Тема. Члени речення. Головні і другорядні члени речення. Зв'язок слів у
реченні.
Мета. Формувати поняття про члени речення, про підмет і
Вони присудок як головні члени речення, про питання, на які
відповідають. Показати взаємну залежність між підметом і присудком.
слів у реченні. Закріплювати вміння встановлювати зв'язок
Розвивати вміння синтезувати склади i слова у вправах із деформованим текстом. Формувати комунікативну
компетентність. Виховувати повагу до членів сім'ї, до родини, родинних традицій.
Обладнання. Таблиці: «Члени речення», «Головні члени речення»;
тексти до завдань, алгоритм знаходження головних членів речення,
сигнальні картки.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
Методи і прийоми. Iнтерактивні
Хід уроку
I. Етап орієнтації
- Діти, сьогодні гарний день. Посміхається лагідно сонечко. Усміхніться і ви
один одному, подумки побажайте добра, успіхів. I щоб дружно нам
працювалося, щоб ви приходили на допомогу один одному, візьмемось за
руки і промовимо наш лейтмотив:
Дружно візьмемось за руки,
і приступимо до науки.
Раз, два, три, чотири, п'ять Хочемо все на світі знать.
П Етап покладання мети.
- Сьогодні ми продовжимо подорож по Крaїні Граматика. Знову побуваемо
в містечку Речення, ближче познайомимося з його мешканцями.
Вправа «Очікування»
Що ви очікуєте від сьогоднішого уроку?
ІІІ Етап проектування
1. Перевірка домашнього завдання
2. «Мозкова атака»
3. Каліграфічна хвилинка
4. Словниковий диктант
5. Мовний бліц
6. Робота з підручником.
7. Фізкультхвилинка
8. Aсоціативний кущ
9. Вулиця «Тренувальна»
10. Вузлик напам ять
11. Самостійна робота
12. Підсумок уроку
IV.Eтап організації плану діяльності
1. Перевірка домашнього завдання
- Хто працював на високий рівень?
- Прочитайте речення зі звертанням, поясніть розділові знаки.
- Розкажіть напам' ять вірш.Назвіть звертання.
2. «Мозкова атака»
- Що означає звертання в реченні?
Як на письмі можуть виділятися звертання?
- Наведіть свій приклад речення зі звертанням.
3. Каліграфічна хвилинка
- Сьогодні ми поговоримо, як гарно писати букву, яка сховалась у вірші.
алювали авпенята
авпу- _аму, _авпу- тата,
алювали _альву-квітку
Будуть малярами дітки.
Яку букву ми будемо писати?
Дві сестрички невеличкі
Одягли нові спіднички,
Узялись мерищій за руки -
Г гулять мершщій на луки.
Біжемо- не доженем,
Не сестричок- букву «М»
3 яких елементів складаєТься буква «М»?
ММММMММ ма
мл ме ми ом дм
Метал минулий агроном предмет
До минулого немає вороття.
Все минеться, одна правда останеться..
Як ви розумієте ці висловлювання?
Метод «Мікрофон»"
Запишіть до слова « мама» звертання.
4. Словниковий диктант
- 3 кого складається родина мавпеняти?
- Мавпенята дуже любили малювати і найбільше ім подобався колір, за
допомогою якого попереджають небезпеку;, його зустрічають в садочках у
суниць 1 вишень; його мають пожежні машини. (Червоний).
- Червоним кольором намалювали малята овочі, які ростуть голівкою в
землі, а зеленим волоссям над землею. Ix назва утворилася від англійської
назви червоного кольору, «Red». 3 цих овочів роблять смачний салат. (Реди-
ска).
- Поряд з редискою мавпенята намалювали ще одну рослину, яка росте в
землі, а волосся має над землею. Вона містить в собі дуже багато різних
вітамінів. Хто її роздягає, той сльози проливає. ( Цибуля).
- Дуже любили мавпенята своїх батьків, які мали чудові професії.
Мама працювала з малятами-звірятами. Вона була вчителем і навчала їх. А
Тато шофером і працював на машині.
Ось такою була родина мавпенят.
(Перевірка словникового диктанту проводиться з допомогою малюнків, під
якими написані словникові слова з виділеними орфограмами).
Матуся мавпенят працювала в школі. Вона навчила звірят рідної мови.
Звірята дуже добре вивчили матеріал про речення. А як ви його засвоїли, я
зараз перевірю.
« Мовний бліц»
1. Речення складається 3 ...
2. Речення може об’єднувати слів.
3. Як пишуться слова в реченні?
4. Речення висловлює
5. Слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертаються- це ..
Пояснення нового матеріалу
Сьогодні ми продовжимо подорож по місту Речення країни Граматика.
На вулиці цього чарівного міста ми зустріли наших друзів мавпенят, які
мандрували разом 13 своїми батьками. Малята - мавпенята були дуже веселі і
розсудливі. Вони почали вирішувати, хто в родині головніший: батько чи
мати?
Найголовніша в домі матуся !-сказала донечка.
Hi, татусь! - сказав молодший син.
А найрозумнішим був старший син. Він запитав.
Хто пожаліє вас, коли вам буде боляче? Мама. Хто приготує смачний
пиріг? Мама. А хто поцілує перед сном і побажає спокійної ночі? Теж
мама. Тож мама найголовніша.
Підтвердила свою думку маленька сестричка.
А хто захистить вас від небезпеки? Тато. А хто полагодить поламану
iграшку? Теж тато. То хто найголовніший? Тато.
От і виходить, що в сім'ї однаково головні тато, і мама. А залежать від них—
Їхні діти.
Так 1 в реченні. Воно, як родина, складається з членів взаємопов'язаних
Mіж собою. Члени-слова, які дуже важливі і однаково головні, як тато і
мама в сім'ї-це головні члени речення.
Як іх звати? Послухайте і запам' ятайте.
Підмет - це що або хто.
Він в реченні дуже важливий.
Назвати він може предмет і число.
Ознаку назве та ще й дію.
Здавна у підмета друг одине
Присудком вірним його називають.
Що робить? Шо роблять? Він впізнає.
Тв реченні друзі основу складають.
- Від головних членів залежать вci 1нші члени речення.
6. Робота з підручником
А)Вправа 106
Б) Ознайомлення з теоретичним матеріалом про головн1 та другорядні члени
речення.
7. Acouiamивний кущ «Члени речення»
Члени речення
Головні
Другорядні
члени
речення
члени речення
Підмет
Присудок
Уci інші члени
Хто? Що?
Що робить?
речення
8. Фізкульхвилинка
- Діти, кожний з вас живе в своїй родині, серед близьких, дорогих людей.
Родина- це батьківщина, в якій ви живете і яку повинні ніжно любити.
Ніколи не забувайте про рідних вам людей, будьте уважними до них:
допомагайте по господарству, будьте ввічливими.
Дуже приємно, коли діти разом із своїми батьками виконують спільну
роботу. Уявіть, що ви потрапили у поле і допомагаєте своєму татусю.
В понеділок рано
Косив тато сіно.
Косив тато, косив я
Ми косили обидва.
А вівторок рано
Грабав тато сіно.
Грабав тато, грабав я.
Ми грабали обидва.
А в середу рано
Сушив тато сіно.
Сушив тато, сушив я,
Ми сушили обидва.
А у четвер рано
Bimрив тато сіно.
Biтрив тато, вітрив я,
Ми вітрили обидва.
А вп'ятницю рано
Складав тато сіно.
Складав тато, складав я.
Ми складали обидва.
А в суботу рано
Звозив тато сіно.
Звозив тато, звозив я,
Ми звозили обидва.
Ав неділю рано
Iли коні сіно.
Спочив тато, спочив я,
Ми спочили обидва...
(Діти розповідають рядки вірша, одночасно роблячи рухи)
9. Вулиця Тренувальна
Гра «Підкажи словечко»
Замість рисок вставити пропущені слова.
Для синків-молодців
Мати напекла ---(млинців).
I хвалили --- (молодці)
Ti млинці на ---(молоці).
Робота в парах
Запишіть речення. Визначте головні члени речення.
Як зв'язуються між собою головні і другорядні члени речення?
Вправа 108
Покажіть зв'язки між членами речення.
10. Вузлик напам 'ять
Питання можна ставити як від підмета до присудка, так 1 від присудка до
підмета. Такий двосторонній зв'язок встановлюється лише між головними
членами
11. Самостійна робота
Робота в групах
I група «Творці» (Червоні сигнальні картки).
-Поширте речення другорядними членами речення.
Настала осінь. Ростуть гриби. Червоніють кетяги горобини. Відлітають
птахи.
Запишіть поширені речення.
Покажіть зв'язки між членами останього речення.
I група «Спостережники»(Сині сигнальні картки).
Вправа 109
Презентація груп
12. Підсумок уроку
«Мозкова атака»
Що нового ви дізнались на уроці?
Які члени речення називаються головними?
Що складають підмет і присудок?
Як називаються інші члени речення?
Вузлик на пам 'ять
Про кого? I шщо? Иде мова-
Підмет називає слово.
«Що зробити? Що робив?»
Присудок це говорив.
Головними ми є в реченні,
порядок забезпечений.
V. Рефлексія
- Які ваші враження від уроку?
- Чи виправдались ваші очікування?
Учні продовжують фразу «,Сьогодні на уроці я ..»