Урок з української мови 1 клас "Звуки [ц], [ц’], позначення їх буквою «це".

Про матеріал
Розробка уроку з української мови у 1 класі. Мета. ознайомити учнів з новою буквою Цц (“це”), закріпити артикуляцію звуків [ц], [ц’], формувати навичку правильного і виразного читання слів і текстів з новою буквою, удосконалювати вміння робити звуко - буквений аналіз; розвивати фонематичний слух, увагу, мислення, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас.
Перегляд файлу

 

    Тема. Звуки [ц], [ц’], позначення їх буквою «це».

    Мета. ознайомити учнів з новою буквою Цц (“це”), закріпити артикуляцію звуків  [ц], [ц’], формувати навичку правильного і виразного читання слів і текстів з новою буквою,  удосконалювати вміння робити звуко - буквений аналіз; розвивати фонематичний слух, увагу, мислення, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас.

    Обладнання: підручник «Українська мова. Буквар. 1 клас. Частина 2» (О. Л. Іщенко,                             С. П. Логачевська), зошит з навчання грамоти, стіна слів,   фішки, зразки букв, відеофрагмент з Абетки – малятко (мультфільм про цирк),комп`ютерна презентація.

 

                                                                             Хід уроку

     І. Організаційний момент

 1. Створення емоційного настрою уроку.

     Добрий день, мій перший клас!

      Дуже рада бачить вас!

     Будем гарно працювати.

     І знання всі здобувати.

 2. Тренінг «Умій володіти своїм настроєм».

- Зараз я посміхнусь, а ви спіймайте мою посмішку і прикрасьте нею своє обличчя. Подаруйте свою веселу посмішку сусідові.

- А тепер доторкніться одне одного, усміхніться одне одному й подаруйте чудовий наст-   рій. Коли ми даруємо добрі слова, чудовий настрій, тепло своїх долонь іншим, нам стає   також тепло і затишно на душі.

 3. Психологічне настроювання.

   Очі дивляться…       Та все бачать.

   Вуха слухають…     Та все чують.

   Голова…                   Думає.

   Яким буде урок?...   Найцікавішим.

   Які у мене діти?...    Найкращі

   ІІ. Актуалізація опорних знань.

         Зі мною будете грати

        Знання закріпляти.

 1. Мовна розминка        «Біг по доріжці».

 (Читання складів на доріжці з різним темпом та силою голосу).     Слайд 2

 1. Повільне й тихе.                      ка   ко   ку   ки   ке  кі

 2. Швидке й тихе.                        за    зо   зу   зи   зе   зі

 3. Швидке й голосне.                  нє   тє   сє     єн  єт   єс

 4. Повільне й голосне.                 ча   чо   чу   чи  че   чі

 5. На одному диханні.                ша   шо   шу  ши   ше   ші  

 2. Вправа для розвитку швидкості читання.                                   Слайди  3,4

   - А тепер попрацюємо із цікавими словами. Прочитайте їх зліва - направо і справа – наліво.

       ДІД   БІБ   ОКО   ПИЛИП   ЗАРАЗ   ШАЛАШ
              Я НЕСУ ГУСЕНЯ                КІТ УТІК

  - Чим цікаві ці слова та речення? (Вони читаються однаково зліва – направо і справа -    наліво)

  3. «Мозковий штурм».

 - Яку букву вивчали на попередньому уроці?

 - Які звуки вона позначає?

 

- Назвіть слова, в яких зустрічаються ці звуки?

 

    ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

1. Гра «Впіймай звук [ц], [ц’] ».                                               Слайд 5

  Жив цар у палаці,

  Спав цар на матраці,

  Якось цар всю ніч не спав –

  Йому цвіркунчик заважав.

  Ну, а зранку у віконце

  Вже заглядувало сонце.

  Прокидайся цар, бо ранок –

  На столі стоїть сніданок.

  Там і яйця, і цукерки,

   І цибулі пів відерця!

 

   - Який звук зустрічається найчастіше?

  - Чи відчувається перешкода на шляху видихуваного повітря?

 - Доведіть, що цей звук приголосний, використовуючи слова: «Я впевнений…»  «Тому  що…» «Отже…»

  - Як ви думаєте, якою буквою позначається цей звук на письмі? (Діти висловлюють свої думки).

 - Отже, яка тема нашого сьогоднішнього уроку? (Відповіді учнів)

   IV. Опрацювання нового матеріалу.

  1.Ознайомлення з буквою Цц («це»)                               Слайди  6,7

 Букву «Пе» перевернули,

 Хвостик знизу пристебнули

 І поставили в слівце

 Вже тепер як буква «Це».

 - Приголосні звуки  [ц], [ц’] на письмі позначаються великою і малою буквами Цц.

 - Чим схожі ці літери? (Мають однакову форму.)

 - Чим відрізняються? (Розміром.)

 2. Перегляд фрагменту «Абетка тітоньки Сови»           Слайд 8

 3. Розгляд ілюстрації у підручнику на с.6. Бесіда за змістом малюнка.

 - «Розшифруйте» звукові схеми виділених слів. (цирк, левиця)

 - Вимовте парами звуки [ц], [ц’]. Охарактеризуйте їх. (Ці звуки приголосні, звук [ц] –   твердий, а звук  [ц’]-м`який.)

   4. Гра «Твердий – м`який».                                                Слайди  9- 16

                 [ц]                  

     Ц

                 [ц’]

 

  - Почуєте м`який звук [ц’] – плесніть у долоні. (Читають сильніші учні)

 Стілець  сцена   ціна   цирк   олівець   ціль   царівна   цемент   цегла   продавець   цибуля   залізниця

 ( Показ малюнків: місяця, сонця,  зайця, синиці, вівці, цибулі) (Називають слабші учні)

 

      Фізкультхвилинка  (Музичний супровід)                         Слайд 17

   Я малюю зайчика для вас - раз! (Колові рухи руками над головою.)

 

 

   Це у нього голова – два! (Руки кладуть на голову.)

   Це у нього вуха догори – три!(Підняти руки вгору.)

   Це стирчить у нього хвостик сірий – чотири! (Повернути тулуб вправо, вліво.)

   Це очиці весело горять – п`ять -

   Нам потрібно спочивать!

   Тож піднімемо руки вгору

   Та подивимось на зорі.  (Руки до очей біноклем.)

   А тепер всі руки в боки –

   Як білочки скоки, скоки. (3 стрибки на місці.)

 

  5. Читання прямих та обернених складів.  (Разом, потім – за рядами, хлопчики,

дівчатка, індивідуально )

                                                                                                       Слайди 18,19                                                                

 

                    а                       а                           а                                        а

                       

                   о                       о                           о                                        о

                

                   у                       у                           у                                        у

   ц                                                       ц                              ц

                    и                     и                            и                                      и

                     

                    і                       і                            і                                        і

 

                    е                      е                           е                                       е

 

 

 

 

а

о

я

и

у

ьо

е

і

ю

Ц

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

  6. Читання слів,речення. (Читання хором, по черзі ланцюжком)    Слайди 20,21, 22

                ЦУ   *  КОР                        ЦІ   *  НА

               ГО    *    РОБЦІ                 ОЛІ  *  ВЕЦЬ                                          

            КРАМ *     НИЦЯ                 ЦУ   *  КЕРКА

            ХЛ О   *       ПЕЦЬ             ЦВІР  *  КУНЕЦЬ

- Прочитайте слова, які відповідають на питання: 1 варіант - що? 2 варіант – хто?

 

                                   віт                                      пале

                                  апок                                      олі                            ць

                                  цегла                                     зає                             

 Ц                             ікавий                                   Гри   

 

   - Прочитайте слова з твердим звуком   [ц].

