урок з української літератури для учнів 6 класу

Про матеріал

Розробка уроку з української літератури

для учнів 6 класу

Мета. Навчальна: формувати ставлення до фольклору як великого духовного спадку народу, прагнення вивчати оригінальну народну творчість, створити атмосферу змагань, творчості, продовжувати виявляти творчі здібності учнів, закріпити набуті знання з теми;

розвивальна: розвивати власну думку учнів про роль і місце пісні в житті українського народу, розвивати акторські здібності школярів, логічне та образне мислення, удосконалювати культуру мовлення, уміння робити висновки щодо естетичної привабливості календарно-обрядового дійства;

виховна: посилювати інтерес до невмирущих скарбів українського народу, бажання якомога краще знати його культуру.

Перегляд файлу

НВК «Чаплинська школа – гімназія»

 

 

 

 

 

 

 

 

Розробка  уроку  з української літератури

для учнів 6  класу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала

учитель української мови і літератури

Хільченко Л.С.

 

2017 р.

 

ПРЕКРАСНЕ І СЛАВНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ  

Тема. Календарно-обрядові пісні.

Мета. Навчальна: формувати ставлення до фольклору як великого духовного спадку народу,  прагнення вивчати оригінальну народну творчість, створити атмосферу змагань, творчості, продовжувати виявляти творчі здібності учнів, закріпити набуті знання з теми;

розвивальна: розвивати власну думку учнів про роль і місце пісні в житті українського народу, розвивати акторські здібності школярів, логічне  та образне мислення, удосконалювати культуру мовлення, уміння робити висновки щодо естетичної привабливості календарно-обрядового дійства;

виховна: посилювати інтерес до невмирущих скарбів українського народу, бажання якомога краще знати його культуру.  

Тип уроку:  урок-гра

Обладнання: записи українських пісень, дитячі малюнки до пісень, картинки обрядових дійств,  конверти із завданнями для капітанів.

Епіграф уроку:              (учитель  читає на фоні музики)

Від людського життя і навіть від життя цілих    поколінь людей

залишається на землі тільки прекрасне.

                                                                                 О.Довженко

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

     1. Створення «ситуації успіху». 

Слово вчителя. 

          Українська народна творчість – це колективний витвір багатьох поколінь. Тисячоліттями вона була засобом узагальнення життєвого досвіду народу, вічно живим утіленням його мудрості. Мрії, прагнення, народні ідеали – все це закарбувалося в  усній народній творчості, через яку ми спілкуємося з давніми поколіннями.

 2. Рефлексія. Підвищення емоційної готовності учнів до уроку.

               (Звучить тиха музика).

 3. Розподіл учнів за командами.

      Завданням до уроку було придумати назву команди, відповідну тематиці усної народної творчості,  й визначити капітанів. Прошу сісти згідно своєї команди. Капітани, оголосіть назву команди. Підсумки змагання дізнаємося в кінці уроку.

Клас поділений на команди:

    -  «Піснярі»

    - «Джерельце»

    -  «Веснянки»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Актуалізація опорних знань учнів.

 Слово вчителя.

        Отже, діти, з попередніх уроків ми знаємо, яку роль у нашому житті відіграють фольклорні твори – пісні, легенди, прислів’я, приказки, загадки…Вони прикрашають наші будні, навчають мудрості, добра, розвивають кмітливість, допитливість, увагу. Сьогодні ми підсумуємо те, що вам уже відомо, створимо атмосферу змагань, творчості, доброзичливості,  бо проведемо урок-конкурс за темою «Прекрасне і славне минуле нашого народу. Календарно-обрядові пісні». На уроці ми повинні дотримуватись основних правил мовного етикету – ввічливості, уважності та стриманості. А оскільки у нас сьогодні  будуть конкурси, то нам необхідне  журі. Наше журі-  ваші батьки.

        Отож, любі діти, вирушаймо у подорож по усній народній творчості. Бажаю вам  усім успіху, а перемогу – найкращим,  тим, хто сильніший у знаннях, активніший буде  у конкурсах.

ІІІ. Перевірка знань і умінь учнів.

1 конкурс

Знайомство з командами ( емблеми, девіз).

                                     «Піснярі»

Девіз

         Обрядова пісне,  думо величальна!

         Ти - душа народу мого,

          Щира і повчальна!

          Щастя та  добробуту усім бажаєш,

          Доленьку щасливу закликаєш.

                                       (Авторський вірш)

                                      «Джерельце»

  Девіз

        Книги – морська глибина,

         Хто в них пірне аж до дна,

         Той,  хоч і труду мав досить,

         Дивнії перли виносить.

                                   (І.Франко)

                                       «Веснянки»

     Девіз

          Пісні веселі й добрі,

           Нас дивують, звеселяють.

           Віру у добро вселяють.

                                       (Авторський вірш)

 

                                    2 конкурс

Конкурс на кращого виконавця календарно-обрядової пісні.  (Заздалегідь підготовлені учні з кожної команди).

                                     3 конкурс

 Конкурс капітанів.

1-й конверт.

  • Що ми називаємо усною народною творчістю?
  • Які пісні називають колядками?
  • Які пісні відносимо до літнього циклу?

 2-й конверт.

  • Що ми називаємо народною піснею?
  • Які пісні називаємо календарно-обрядовими?
  • Які пісні називають веснянками?

 3-й конверт.

  • На які цикли поділяються календарно-обрядові пісні? Назви     їх.
  • Які пісні називають щедрівками?
  •  Назви пісні весняного циклу.

Музична пауза.  Пісня у виконанні мами «Ой, на горі  жито» (чи іншу за бажанням).

                                 4-й конкурс.

Закінчити рядки, підібравши до іменників постійні епітети.

  • Сорочечку… (біленькую).
  • Барвінку…   (хрещатий).
  • Сонечко…   (яснеє).
  • Брови…   (чорнії).
  • Гора…   (крутая).
  • Серпи…  (золотії).

                                     5-й конкурс.

Хто кмітливіший: команді-суперниці заспівати пісню, а іншій - назвати жанр виконаної пісні.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

Діти, трішки вже стомились?

Так піснями захопились.

Уявімо на хвилинку

Ось таку собі картинку:

Ми на сонячній галявині

Квіточки збираємо!

Потім з цього жмутика

Віночок сплітаємо

І на наші ясні голови

Його  накладаємо.

То ж давайте поміркуємо:

Яке свято ми стрічаємо?

Ой, які всі молодці!

За парти сідаємо.

6-й конкурс.

                                Вікторина  «Розгадай»

                       ( ЯКИЙ ОБРЯД ЧИ СВЯТО  ЗОБРАЖЕНО?)

31048 

 

31048 - копия            

image (3) 

 

 

 

 

 

 

 

50-1 - копия 

50-1 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Описание: Картинки по запросу картинки до обряду  весілля31048 - копия - копия (2) 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу картинки до обряду  ВодохрещаОписание: Картинки по запросу картинки до обряду  Вербна неділя 

                 

 

 

 

 

 

 

 

Кожній команді пропонується по черзі розгадати  по три назви  свята чи обряду.

(Виходять Хлопчик і Дівчинка, вбрані в український одяг. Дівчинка з віночком на голові)

     Весняний діалог «Закликання дощику»

Хлопчик.  Щоб навесні на землі все росло і зеленіло,

                   треба дощику.

Дівчинка. Може, він нашу пісеньку почує

                       Та й відгукнеться?!

Хлопчик.  Нумо, співаймо!

   (Діти всі співають)

Іди, іди, дощику, 

Зварю тобі борщику

В череп’янім горщику.

Мені каша, тобі борщ,

Щоб густіший ішов дощ.

Дощику, дощику, припустись

На бабині капусти.

Зеленая нивонька

Чекає поливоньки.

( Діти затарабанили по партах, імітуючи краплі дощу, бо без цього не буде гри).

ІV. Захист малюнків.

Музична пауза. Виконання української народної пісні ( колядки чи щедрівки)  батьками разом з дітьми.

V. Підбиття підсумків.  Журі оголошує рахунок.

    Заключне слово вчителя.

      Отож, наша подорож по усній народній творчості завершилась. На закінчення спробуємо до рук узяти «мікрофон».

 - Після   спілкування  з   прекрасним  і славним  минулим  нашого  народу я зробила (зробив)  для себе висновок……

   - Батькам хочу  сказати…….            і побажати………

Оцінювання учнів.

VI. Завдання  додому.

 Повторити поняття «рефрен», «анафора», «строфа».

Завдання за бажанням:   підготувати розповідь про святкування вашою родиною  Різдва;

 завдання високого рівня : скласти усний твір-міркування про те, які з народних обрядів варто було б відродити і чому.

 

 

 

 

 

 

 

Використані джерела:

  1. Усі уроки української літератури в  6 класі/ А.І.Кривобокова, М.Г.Шевельова. – Х.: Видавнича групо «Основа», 2014, - 448с.- (Серія  «Усі уроки»). ISBN 978-617- 00-2118-2.
  2. Українська література, 6 клас: Комплексний заліковий зошит ( для шкіл), - Х.: Видавництво «Ранок», 2012. – 48с.
  3. Г61  Інтегровані уроки вчителя-словесника: українська мова, українська література, народознавство. – Тернопіль:  Мандрівець, 2007, - 152с.

ISBN  № 978-966-634-303-4

  1. Л63  Весна іде, свята несе: сценарії шкільних свят/ І.С.Лісіцина. - Х.: Гімназія, 2012. – 111с. –   (Серія «Шкільні свята – радощів багато»).     ISBN  № 978-966-474-196-2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
25 лютого 2018
Переглядів
1441
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку