Громадянська освіта.
Тема: Самовизначення особистості .
Мета:
Основні поняття: самовизначення , гідність , совість , самоконтроль , відповідальність .
Тип уроку: коучинг
Епіграф: «Щоб стати особистістю, потрібно знайти себе, зрозуміти себе, виховати й навчити себе, визначити своє місце в житті, показати себе світу , зайняти в ньому своє місце і чинити гідно».
Український філософ: Іван Бойченко
Хід уроку
І.Організаційний момент уроку.
А) Ідентифікація
Вчитель: Розпочинаючи урок я хочу щоб ви дали відповідь на питання: - Хто я? (кожен учень класу дає відповідь на питання).
Я – твій громадянин,
Я прагну підростати,
Тягнусь пагінчиком до сонця і тепла.
Моя свята і рідна, Україно – мати,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла!
Клас розділений на 4 групи ( Особистісне самовизначення, соціальне самовизначення, сімейне самовизначення та професійне самовизначення)
ІІ. Актуалізація опорних знань
А)Метод «Капелюх питань»

Учитель пропонує дітям відповісти на питання, які приховує капелюх і сісти за стіл, який має складову питання.

Дана схема зображена на мультимедійній дошці а в кінці завдання записується учнями у зошит із відгаданим словом.
Таким чином організовано 4 групи
Висновок : Яким одним словом ми можемо назвати всі ці складові? (Самовизначення)
ІІІ . Вивчення нового матеріалу
Поняття «Самовизначення»
Формування поняття
Самовизначення – це процес визначення свого місця в житті, у суспільстві, усвідомлення власних інтересів. Результатом самовизначення є усвідомлення себе (життєвих планів, цілей, особистісних особливостей, можливостей, здібностей), а також суспільних вимог та очікувань і їх зіставлення.
Вчитель: У сучасному суспільстві можливості для самовизначення і самореалізації дуже великі, і людина може досягти будь - якого статусу в суспільстві. Але на це вливають певні чинники. Подумайте, що це за чинники? Їх 4.
А) Мозковий штурм



![]()
(На дошці учні заповнюють схему)
Б) Метод «Ажурної пилки»
Кожна група отримала інформацію яку опрацьовує. (роздатковий матеріал)Інформацію з якою знайомляться у підручнику ст..14. Зробивши висновки експертна група заповнює таблицю.
В)Бесіда
- Чому самовизначення важливе для людини?
- Упродовж життя ми робимо різні вчинки та ухвалюємо рішення. Для того, щоб наші вчинки були правильними, що ми повинні робити
(дотримуватись морально - етичних норм)
Вчитель: Прослухайте притчу та скажіть про яку гідність іде мова?
|
Уже якось так повелося, Що править балом стали гроші. А Гідність – оком до підлоги, Щоб витирать об неї ноги. З тих пір отак вона й лежала. Волоссям сльози витирала. Але дограла ця платівка. Піднялась Гідність із долівки І вийшла на Майдан столиці – Піднесена, червонолиця. Вимогу склала – поважати! Та кат велів кийка узяти Й побить її, немов злодюжку. - Хлясь! Хлясь! - полилась кровці юшка Лицем і спиною, й руками… Не покорилася. Вулканом Увись знялася, забурлила, Свій дух прадавній відродила. Та каттак просто не здавався. Сидіть на троні він збирався Ще довго, із царем сусіднім Діла творити несусвітні. У хід пішли погрози грізні Про зашморг і клітки залізні. Ловили, у катівню везли. Втікала, в ранах було тіло, І знову на Майдан летіла. А потім був четвер кривавий… У Гідність із рушниць стріляли!!! Хто боронить її узявся, У небо ангелом піднявся. І сотня ціла ввись здетіла Та Гідність крила не зложила. Розбила ката владні мури – Утік в нору, сховавсь, як щурик. Нам дім тепер новий зводити, Щоб Гідність гідно поселити! |
Формування поняття «гідність»
Гідність – це особливе моральне ставлення людини до самої себе і ставлення до неї з боку суспільства, у якому визнається цінність особистості.
(Учні висловлюють свою думку)
Висновок: Найважливішим ідентифікатором особистості є гідність та відповідальність особистості. Але є ще якість яка форсується в процесі соціалізації особистості. Це – СОВІСТЬ.
Г) Дібрати синоніми до слова СОВІСТЬ ( сумління, мораль , та інш.)
Д) Скласти СЕНКАН зі словом – СОВІСТЬ. ( вірш з 5 рядків)
Совість - повість, загадковість, випадковість, промисловість…..
Е)Цитати про совість. (пояснення значення цитат по групам)
|
*Совість — це наш внутрішній суддя, який безпомилково свідчить про те, наскільки наші вчинки заслуговують на повагу чи осуд наших близьких. |
|
|
|
|
*Сама головна прикраса - чиста совість.
*Книга совісті корисніше багатьох інших книг.
* Самоконтроль – головна функція совісті.
Совість - це усвідомлення і почуття моральної відповідальності за власну поведінку,свої вчинки перед самим собою, людьми, суспільством; моральні принципи, погляди та переконання.
Головна функція совісті – самоконтроль.
Совість нагадує людині про моральні обов’язки , про відповідальність перед іншими та перед собою.
ІV. Підсумки уроку.
- Поясніть епіграф уроку: «Щоб стати особистістю ,потрібно знайти себе,зрозуміти себе, виховати й навчити себе, визначити своє місце в житті, показати себе світу , зайняти в ньому своє місце і чинити гідно».
- Чому самовизначення важливе для людини?
- Що таке совість? Гідність?
- Що таке Самоконтроль?
- Чому на вашу думку, молоді буває нелегко визначити власний життєвий шлях?
V. Домашнє завдання
1.Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2.Намалюйте своє «колесо життя» .
3.Написати есе на тему «Громадянська гідність людини – це …».
-
Пуца Світлана Леонідівна
04.06.2020 в 18:52
Загальна:
5.0
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
-
Павленко Світлана
08.09.2019 в 21:13
Велике спасибі. Цікавий та доступний виклад уроку!!!
Загальна:
5.0
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
-
Лапчик Єлизавета Олександрівна
08.08.2019 в 16:10
Загальна:
5.0
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
-
Поліщук Катерина Олександрівна
29.06.2019 в 09:37
Дякую!!!
Загальна:
5.0
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Показати ще 1 відгук