Мета уроку : формувати поняття про речення як одиницю мовлення; вчити виділяти речення одне від одного; удосконалювати навички інтонування речень; розвивати увагу, інтонаційну виразність; виховувати любов до рідного краю.
Українська мова 2 клас
Тема: Поняття про речення.
Мета: формувати поняття про речення як одиницю мовлення; вчити виділяти речення одне від одного; удосконалювати навички інтонування речень; розвивати увагу, інтонаційну виразність; виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: вірші Т.Г. Шевченка, загадка, малюнок Колобка
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація початку уроку
1. Перевірка готовності до уроку
2. Девіз уроку
Щоб знання великі мати,
Треба розум розвивати,
Гостре око, слух, терпіння.
І тоді прийде уміння…
А про тебе в сам кінець
Вчитель скаже: «Молодець!»
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (впр. 115)
- Прочитайте продовження своєї розповіді.
- Який заголовок ви дібрали?
- Як ви розумієте вислів: «Тварини – друзі людини»?
- Поділіть на склади слова друзі, людини.
- Чого вчить вас розповідь?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення теми і мети уроку
«Слова, наче кольорові камінці. І мало їх назбирати в купу… Треба й уміти вміти викладати узори з них. Вміти складати речення і правильно вимовляти їх» (І.Вільде)
- Сьогодні помандруємо у казкову подорож країною Речення, де згадаємо все, що вивчили про речення, навчимося складати речення і правильно записувати їх. А допомагати нам буде добрий і веселий герой. Хто він?
Я – клубочок не простий,
Я – клубочок чарівний.
Я тобі допоможу
І дорогу покажу.
Ти за мною тепер йди
І знання собі знайди. (Колобок)
2. Зупинка «Урок мови у лісовій школі»
- Прикотився Колобок на галявину, де вчилися звірята. Ось, що він слухав.
а) Створення проблемної ситуації
Сонечко
Сонечко за хмари
Сонечко сховалося за хмари.
- Що записано у 1 рядку? У другому рядку? А у третьому рядку?
- Чому и думаєте, що це речення?
- Що виражає речення?
б) Інтонування речень (впр. 116)
- Прочитайте виразно весь текст. Як треба читати кожне речення? (Знижувати в кінці речення голос. Після кожного речення робити невелику паузу).
- Скільки абзаців у тексті?
- Про що розповідається у першому абзаці?
- Скільки у ньому речень?
- Про що розповідається у другому абзаці?
- Скільки у ньому речень?
- Спишіть друге речення.
в) Словникова робота
Учитель Учителька Вчитель Вчителька
Той, хто викладає навчальний предмет у школі. Учитель, педагог, викладач.
- Складіть речення зі словом учителька.
- Поділіть слово на склади для переносу.
Побіг Колобок далі.
3. Зупинка «Квіткова галявина».
а) Зупинка «Квіткова галявина»
а) Вправа 117
- Прочитайте запис зліва.
- Чи все в ньому зрозуміле?
- Прочитайте запис справа.
- Порівняйте ці групи слів. Яка група виражає закінчену думку.
Висновок. Речення виражає закінчену думку.
б) Бесіда про лікарські рослини
- Які лікарські рослини вам відомі?
- Якими лікарськими рослинами вас лікували?
4. Зупинка «Весела галявина»
Фізкультхвилинка
У країні казочок
Жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірята вишукувались на зарядку.
Похитали головою,
Раз – притупнули ногою,
Руку вгору піднесли,
Трішки ними потрясли,
Нахилились вліво, вправо,
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз,
Раз, присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали.
ІV. Закріплення нового матеріалу
Побіг Колобок далі
1. Зупинка «Плутанка»
а) Складіть речення із «розсипаних слів». Запишіть їх.
прилетів дуба до дятел Ось.
дзьобом шкідників Він винищував.
називають лісовим лікарем Дятла.
б) Запитання – відповідь.
- З чого складається речення?
- Як позначається на письмі початок речення? Кінець речення?
2. Зупинка «Тренувальна галявина».
а) Вправа 118
- Виділіть паузою кожну закінчену думку.
- Скільки речень є у тексті?
- Знайдіть речення, яке складається з одного слова, з чотирьох слів, з п’яти слів.
б) Каліграфічна хвилинка
с с сс со он це сонце
- Вимовте звуки у слові сонце.
- Поділіть слово на склади.
в) Списування вправи 118.
- Спишіть речення.
- Підкресліть речення, які складаються з одного слова.
3. Зупинка «Поетична хвилинка»
а) Вправа 119.
- Як ви розумієте речення Край неба палає?
- Хто написав ці віршовані рядки?
б) Слухання віршів Т.Г. Шевченка.
За сонцем хмаронька пливе,
Червоні поли розстилає.
І сонце спатоньки зове
У синє море.
Сонце заходить,
Гори чорніють,
Пташечка тихне,
Поле німіє.
- Про що розповідається у цих віршах?
в) Списування речення (впр. 119)
- Спишіть останнє речення.
- Поділіть (письмово) на склади для переносу слова соловейко, сонце
- Знайдіть у реченні слово, яке відповідає звуковій моделі.
-О=О
V. Підсумок уроку
1. Узагальнююча бесіда
- Як називається країна, якою ми мандрували на уроці?
- З чого складається мовлення?
- Як відокремлюються речення в усному мовленні? А на письмі?
- З чого складається речення?
- Як пишуться слова в реченні?
- Що є головною ознакою речення?
VІ. Домашнє завдання
Вправа 120, правило, стр. 59