Навчання грамоти, 1 клас
Оніщенко Ірина Валентинівна,
учитель початкових класів, методист міського методичного кабінету Управління освіти Бахмутської міської ради Донецької області, спеціаліст вищої категорії, старший учитель
Урок 233
Тема. Опрацювання тексту «Казка про ґудзик» Марії Солтис-Смирнової.
Мета: удосконалювати навичку читання; формувати вміння читати текст вибірково; розвивати вміння відповідати на запитання за змістом прочитаного, добирати заголовок до тексту; удосконалювати вміння знаходити в тексті опис малюнка, складати розповідь за малюнком і текстом, розповідати про події з власного життя; формувати компетентності спілкування державною мовою, соціальну, громадянську; виховувати охайність, бережливе ставлення до своїх речей.
Обладнання: зображення казкових персонажів: хлопчик Ґудзик, дівчинка Ґудзинка, зайчик, вовк, кабан, ведмідь, лисичка; аудіозапис розповіді Ґудзинки; цеглинки Лего; букви г, о, с, т, і; картки для тест-опитування; зображення килимка із ґудзиків; кольорові олівці.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма уроку: подорож
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Хід уроку:
І. Вступна частина
1. Організація класу
Ось і дзвоник дав сигнал, Працювати час настав. То ж і ти часу не гай, На уроці нашому Працювати починай.
2. Відгадування загадки:
- Наш клас запросив у подорож один казковий персонаж. Чи знаєте ви його?
Ледь помітний він, маленький…
То квадратний, то кругленький…
Як його ти відірвеш,
То штани не застібнеш…
3. Вступне слово вчителя:
Дівчинка Ґудзинка (лунає аудіозапис):
- голосний звук;
- твердий приголосний звук;
- м’який приголосний звук.
- Діти, зайчик каже, що їх налякав сірий вовк. Ґудзик побіг далі у ліс. Підемо шукати Вовчика, може він нам допоможе.
- Ось він, під кущем дрімає!
- Доброго дня, Вовчику, допоможи нам знайти Ґудзика.
- Каже допоможе, але слід виконати наступні завдання:
ІІІ. Основна частина
а) читання скоромовки вчителем;
б) словникова робота:
- Як ви розумієте значення слів: ґава, ґанок, світанок, ґерґотіти, ґерґотати?
в) читання скоромовки (спочатку повільно, потім – нарощуючи темп);
г) словесне малювання:
- Розкажіть, яку картину ви уявляєте, коли читаєте цю скоромовку?
д) добір заголовку до скоромовки;
е) вивчення скоромовки напам’ять.
2. Фізхвилинка
В казковому лісі розминка.
Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками
Вгору їх піднімем з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила, розправим
І до плечей їх поставим.
Коло вперед покрутили,
Потім назад повторили.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім наліво поклали,
Потім направо. І стали.
Рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.
3. Продовження роботи за сторінкою Букваря.
1) Повідомлення теми уроку:
- Кабанчик нас направив до Ведмедика, а він полюбляє слухати казки. Познайомимо його із текстом «Казка про ґудзик».
2) Робота над текстом «Казка про ґудзик»
а) словникова робота: читання надрукованих на дошці слів із тексту та пояснення значення окремих із них:
сорочечка покрутити
тепленька залишився
зручна розтулив
найчастіше зачепив
улюблена закотився
маленький відірвався
пальчики позіхаючи
м’ячик викотився
ніжка лоскотали
відірваний пришивала
згуба одягнув
ґудзичок погладжував
загублений
б) читання тексту вчителем;
в) бесіда:
- Про кого розповідається в тексті?
- Яка пригода сталася з Артемком?
- Хто знайшов ґудзика?
- Що мама зробила з ґудзиком?
г) читання тексту учнями:
д) опрацювання запитань і завдань для уважного читача;
е) добір заголовку до тексту.
3) Фізхвилинка
- Ведмедик дуже задоволений вашою роботою та запрошує вас на відпочинок.
Йшли ведмедики малi,
Нахилялись до землі,
Потiм встали, руки в боки
І зробили три пiдскоки.
Руки вгору, опустили —
I за парти тихо сiли.
3) Тест-опитування за змістом тексту. Робота в парах.
- Любі діти! Ведмедик направив нас до Лисички. Можливо у неї ми знайдемо Ґудзика.
- Але ви ж знаєте Лисичку – хитрунку. Для вас підготовлено завдання – тест-опитування. Будьте уважними! Кожна правильна відповідь відкриє на екрані 1 букву. Слово, яке утвориться, підкаже де знаходиться Ґудзик.
1. У Артемка була сорочка:
а) зручна, із ґудзиками на рукавах;
б) зручна;
в) незручна.
(відкривається буква г)
2. Артемко узяв ґудзика, щоб покрутити. Та раптом:
а) ґудзик був міцно пришитий;
б) відірвався і упав на підлогу;
в) відірвався.
(відкривається буква о)
3. Відірваний ґудзик:
а) закотився під диван;
б) закотився під стіл;
в) залишився у кишені сорочки.
(відкривається буква с)
4. Пошуки ґудзика почала:
а) бабуся;
б) мама;
в) Артемко.
(відкривається буква т)
5. Артемко зрадів тому, що:
а) прихала бабуся;
б) знайшов ґудзика;
в) всі ґудзики були на місці.
(відкривається буква і)
- Яке слово утворилося? (гості)
- Діти, наш Ґудзик гостює у Лисички і нас запрошують до частування. Смачні цукерки чекають на кожного з вас.
ІІІ. Заключна частина
Список використаних джерел: