Урок – подорож з української літератури для учнів з інтелектуальними порушеннями 7 клас
На тему :
»Життя і творчість Тараса Григоровича
Шевченка»
Вчитель Антоніна Степаник
2024
Тема уроку : Життя і творчість Тараса Григоровича Шевченка. Автобіографічні твори письменника, та твори про тяжке життя кріпаків.
Мета уроку:
-
Ознайомити учнів з біографією Тараса Шевченка та його творчістю
-
Вивчити автобіографічні твори Шевченка, а також твори про тяжке життя селян.
-
Розвивати вміння учнів розуміти, що таке автобіографія і як це відображається у творах поета
-
Використовувати ігрові методи та інтерактивні вправи для кращого засвоєння матеріалу
Обладнання:
-
Презентація з основними етапами життя та творчості Т.Г. Шевченка
-
Уривки з автобіографічних творів Шевченка ( « Кобзар», « І мертвим , і живим…»,
« Заповіт» та інші)
-
Картки з запитаннями для роботи і групах
-
Різнокольорові маркети та плакати для малювання
-
Ілюстровані малюнки Т.Г. Шевченка до його творів про життя селян
Хід уроку
-
Організаційний момент
-
Привітання учнів
-
Коротке введення в тему: « Сьогодні ми вирушимо в подорож, яка приведе нас до великого поета Тараса Шевченка . Ми побачимо , як його життя і творчість перепліталися, а також поговоримо про те, що він писав про тяжке життя селян»
-
Вступ . Біографія Т.Г. Шевченка
-
Вчитель розповідає учням про основні етапи життя Тараса Шевченка, акцентуючи увагу на найбільш важливих моментах. ( Використовується при цьому відеоролики про життя поета)
-
Подорож до автобіографічних творів Шевченка
-
Пояснення: Шевченко часто використовував власний життєвий досвід у своїх творах, тому багато з них мають автобіографічні риси
Прослуховування аудіозаписів уривків з автобіографічних творів Шевченка
-
« І мертвим, і живим…»
-
« Кобзар»
-
« І виріс я на чужині..»
-
« Сонце заходить…»
-
« Мені однаково …»
-
« Заповіт»
-
Подорож до селянського життя
-
Твори про тяжке селянське життя:
-
«Катерина» - уривок з описом життя
-
« Гайдамаки» - уривок з описом
-
Опитування учнів по прочитаних творах
-
Ігровий етап « Шевченків квест»
-
Учні працюють у групах. Кожна група отримає картки з питаннями та завданнями, пов’язаними з життям та творчістю Т.Г. Шевченка.
Завдання для груп:
1 . Напишіть , чому Шевченко так часто писав про тяжке життя селян?
2. Які емоції і почуття передає Шевченко в поемах « Катерина» та « Гайдамаки»? Дати відповіді, використовуючи цитати з творів.
3. Чому поет називає свою поезію « Кобзарем»? Що це означає для вас?
Після завершення завдання кожна група презентує свої відповіді.
-
Підсумок уроку.
-
Обговорення результатів роботи в групах:
-
Що для вас було найцікавіше у творах Т.Г. Шевченка ?
-
Які твори Шевченка ви памятаєте з попередніх класів ?
-
Домашнє завдання
Вивчити один з автобіографічних віршів Т.Г. Шевченка на память