Відкритий урок, проведений в 6 класі в рамках районного семінару вчителів природничого циклу. Урок був проведений у формі тренінгу. Його учасниками були як вчителі так і учні
1
УРОК – ТРЕНІНГ
Структура тренінгу
І. Вступна частина:
- зворотний зв’язок (або перевірка домашнього завдання);
- виявлення очікувань;
- знайомство;
- повторення правил.
ІІ. Основна частина.
1. Теоретичний блок:
- інтерактивні презентації;
- інформаційні повідомлення;
- мозкові штурми;
- міні-лекції з елементами бесіди;
- самонавчання і взаємонавчання;
- відповіді на запитання;
- опитування думок.
2. Практичний блок:
- робота в групах;
- виконання проектів;
- аналіз історій і ситуацій;
- рольові ігри;
- інсценування;
- керовані дискусії і дебати.
3. Допоміжні вправи:
- об’єднання в групи;
- вправи на зняття м’язового та психологічного напруження - руханки.
ІІІ. Заключна частина:
ТЕМА: Клас Дводольні. Родина Розові.
МЕТА: Ознайомити учнів з різноманітністю та
значенням рослин родини
Розові в природі й житті людини;
продовжувати формування навичок роботи в групах, самостійно;
розвивати логічне мислення;
виховувати бережливе ставлення до природи.
НАВЧАЛЬНІ ЗАВДАННЯ:
Наприкінці заняття учні повинні…
ОБЛАДНАННЯ:
ЩО ПІДГОТУВАТИ ЗАЗДАЛЕГІДЬ:
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Опрацювати параграф 51; відповісти на запитанн.
ХІД УРОКУ:
Вправа І. „Знайомство”
(Мета: самопізнання і самовираження за допомогою метафоричних засобів)
Учні називають себе назвами рослин із родин Хрестоцвітих, Бобових, Пасльонових.
Тренер. Продовжіть фразу: „Якби я була (в) рослиною, я
була б (був би)…”
Робота з бейджиками.
Вправа ІІ. „Правила роботи групи”
(Мета: підтримання демократичної дисципліни).
Тренер. Що б ще ви могли додати до цих правил?
На ватмані маркером записані правила групи:
1. Організованість.
2. Вміння слухати.
3. Толерантність.
4. Взаємоповага.
5. Не критикувати.
6. Посмішка.
7. Правило піднятої руки.
8. Регламент.
9. Не запізнюватись.
10. Добровільність.
11. Говорити по черзі.
12. Бути активним.
Вправа ІІІ. „Наші очікування”
(Мета: активізувати увагу групи, виявити індивідуальні очікування).
На аркуші намальоване дерево, кущ і трава. Очікування учасників записані на клейких папірцях, які розміщенні на траві. Наприкінці тренінгу учасники аналізують, які сподівання справдилися, і переносять їх ближче до дерева.
Вправа ІУ. „Мозковий штурм”
Учитель. Тема нашого тренінгу „Родина Розові”. Як і завжди нову тему ми починаємо вивчати із загальної характеристики (підготовлені учні розповідають про загальні ознаки родини).
Є у мене сто родів, а три тисячі – це види.
Систематичне положення родини Розові.
Відділ Покритонасінні.
Клас Дводольні.
Підклас Розиди.
Родина Розові.
Рід Розовоцвіті.
Стебло – дерев’янисте, трав’янисте.
Які вони милі.
Квітка – п’ятичленна.
Квітка - правильної форми.
Тичинок багато (більше 11)
Маточка одна (вишня) або багато (малина, шипшина).
що звисають з під листочків , неначе приманки.
Соковитий плід – кістянка (слива, персик)
Багатокистянка -( малина, ожина, суниця)
Жовте, біле, зі смужками й червонощоке.
Суцвіття: - поодинокі квітки (айва);
Сухі плоди Розидів.
Сухі плоди – багатогорішки (шипшина);
Вправа У. „Біологічний аукціон”
Надземний пагін плодоносить, бо дуже квітучий.
Плоди багатокистянки – Розових родина.
Вітаміни в мене є - я лікарська рослина.
(Малина)
2. Я рослина лісова, довгі вуса маю.
Плоди корисні й смачні, це я добре знаю.
Мої трійчасті листки,
біленькі квіточки - ліки від застуди.
Дуже люблять всі мене.
Роблять чаї люди.
(Суниця)
3. Декоративна я рослина
Вітамінів у мен більше в десять раз за апельсин.
Хто знає мене із вас?
Із плодів моїх багатогорішків
Виготовляють жовчогінний препарат – холосас.
(Шипшина)
4. Мої квітки до схід сонця збирають,
А потім вони запашну, цінну олію мають.
Щоб один кілограм її взяти,
Треба три тони пелюсток зібрати.
(Троянда)
Використовують в народній медицині
Як засіб, що знижує артеріальний тиск.
Плоди чорноплідні – горобинні.
(Чорноплідна горобина)
У наш час вона росте в Середній Азії, Африці, Америці.
Походить вона від дикої степової
Вишні кущової.
(Вишня)
Врава УІ. „Робота в групах”
(Мета: підвищення активності учасника і його особистого внеску).
Тренер роздає учасникам маленькі карточки з певними рослинами. Учні об’єднуються у родини Хрестоцвіті, Бобові, Пасльонові і Розові (4 групи).
Завдання групам.
На столах лежать гербарні зразки. Дати морфологічну характеристику рослинам за планом:
Отже, ця рослина належить до класу….
Завдання групам.
Скласти пазли – схеми систематичного розміщення рослин:
Відділ - клас - родина - рід - вид
Вправа УІІ. „Коллаж”
Тренер ділить клас на дві групи.
Завдання групам.
Створити рекламний біг-борд „Господарське значення”
1 група ІІ група
Родина Пасльонові Родина Розові
Вправа УІІІ. „Зворотний зв’язок”
(Мета: чи виправдилися індивідуальні очікування).
Тренер. „На цьому тренінгу я дізналась (вся)…”.
Перехід листочків з трави ближче до дерева.
Вправа ІХ. „Прощання”.
(Мета: емоційне завершення тренінгу).
Стати в тісне коло, скласти праві руки одна на одну в центрі, лівою рукою обійняти за плечі сусіда. Стрибаючи на одній нозі, хором сказати: „Хай сьогодні нам щастить, хай нам завтра пощастить, хай усім завжди щастить! Будьмо!”
Х. Підсумки уроку.
ХІ. Домашнє завдання 51