

Конфедерація  ( стосовно історії США) обєднання південних штатів США з метою збереження існуючого на Півдні соціально – економічного устрою і рабовласництва.

 

Гомстеди  -  ділянки землі на Заході США, що надавалися кожному американському громадянинові( при сплаті невеликого збору), які з часом переходили у його власність.

 

Рабство – становище повної залежності однієї людини від іншої, при якому ця людина(раб) є власністю свого господаря – рабовласника; останній може продати, купити і навіть убити раба.

 

Фермерське господарство – приватне сільськогосподарське господарство, засноване на власній або орендованій  ділянці землі; власником господарства  - фермер.

 

Плантаційне господарство –  велике землевласницьке господарство, що спеціалізувалося на вирощуванні технічних і продовольчих культур із використанням праці рабів.

 

 Аболіціонізм – 1) суспільний рух, спрямований на скасування певного закону; 2) наприкінці 18  - початку 19 століття – рух у США за скасування рабства афроамериканців.

 

Реконструкція – система заходів, що проводилися урядом США після закінчення громадянської війни для зміцнення єдності країни, реорганізації управління південними штатами і ліквідації наслідків рабовласництва

 

 

                                                                                                                                            14

Додаток 2

 

 

                                                                                                     

                                                                                                   

                                                                                                           15

Додаток 3

- Якими рисами характеру , що притаманні політичному 

          діячу був наділений А. Лінкольн?

 «Коли я роблю добро, я відчуваю себе добре. Коли я вчиняю погано, я відчуваю себе погано. Ось моя релігія».

 «Вовк і вівця по різному розуміють слово «свобода», саме в цьому і суть суперечностей в людському суспільстві».

 «Характер подібний дереву, а репутація – це його тінь. Ми турбуємося про тінь, а повинні думати про дерево».

 

 

Авраам Лінкольн ( 1809 – 1865 рр.) – американський державний діяч. Народився 12 лютого 1809 року у штаті Кентуккі в сімї бідного фермера. З дитинства Авраам Лінкольн звик до праці, допомагаючи батькам обробляти землю, полюючи і збираючи ягоди у лісі. Сімя часто переїжджала з місця на місце, і хлопчик не зміг здобути початкову освіту. Виручали його природна кмітливість, відмінна память, завжди займався самоосвітою. Лінкольн усього вжитті досягав власними зусиллями. Почавши у 21 рік самостійне життя, він перепробував  багато професій: землеміра, комірника, лісоруба, поштового службовця, навіть воював з  індіанцями. Протягом декількох років А Лінкольн вивчав право. З 1834 року робить перші кроки у політиці – обирається в Законодавчі збори  штату Іллінойс. З 1847 року – член Конгресу США.У 1854 – один із засновників Республіканської партії. У 1861 – 1865 рр. – Президент США. Усю свою діяльність направляв на збереження єдності країни, економічному процвітанні, скасуванні рабства. 14 квітня 1865 року Авраам Лінкольн був смертельно поранений найманцем рабовласників.

 

 

                                                                                                           16

 

 

                       «Асоціативний кущ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          17                                                                         

Додаток 4

 

 Заповніть схему

 

 

 

 

Етапи

 громадянської війни

1861 – 1865 рр.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                          18

 

 

Додаток 5

Заповніть пропуски в таблиці

 

 

Вибори у Південних штатах; 13 – та поправка до Конституції США, що забороняла рабство

1870 рік

 

 

 

 

Завершення Реконструкції; вивід федеральних військ з Півдня

 

 

 

 

 

 

 

Заповніть пропуски в таблиці

 

 

Вибори у Південних штатах; 13 – та поправка до Конституції США, що забороняла рабство

1870 рік

 

 

 

 

Завершення Реконструкції; вивід федеральних військ з Півдня

 

 

 

 

                                                                                                  19

 

Додаток 6

 

«Хмаринки слів»

 

 

  1. Робота в парах

                                

 

 

 

 

2) Проблемне питання уроку

 

                                  

 

 

 

                                                                                                                                                 20

 

Додаток 7

 

Як скласти історичний портрет?

1. Як відбувалося становлення особистості історичного діяча?

      1.1. Де і коли він народився?

      1.2. Де і в яких умовах жив, зростав, виховувався?

      1.3. Як формувалися його погляди?

2. Особисті якості й риси характеру.

  2.1. Як особисті якості діяча впливали на його діяльність?

     2.2. Які з його особистих якостей вам подобаються, а які ні?

3. Діяльність історичного діяча.

       3.1. Схарактеризуйте основні справи його життя.

       3.2. Які успіхи й невдачі були в його справах?

       3.3. Які верстви населення підтримували його діяльність, а

              які ні, і чому?

        3.4. Хто був його друзями, а хто ворогами, і чому?

        3.5.Якими були наслідки його діяльності:

а) для сучасників; б) для нащадків.

        3.6. За що людство пам'ятає цю людину?

4. Яке ваше особисте ставлення до історичного діяча?

        4.1. Які почуття викликає у вас його діяльність?

        4.2. Як ви ставитеся до засобів і методів його діяльності?

                Обґрунтуйте свою позицію.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                          21

 

docx
До підручника
Всесвітня історія 9 клас (Полянський П.Б.)
Додано
24 січня 2022
Переглядів
11274
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку