Спеціальна загальноосвітня школа «Надія» м. Києва
Система уроків із української літератури
за вивченням повісті Андрія Чайковського «За сестрою» (7 клас)
Вчитель-дефектолог Нагорна Н. А.
Київ - 2024
Урок № 1.
Тема уроку. Андрій Чайковський “За сестрою“. Напружений динамічний сюжет героїко-романтичної повісті.
Мета уроку: навчальна – коротко висвітлити яскраві сторінки життя та творчості А.Чайковського, навчити учня самостійно добирати, опрацьовувати і систематизувати біографічний матеріал, визначити жанрові ознаки повісті, дослідити динаміку розвитку подій, з’ясувати історичну основу;
розвивальна – розвивати логічне мислення, вміння грамотно висловлювати думки, робити ґрунтовні висновки;
виховна – виховувати почуття національної гідності, геройства, мужності, лицарства і доброти;
корекційна – розвиток пізнавальних інтересів і навчальних здібностей учня.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.
Епіграф:
Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, повчальний приклад для сучасності, застереження на майбутнє.
Сервантес
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Цілевизначення та планування.
ЗНАТИ:
УМІТИ:
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
1.Робота з репродукцією портрета А.Чайковського.
Гра «Вірю – не вірю»
Вчитель. Хочу почути твої враження від прочитаного. Чи сподобався тобі твір?
Продовж речення: читаючи твір я…
Вчитель. Чи були в тексті незрозумілі слова? З’ясуємо їх за словником.
Українське козацтво виникло у тяжкі для нашого народу часи, коли Україна втратила державність, а її землі захопили кілька держав, які часто-густо ворогували між собою.
Відчайдушність, сміливість, хитрість, глибокі знання сучасної військової техніки – такими рисами були наділені запорозькі козаки. Можливо, ти хочеш доповнити мене інформацією з уроків історії?
V. Етап відтворення та коригування знань.
1.Спасівка.
Доба козаччини широко представлена і в літературі, і в образотворчому мистецтві. Розгляньмо репродукцію картини “У погоні за татарином”. Який момент повісті вона ілюструє? Прочитай.
- Уяви, що тобі запропонували дібрати музичний супровід до фільму за повістю Чайковського. Якою б була музика?
- А може такою? (Звучить “Гей ви, козаченьки”)
VІ. Оцінювання навчальної діяльності.
Продовж речення:
Вчитель. Чи досягли ми поставлених цілей? І повернемось до епіграфа. Чи розкриває він тему нашого уроку? Прокоментуй.
VІІ. Домашнє завдання
Проект у майбутнє. Твір-асоціація “Лист Павлуся у ХХІ століття”.
Урок № 2.
Тема. А.Чайковський «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство козаків
Мета. Навчальна – продовжити опрацювання змісту твору, зосереджуючи увагу учнів на IV, V, VI розділах повісті; дослідити, як на прикладі козаків розкриваються кращі риси характеру українського народу-патріоту;
розвивальна – розвивати творче та логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати свої думки, враження, робити висновки;
виховна – виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого рідного краю;
корекційна – розвиток пізнавальних інтересів і навчальних здібностей учня.
Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь, навичок.
Перебіг уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.
ІІ. Цілевизначення і планування.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
- Творчість якого письменника ми почали вивчати? Яка тематика найбільше була до душі письменникові? Про що розповідається в повісті А.Чайковського «За сестрою»?
- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати творчість А.Чайковського, працюючи над уривками його повісті «За сестрою».
2. Цілевизначення уроку.
ЗНАТИ: зміст твору, риси вдачі запорожців, їх моральні принципи, засоби змалювання героїв, авторське ставлення до персонажів, визначення поняття «кульмінація».
ВМІТИ: визначати основні засоби змалювання героїв, аргументувати своє ставлення до персонажів, їх поведінки, пояснити актуальність твору в наш час.
Проблемне завдання: Підтвердити чи спростувати думку, що моральні принципи козаків не втратили своєї цінності й у наш час.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Перевірка домашнього завдання.
- Які епізоди розділів твору тебе найбільше вразили? Чим?
- Чи хотів би ти бути героями цього твору? Чому? Якщо так, то ким саме?
- Якому героєві твору ти симпатизуєш, а до якого ставитесь зневажливо? Чому?
2. Робота за змістом твору. Діалог «учитель – учень - текст». Козацтво у творі А. Чайковського «За сестрою». Обговорення питань.
- Хто є представниками українського козацтва у творі? (Родина Судаків, Семен Непорадний, Андрій Недоля, Остап Тріска, дід Панас).
- Що їх об’єднує? (Дружба, єдина мета, взаємодопомога, розуміння одне одного).
- Чому козаки намагаються досягти своєї мети, хоча це і досить складно?
- За якими правилами живуть козаки?
* вірно служити народу, обороняти його від будь-якого ворога;
* допомагати один одному;
* бути чесним, благородним, відповідальним, мужнім;
*стійко витримувати труднощі;
*дотримуватися клятви.
- Яким у творі зображений рід Судаків?
- Кого із січовиків автор описує найдокладніше? Що можна сказати на основі цих описів про ставлення письменника до запорожців?
- Розкажи про бій козаків з татарами (розділ 4). Чому татари були такі самовпевнені? Про що свідчить перемога козаків?
- Як ставились запорожці до зрадників свого народу?
- А як ти ставишся до людей-зрадників?
- То які риси уособлюють у собі козаки? (Честь, вірність, відвагу, силу, героїзм, готовність обороняти православну віру, свій народ навіть ціною свого життя).
3. Розповідь від імені героя (про те, як жив, чи боявся харцизяку, як ставився до брата, батьків, сестри, чи не страшно самому було йти її визволяти).
4. Проблема. Чи буде Павлусь, на твою думку, у майбутньому гарним козаком?
5. «Незакінчене речення». «А. Чайковський у своєму творі «За сестрою» намагався показати…, нагадати…, закликати…».
6. Опрацювання відомостей із теорії літератури (композиція та її складові).
Завдання: визначити кульмінаційний момент в 4-6 розділах.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
«Мікрофон»
V. Домашнє завдання.
Обов'язково. Уміти переказувати найцікавіші епізоди твору.
За бажанням. Скласти ребус чи кросворд.
Урок № 3.
Тема уроку: Образ Павлуся як утілення благородства і лицарства, сміливості й винахідливості. РМ. Написання листа літературному героєві
Мета уроку: начальна – охарактеризувати Павлуся та розкрити його мужність;
розвивальна – розвивати творче та логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати свої думки, враження, робити висновки;
виховна – виховувати почуття патріотизму, відданості, віри в перемогу добра, справедливості;
корекційна – розвиток пізнавальних інтересів і навчальних здібностей учня.
Тип уроку. Комбінований.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. У якому селі відбувалися описувані автором події? (Спасівці)
2. Який славний рід козаків жив у Спасівці? (Судаків)
3. З скількох осіб складалася рідня Судаків? Назвіть їх. (Шести, д. Андрій, син Степан, жінка Палажка, сини Петро й Павло, дочка Ганна)
4. Як звали головного героя повісті? (Павлусь)
5. Хто вночі напав на село? (Татари)
6. Що знайшов Семен Непорадний у сідлі хлопчикового коня? (Золото, гроші)
7. Чому козаки брали із собою вісімдесятилітнього діда Панаса? (Бо він лікував і розважав)
8. Ким виявився малий Павлусь для козака Петра? (Рідним братом)
9. Чим пригостить Павлусь брата Петра? (Бубликом з медом)
10. Як Семен Непорадний спіймав татарина? (На аркан)
11. Як звати сина Ібрагіма ханського Девлет-Гінея? (Мустафа - ага)
12. Кого попросив викупити і звільнити з неволі Павлусь у Девлет-Гінея (Невільника - земляка Остапа Швидкого)
ІV. Оголошення теми, мети уроку
V. Опрацювання навчального матеріалу
Характеристика головного героя Павлуся
Гра «Вільний мікрофон»
Учень стисло висловлює власну думку, відповідаючи на питання: «Чи можна Павлуся вважати справжнім героєм, козацьким лицарем та патріотом? Чому?»
Орієнтовний план до характеристики образу Павлуся
VІ. Написання листа літературному героєві (Павлусеві).
VІІ. Домашнє завдання
Виписати цитати до характеристики образів родини Судаків.