Предмет: німецька мова
Клас: 9
Тема: „Moderne Familien“ (конспект уроку розроблено до підручника Ausblick 1 видавництва Hueber)
Мета: узагальнити та систематизувати матеріал з теми „Moderne Familien“, організувати обговорення проблеми «Formen des Zusammenlebens“, збагатити зміст уже відомого учням матеріалу, допомогти впорядкувати та закріпити його;
виховувати поважне ставлення до родини, толерантне ставлення до різних форм організації родинних стосунків, формувати механізм міжособистісного спілкування, забезпечити умови для самореалізації та самоствердження школярів у навчальній діяльності, формувати культуру діалогу;
розвивати пам'ять, увагу, образне, аналітичне та критичне мислення, вміння самостійно планувати та здійснювати мовленнєву операцію, вчити учнів точно викладати власні думки, толерантно ставитися до думок інших, шанобливо вносити виправлення в аргументацію, вміння критикувати, відстоювати свою думку.
Очікуваний результат: учні розуміють основний зміст чіткого нормативного мовлення, використовують широкий діапазон простих мовленнєвих засобів, без підготовки вступають у розмову з теми «Чи важлива родині у житті людини? Сучасні родини. Форми організації родинних стосунків», підтримують дискусію, окремі висловлювання в якій іноді незрозумілі, можуть висловити здивування, цікавість або байдужість засобами німецької мови та реагують на такі почуття, висловлені співрозмовниками, висловлюють власні погляди й думки, реагують на репліки однокласників.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації матеріалу.
Обладнання та роздавальні матеріали: мультимедійна система з виходом до мережі Інтернет (наочність представлена модулем https://www.thinglink.com/scene/1116464275049676802 ), шаблон плакату «Formen des Zusammenlebens“, пазли для об`єднання учнів у групи, роздруківки скоромовки (для кожного учня, знаків або , опорних висловів для Laufübung (рухливої вправи), клей-олівець.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Етап І |
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ |
||||
Зміст роботи |
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
|||
1. |
Організація класу |
Учитель вітає клас, запрошує зайняти робочі місця. |
Реагують на репліки вчителя, упорядковують роботі місця |
||
Етап ІІ |
МОТИВУЮЧИЙ |
||||
Зміст роботи |
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
|||
2. |
Повідомлення мети уроку. Мотивація діяльності учнів. |
Повідомляє мету уроку, мотивує подальшу діяльність учнів. |
Вступають у діалог з учителем. |
||
Етап ІІІ |
ПІДГОТОВКА АРТИКУЛЯЦІЙНОГО АПАРАТУ
|
||||
3. |
Фонетична зарядка. |
Пропонує учням скоромовку «Kleine Kinder können keinen Kaffee kochen“, відпрацьовує її з учнями. |
Реагують на репліки вчителя, працюють зі скоромовкою. |
||
4. |
Мовленнєва розминка (є переходом до етапу актуалізації ЛО та граматичних конструкцій). |
Пропонує учням відповісти на питання (коротко) „Ist Familie im Leben von Menschen wichtig? Warum?“ |
Відповідають на питання вчителя (слабші учні – 1-2 слова, сильніші – вживаючи Kauslsatz mit „weil“. |
||
Етап IV |
АКТУАЛІЗАЦІЯ АКТИВНОЇ ЛЕКСИКИ (є водночас продовження етапу мотивації та етапом підготовки до говоріння (у формі дискусії)) |
||||
5 |
Об`єднання учнів у групи |
Пропонує учням отримати частину пазлів, зібравши які учні об`єднаються у групи. |
Отримавши частини пазлів, знаходять тих, з ким можуть зібрати картинки (за темою «Форми організації родинних стосунків»), таким чином утворюючи групи. |
||
6 |
Вправа на розвиток креативного мислення - Kreatives Denken („Fünfblatt“) |
Пропонує учням потренуватися у віршоскладанні (написати сенкан*) наступним чином: 1-й рядок – 1 іменник; 2-й рядок – 2 прикметника; 3-й рядок – 3 дієслова; 4-й рядок – речення з чотирьох слів; 5-й рядок – асоціація/синонім до іменника. |
Групи учнів складають верлібр. |
||
Етап V |
ОРГАНІЗАЦІЯ ДИСКУСІЇ |
||||
V (1) |
ОРІЄНТОВНИЙ ЕТАП (окремі елементи цього етапу наявні в усіх попередніх) Завдання: визначити проблему та мету дискусії, зібрати первинну інформацію (знання, судження, ідеї, пропозиції тощо) з обговорюваної проблеми.
|
||||
7. |
Laufübung (рухлива вправа, водночас є фізкульт-хвилинкою) |
Пропонує учням знайти вислови про родину (відповідно до назви груп). Вислови (роздруковані) слід знайти у класі (на стінах, дверях тощо). |
Учні мають знайти вислови (пересуваючись класом), які стосуються їх груп, тим самим отримавши опорні фрази для організації подальшої дискусії. |
||
8. |
Визначення проблеми у вигляді протиріччя, теми. |
Учитель (разом з учнями) визначає тему та мету дискусії, встановлює загальний час її проведення та часовий регламент виступів учнів. Орієнтовну послідовність майбутньої мовленнєвої діяльності презентує через постановку запитань:
Спонукає учнів до обговорення. |
Висловлюють припущення стосовно подальшої роботи з обраною проблемою. Відповідають на питання вчителя, користуючись опорними фразами з попередньої вправи. |
||
V (2) |
ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП Завдання: упорядкувати, оцінити інформацію, обґрунтувати думки, отримані в процесі групового обговорення. |
||||
9. |
Обговорення (дискусія) |
Пропонує учням долучитися до обговорення, звертає увагу, що дискусія – це не груповий полілог за темою, а пред’явлення власної думки, її тактовна критика представниками інших груп, виділення домінантних положень та підсумовування інформації, отриманої під час аргументації та контраргументації. Для цього актуалізує мовленнєві зразки:
|
Обговорюють проблему. На цьому етапі важливо зібрати якнайбільше пропозицій та ідей за темою, що обговорюється. Вони мають відбивати різні сторони проблеми. |
||
V (3) |
ЗАВЕРШАЛЬНИЙ (даний етап є водночас завершальним до дискусії та до уроку в цілому) Завдання: підбиття підсумків дискусії та роботи на уроці. |
||||
Зміст роботи |
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
|||
10. |
Узагальнення і систематизація матеріалу. |
Пропонує узагальнити обговорення, заповнюючи шаблон плаката
|
Наклеюють на колективний плакат позначки ( або )., що відображають їх ставлення до різних форм організації родинних стосунків). |
||
11. |
Оцінювання роботи учнів. |
У той час, коли учні працюють з колективним плакатом, оцінює діяльність кожного (індивідуально, без оголошення оцінок, виставляючи їх до щоденників, пояснюючи оцінку кожному учню окремо). |
Продовжують працювати з колективним плакатом. |
||
12. |
Рефлексія. |
Пропонує учням висловити свої враження від уроку, розповісти, що вони дізналися, що встановили під час роботи. |
Висловлюють враження від уроку, розповідають, що дізналися, що встановили під час роботи (Ich habe erfahren, dass… - Ich habe festgestellt, dass.. – Für mich war interessant, spannend, neu, wichtig, …zu machen/erfahren/ kommunizieren usw. |
||
13. |
Підбиття підсумків.
|
Оцінює (вербально, не за оціночною шкалою) зусилля учнів, наполегливість, креативність, можливості продовження роботи над визначеними проблемами. |
Учні долучаються до обговорення. |
||
14 |
Пред`явлення домашнього завдання. |
Пропонує учням сфотографувати плакат , щоб удома узагальнити проблему родинних стосунків, відповівши на питання «Welche Formen des Zusammenlebens wählt heutige Jugend?“ – «Які форми організації родинних стосунків обирає сучасна молодь?» (Але не молодь взагалі, а твої однокласники як представники сучасного підростаючого покоління!!!) |
Виконують вказівки вчителя. |
||
*Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник).
Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметники)
Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно, це дієслова).
Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок https://irynadenysjuk.blogspot.com/2014/02/blog-post_1.html
.
1