Тема: «Моя улюблена подорож.» Розвиток навичок зорового сприймання, усного продукування і взаємодії.
Цілі: повторити та активізувати лексичний матеріал по темах «City», «Transport», «Travelling». Практикувати у вживанні ЛО теми «Places of London». Продовжувати формувати навички правильної вимови звуків англійської мови. Навчати учнів працювати в парах та групах, висловлювати власну думку іноземною мовою. Розвивати комунікативні вміння учнів, мислення, пам'ять, увагу. Мотивувати учнів до вивчення та спілкування англійською мовою. Розвивати навички усного продукування і взаємодії, зорового сприймання. Виховувати культуру спілкування та поведінки, світогляд учнів, цікавість до вивчення теми уроку.
Очікувані результати навчання: розуміють лексичні одиниці теми, вживають їх в усному мовленні, продукують речення за змістом теми, ставлять і відповідають на питання, здійснюють зорове сприймання, усне продукування і взаємодію.
Ключові компетентності: спілкування іноземною мовою, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися впродовж життя, загальнокультурна грамотність.
Інтегровані змістові лінії: громадянська відповідальність (розвивати в учнів готовність до взаємодії через комунікацію, виявляти толерантне ставлення до оточуючих, демонструвати розуміння цінності культурного розмаїття країн ), здоров'я і безпека (обирати безпечний шлях пересування).
Обладнання: підручник, зошити, словники, дидактичний та роздатковий матеріал, проекти (презентації), бліц-картки, мікрофон, іграшка, маска, закладки, емблеми, листівки, відеоматеріали, ноутбук.
Тип: урок розвитку навичок зорового сприймання, усного продукування і взаємодії.
Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент.
- Good morning, children! I am glad to see you too! What other greetings do you know?
( Учні називають вітання. Відеопісня «The Greeting Song».)
2. Мовленнєва розминка (Вправа «Microphone»).
(Учні ставлять питання один одному і передають мікрофон.)
3. Фонетична зарядка.
- Do you like to speak English?
- There are 44 sounds in English language. Today we are going to use some of them in the words. Look at them. They are unusual - [k] [t] [f] [w] [ŋ]. Other group is [aι] [i:] [Λ] [ə:] [u:] . Read the words after me.
- These words are antonyms. Help me to find the pair.
- So, travelling can be … .
- And now compare three Adjectives of the first group.
4. Оголошення теми і цілей уроку.
- Children, last time we spoke about travelling. What means of travelling do you know? Let's remember others.
- Name your favourite ones and write.
- Are you ready to travel?
- Let's start. I have got the present for you. It is Teddy Bear. It likes to travel very much. We are going to travel to its country Great Britain. And we'll get our best trip. It will be your favourite ones. The topic of the lesson is «My Favourite Travelling». We are going to practice in lexical material, speaking and reading. We shall speak about your travelling and London sightseeing. You'll know the names of famous places of London.
ІI. Основна частина.
1.1. Усна взаємодія. Робота в парах.
1.2. Усне продукування. Презентація проектної роботи. (Диференційований підхід у навчанні.)
( Учні представляють проекти «London Sightseeing»,«Royal Family».)
( «Teddy Bear» )
(Створення Mind Map.)
4.1.1. Подання та відпрацювання нових ЛО теми «Places of London».
Big Ben – the name of the clock;
Tower Bridge – the name of the bridge;
the Tower of London - the name of the tower;
the River Thames - the name of the river;
Trafalgar Square - the name of the square;
Nelson’s Column - the name of the column;
National Gallery – the name of the gallery;
Piccadilly Circus - the name of the circus;
Buckingham Palace - the name of the palace;
Westminster Palace - the name of the palace of clock;
Westminster Abbey - the name of the Royal church;
St. Paul’s Cathedral – the name of cathedral;
St. James Park - the name of the park;
Hyde Park - the name of the park;
the Tube - the name of the underground;
City Hall – the name of concert hall;
British Museum – the name of the museum;
London Eye – the name of the merry-go-round.
4.1.2. Перегляд відео «London Travel».
London
London is the capital of Great Britain. More than nine million people live in London. London lies on both banks of the river Thames. It’s the largest city in Europe and one of the largest cities in the world.
London is not only the capital of the country, it is also a big port, one of the greatest commercial centres in the world, a university city and the seat of the Government of Great Britain. The Queen Elisabeth II lives in London. Buckingham Palace is the residence of the Royal family.
There are lots of modern and old buildings, shops, cinemas and museums in London. There are also many parks and squares. Big Ben, Tower Bridge, the Tower of London, the River Thames, Trafalgar Square, Nelson’s Column, Piccadilly Circus, Buckingham Palace, Hyde Park, the Tube are the most famous sights of London. Big Ben is the name of the English clock.
The most well-known parts of London are: the City, the West End, the East End and Westminster.
4.3. Post-Reading Activity. Робота в групах.
Group 1. Task «True or False».
1.London stands on the river Dnipro.
2. It is the capital of Great Britain.
3. The population of London is about two million people.
4. You can see the Trafalgar Square in London.
5. The Queen lives in London. Buckingham Palace is her home.
6. Big Ben is the name of the English clock.
Group 2. Task «The Quiz».
ІII. Заключна частина.
1. Підсумок уроку.
• Group 1. Write down the words which are connected with the topic «London».
Clocks |
Towers |
Bridges |
Rivers |
Palaces |
City __________________ |
Squares |
Columns |
Circuses |
Parks |
Undergrounds |
• Group 2. Write your favourite sights of London.
Dialogue 1
A: Hello!
B: Hello!
A: Can I ask you a few questions, please?
B: Sure.
A: How do you get to school?
B: On foot.
A: And your best friends?
B: They go to school on foot too.
A: And the last question – how long does it take you to get there?
B: It takes me about ten minutes.
A: Good bye!
B: Bye!
Dialogue 2
A: Hello, my friend!
B: Hello, my dear!
A: How are you today?
B: Fine. Thank you. And you?
A: Not bad. Can I ask you a few questions, please?
B: Yes, sure.
A: How do you get to Zhmerynka?
B: By bus or by car.
A: Tell me about your last trip to Zhmerynka.
B: OK. It was very exciting. I was in the theatre, café, shops. We did shopping. We bought a lot of things. For example, food, clothes and shoes. I likes my shopping day.
A: It was great!
B: Yes!
A: Bye!
B: Bye!
Presentation
«London Sightseeing»
I want to tell you about my favourite places in London. They are St. Paul's Cathedral, the Tower of London. It is very old place. Next places are Westminster Abbey, Trafalgar Square, Buckingham Palace, the Houses of Parliament. It is situated on the River Thames. Big Ben is the most famous clock in the world. William Shakespeare is famous English writer. He had the Globe Theatre. The Museum of Madam Tussaud's is very exciting and wonderful. You can see a lot of famous people there.
Presentation
«Traditions and Customs of the Queen's Family»
You can see the British family. It is very big and famous. There are a lot of people. It lives in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. The national flag is Union Jack. There are four countries in the kingdom – England, Wales, Scotland and Northern Ireland. London is the capital of England. Cardiff is the capital of Wales. Edinburgh is the capital of Scotland. Belfast is the capital of Northern Ireland. Mother – queen is Elizabeth II. She is above 90 years old. It is the royal family. It lives in Buckingham Palace. Elizabeth II is the British queen a long time. You see photos of her life.
There are a lot of famous places in London too. For example, Westminster Palace, the Houses of Parliament, Buckingham Palace. Other castles and palaces, galleries. Windsor Palace and the view of London.
To my mind, Lady Di, princess Diana, is very pretty woman and more famous in the world then her husband prince Charles. She was died in 1997 at the age of 36. She had two sons. You can see William's wedding. He is her son. And it is great.