   - Прочитайте слово написане з великої букви. Чому воно пишеться з великої букви?

    - Прочитайте речення?

 

                                 

 

 У        ни            про            вець              гу                свій                  лі

 

 

    крам       ці                 да               за              бив                   о                  вець

 

 -  Як ,на вашу думку, почувається продавець? Уявіть, що ви знайшли загублену річ, що

   ви зробите? (Відповіді учнів)

 

       Дружно, швидко вимовляй,

       Чистомовку читай.

 

      7. Чистомовка. (Читання хором)                                          Слайд 23

  Це-це-це-тепле сонце.

  Ець-ець-ець-новий олівець.

  Цу-цу-цу-йду до палацу.

  Цю-цю-цю-золотому кільцю.

  Ац-ац-ац- великий палац.

 

 - Прочитайте слова з буквою «це».

 - Прочитайте склади, де [ц]- твердий – 1 ряд, [ц’]- м`який - 2 ряд.

     V. Робота за «Букварем» (6 -7)

 1.- Прочитайте один одному слова у стовпчиках. (с. 6).  Робота в парах.

 - У яких словах м`який звук [ц’]?

 - Продемонструйте фішками останній склад цих слів.

   Все вивчене пригадай,

  До слів схему підбирай.

  2. Читання слів. Побудова звукових моделей .

  3. Читання слів, постановка запитань .

  Учні прочитують слова послідовно, а потім виконують вправи за завданням вчителя:

  - Прочитайте слова з буквою «це» ( в середині, на початку, в кінці слова)

  - Прочитайте двоскладові (трискладові) слова.

- Поставте запитання до кожного слова.

 

 

      Фізкультхвилинка (Вправи для очей)                             Слайд 24

 

 

  - Покладіть руки на парту, голову на свої долоньки, очі заплющені.

  - Я вам буду читати текст, а ви уявіть, яку картину ви зобразили б до цього тексту.

            Гарно читаємо,

           Текст новий вивчаємо.

 

  

 4. Читання тексту вчителем.

 а) Словникова робота

 б) Бесіда за прочитаним.

 - Що сподобалось вам у цьому тексті?

 - Про кого в ньому розповідається?

  - Який малюнок ви намалювали б?

 в) Читання «буксиром». (Вчитель веде учнів за собою. Діти прислуховуються, як читає   вчитель).

  г) Мовчазне читання.

  ґ) Читання по одному реченню.

  д) Вибіркове читання.

  е) Вправа «Закінчи речення». (Вчитель читає початок речення,  учні відшукують і  дочитують його до кінця.)

 

    5. Цікаві завдання                                               Слайди 25, 26, 27

 

 а)    В сестри спитав малий Антон                                                           

       Як глянув у віконце.                                                               

       Скажи: Це сон? Це сон? Це сон?            

       Чи, може, СОНЦЕ – СОНЦЕ- СОНЦЕ?                                  

 

  б)  Утвори і прочитай слова. 

 

СТІ

ОЛІ

  ЦЕ

ЦА

 ЦУ

ЦИР

 

КОР

 

РІВНА

 

ЛЕЦЬ

 

МЕНТ

 

КУЛЬ

 

ВЕЦЬ

 

   в) Встав букву, прочитай.

  Пішла ки_я по води_ю

  Та й упала у крини_ю.

  Біжить котик р_тувати,

  За вушечко вит_гати.

  Витяг ки_ю за вухо

  Та й посадив, де сухо.

 

      VI. Підсумок уроку.

Технологія “Незакінчене речення”.

   “Сьогодні на уроці я дізнався (дізналася)…”

   “На уроці я навчився (навчилася)…”

   “Тепер я знаю, що…”

   “Мені сподобалось…”                                     Слайди 28, 29

       - Я задоволена вашою роботою на уроці. Щодня читайте тому, що читання –

   це краще навчання!

doc
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
24 листопада 2023
Переглядів
395
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку