Конспект уроку для 6 класу .Література рідного краю. "Валентина Коваленко. Скропімо серце щире, нечерстве людського милосердя еліксиром ( за оповіданням «У

Про матеріал

Мета: ознайомитися з творчістю письменниці Черкащини В. Коваленко, зробити ідейно-художній аналіз оповідання «У підвалі»;

Розвивати критичне мислення, вміння висловлювати власні думки, аналізувати відповіді однокласників;

Виховувати загальнолюдські моральні цінності: доброту, милосердя, чесність, дружелюбність; любов до книги і рідного слова

Перегляд файлу

Клас – 6

Тема: Література рідного краю

Валентина Коваленко.  Скропімо серце щире, нечерстве

людського милосердя еліксиром ( за оповіданням  «У підвалі»)

Мета: ознайомитися з творчістю письменниці Черкащини В. Коваленко, зробити ідейно-художній аналіз оповідання «У підвалі»;

Розвивати критичне мислення, вміння висловлювати власні думки, аналізувати відповіді однокласників;

Виховувати загальнолюдські моральні цінності: доброту, милосердя, чесність, дружелюбність; любов до книги і рідного слова

Обладнання: твори В.Коваленко, літературна карта Черкащини, презентація до уроку

                                            ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент( впіймай риму)

                         Ви прийшли до мене в клас,

                         Бо покликав дзвоник вас.

                         Будем твори ми читати, говорити і писати _

                         Рідний край свій прославляти.

                         Тож ,гаразд, часу не гаймо,

                          І урок розпочинаймо!

                       Повернімося обличчям до гостей

                       І лагідно скажімо :»Добрий день!»

-Спочатку сідають дівчатка – краса нашого класу, а потім – хлопчики – його сила та мужність.

Діти, я хочу подарувати вам урок. Урок  добрий, цікавий і незабутній. Спробуймо наш урок оживити. Нашому уроку потрібна голова, очі, вуха, губи, руки, ноги. А чому?  Діти відповідають, використовуючи таблицю почуттів

Бо ми

  • Будемо мислити і думати;
  • Будемо дивитися і бачити;
  • Будемо слухати і чути;
  • Будемо розмовляти і висловлювати власні думки;
  • будемо писати і малювати;
  • будемо іти і мандрувати.

А девізом уроку візьмемо такі слова «Шукати потрібно серцем – найголовнішого очима не побачиш»

Проблемне запитання «Як ви розумієте ці слова? І чому ми взяли їх як девіз уроку?» (відповіді учнів)

Щоб урок наш був дійсно цікавим і незабутнім, що ми повинні з собою взяти? Діти на пелюстках пишуть, що вони беруть із собою на урок і прикріплюють на дошку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

ІІІ. Опрацювання теми                           Епіграф уроку:

Навчаймося добра, як вчаться мови діти,

Щоб потім все життя його творить святе.

Скропімо серце щире, нечерстве

Людського милосердя еліксиром,

Воно, хоч кволе, знову оживе,

У справедливість й людяність повірить

Вступне слово вчителя :Соціальні сироти — це особлива група дітей, які, внаслідок соціальних, економічних та морально-психологічних причин, залишилися сиротами при живих батьках.

       Щороку в Чорнобаївському районі близько 15-17 дітей залишаються без батьківського піклування, зокрема, через складні життєві обставини, що виникають внаслідок злісного ухиляння батьків від виконання своїх обов'язків, вживання батьками алкоголю, наркотичних засобів, а також через безробіття та небажання працювати, забезпечувати свою сім’ю, дітей засобами для життя.

      Питома вага соціальних сиріт, які потрапляють на первинний облік служби у справах дітей, протягом року збільшується. Так у 2014 році вона складала 70%, у 2015 – 74%, у 2016 на рівні  – 77%.

      Всього ж на первинному обліку служби у справах дітей у 2016 році перебуває 107 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них соціальних сиріт  - 83, що становить  77 %.

      В розрахунку від загальної кількості дітей, які перебувають на первинному обліку служби, відсоток соціальних сиріт збільшується. Так, у 2014 році він становив 70%, а у 2015 –74% у 2016 році 77%.  Ця динаміка, є негативна, тому, що все більше батьків не змінюють свого способу життя,  втрачають батьківські права  а діти набувають статусу біологічних сиріт.

Діти, як ви думаєте, ця проблема актуальна? (відповіді учнів)

Отож, сьогодні на уроці ми з вами і поговоримо про твір нашої письменниці-землячки -Валентини Коваленко, а саме про оповідання «У підвалі». Але ж хто вона ця письменниця, ми про неї нічого не чули, не читали раніше її твори. Давайте познайомимося з нею. Вона особисто завітала до нас на урок.

Рольова гра. (Учениця у ролі письменниці  - розповідає коротко свою біографію)

Я, Валентина   Михайлівна   Коваленко (дівоче прізвище Чуйченко) народилася 9 вересня 1964 року в сім’ї колгоспників у с. Самгородок Смілянського району, що на Черкащині. Вірші пишу з 1-го класу.

Після закінчення Самгородської восьмирічної та Макіївської середньої школи вступила до Черкаського педінституту на факультет філології, який закінчила в 1989 році.

Працювала вчителем української мови та літератури в середній школі №5 м. Черкаси, викладачем у Черкаському національному університеті    ім. Б. Хмельницького. Я кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української літератури та компаративістики. Видала збірки поезій та прозових творів: «З любові» (1993 р.), «Перевесла істин»(1996 р.), «Приворот-зілля» (1997р.),  «Вовчик» (1999 р.), «Ненароджене сонце, або Великий піст Зінька Самгородського» (2000), «Трунок сварожого рога» (2002), «На осонні слова» (2004), «Перелесниця» (2007) та ряд наукових статей з проблем розвитку літературно-творчих здібностей школярів.

Член Національної спілки письменників України з 1998 року. Лауреат премії імені Василя Симоненка 2003 року (за книгу «Трунок Сварожого рога»).

З 2011 року –  голова Черкаської обласної організації Національної Спілки письменників України.

Вчитель: а кого ви ще знаєте з письменників-земляків?(відповіді учнів)

Тепер ,безпосередньо, поговоримо про оповідання «У підвалі».  А що таке оповідання? Пригадайте.

Оповідання -  невеликий прозовий твір, у якому зображується коротка в часі подія чи події з життя головного героя; ці події показані лише в кількох епізодах.

-А яка ж композиція твору? Давайте пригадаємо її складові.

-експозиція;

-зав’язка;

-кульмінація;

-розвиток дії;

-розв’язка.

Робота в парах

Кожній парі учнів потрібно підготувати і повідомити про складові композиції оповідання «У підвалі»

«Ромашка Блума»

                                       ПОЯСНЮЮЧІ

 

    ТВОРЧІ          ПРАКТИЧНІ

 

 

 

ОЦІНЮВАЛЬНІ УТОЧНЮЮЧІ

 

     ПРОСТІ

  • назвіть головні персонажі твору
  • який сюжет оповідання(Коротко)
  • чому Славко пішов із дому
  • які риси вдачі притаманні Славкові і чому
  • яку б характеристику ви дали Славкові
  • позитивний чи негативний образ хлопця, чому
  • як ви розцінюєте вчинок Славка
  • а як би ви вчинили в такій ситуації
  • як ми можемо пояснити його вчинок
  • а як ви думаєте, що відбудеться далі
  • які проблеми письменниця підняла у цьому творі і як вони вирішуються

 

Проблематика твору( визначають учні)

-сирітства при  живих батьках

-Батьків і дітей

-бездомності, бродяжництва

- виховання моральних людських цінностей

- милосердя і доброти

Характеристика Славка

Гронування

 

 лінивий

Славко                   крадій

                               байдужий

                               нечесний

                               слабодухий

                               безвідповідальний

Складання сенкану(повторення будови сенкану)

                        Славко                                                       Женя

     Байдужий    слабодухий                              вірний  дружелюбний

     Краде    лінується  прогулює               допомагає   захищає   турбується

Бездоглядність – крок до злочину                  Друг – пізнається в біді

                       Сирота                                                        Товариш

☺☺             Хвилинка відпочинку.

                            А зараз, діти, робіть те, що я скажу.

 - Якщо ти не нариваєш великих букетів квітів, то сплесни у долоні над головою.

 - Якщо ти ніколи не залишаєш сміття в лісі, то тупни ногою.

 - Якщо ти не ламаєш гілочок дерева, то підстрибни.

 - Якщо ти саджаєш і доглядаєш квіти, дерева, кущі, то підніми руки.

 - Якщо тобі подобаються квіти, то посміхнись.

 - Якщо ти підібрав приблудне кошеня, собаку, то простягни руки вперед.

 - Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, про все живе, то простягни руки своїм сусідам і візьми їх за руки.

І давайте ось так, як ви дружно взялися за руки, ми будемо єдині у прагненні берегти нашу природу!

Водяні кола

  С – слабодухий

  Л – лінивий

  А – апатія

  В – вільний

  К – корисливий, кмітливий

 О - охайний

Лист  герою(Випереджувальне завдання) – учні зачитують листи

                                                   Дорогий Славко!

Пишу тобі я, учениця 6 класу. Я узнала про твоє нелегке життя, прочитавши оповідання В.Коваленко «У підвалі». Твір мені дуже сподобався, адже він нас навчає і доброти, і милосердя, і чесності, і вірної дружби. Але ти мені не сподобався своїми вчинками, своїм відношенням до найближчої тобі людини – до батька. Знаєш, я дуже хочу, щоб ти обдумав свої вчинки і змінив своє життя. Пам’ятай, що кожен з нас є господарем своєї долі. Бажаю тобі знайти в собі сили і мудрість, щоб стати хорошим сином для батьків, підтримкою брату і вірним, справжнім другом Женьці. Щасти тобі!                 Живи, радій і змінюй ти себе,

Даруй щастя всім навколо

І доля не мине тебе,

І не забуде у житті ніколи.

Тож, діти, як підсумок характеристики Славка, давайте пограємо  у гру «Збережи останнє слово за собою»(учень, що розпочинає розповідь, передає його товаришу, а той іншому і завершує гру перший – хто розпочинав гру)

Гра «Розсипанка». Складіть прислів’я із поданих слів, поясніть його, як воно стосується нашого уроку

(Нема батька півсироти, нема матері повна сирота.)

Повна, півсироти, сирота. Нема, батька, нема ,матері

Гра «Посперечаймося»

1.Події оповідання відбуваються напередодні Нового року?(Так)

2.Брата Славка Нетутешнього звати Вітя? (Ні)

3.Славко скоса поглядав на брата, який старанно учив українську мову (Так)

4.Батько хлопців із тіткою Наташею познайомився на катку(Ні)

5.На вкрадені у батька гроші Славко накупив солодощі (Так)

6. Славко солодощами поділився із братом (Так)

7.Найкращим другом Славка був Женька (Так)

8.Перша крадіжка у Славка була, коли він був у другому класі (Ні)

9. Їжу у підвал Славкові носили Женька і Володька (Так)

10. Оповідання закінчується словами :»Славко шморгнув носом і заплакав» (Так)

ІV. Підсумок уроку

«Мікрофон»

  • чи сподобався вам  урок
  • що нового ви дізналися з уроку
  • які висновки зробили для себе

Я Господа прошу, Молю, благаю

Про щастя на Землі,А ще про те,

Хай в кожнім доміСміх дітей лунає,

          Щоб не було покинутих дітей!

                                Гомон Вікторія

V. Домашнє завдання

Написати есе за твором В.Коваленко «У підвалі» або заповнити бортовий журнал за  уроком : 1.Що мені було відомо з даної теми

                                   2. Що нове я дізнався на уроці з теми

VI. Оцінювання

Вчитель:                                                                                                                                     

Дуже шкода, що швидко

Наш урок закінчився,

Що ж поробиш, так лине швидко час.

Оповідання ми обговорили

І багато пізнали.

Бо життю воно учить всіх нас.

Я бажаю вам і гостям,

Щоб стрічались на віку,

Тільки щирі, тільки мудрі

Й добрі люди на шляху!

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Базильська Надія Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
4 березня 2018
Переглядів
2922
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку