Мета: поглибити знання учнів про іменник, як частину мови; вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, формувати комунікативну компетентність ; розвивати критичне мислення, мовленнєве чуття, збагачувати словниковий запас; виховувати культуру спілкування , любов до рідної мови, формувати здатність до справедливого взаємооцінювання. Обладнання: кленове листя – завдання, стікери, картки, мішечок
Урок 31 (І семестр) Українська мова, 4 клас
Тема: Спостереження за точним і влучним вживанням з ряду синонімів, тих слів, які найбільше відповідають змістові.
Мета: поглибити знання учнів про іменник, як частину мови; вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, формувати комунікативну компетентність ; розвивати критичне мислення, мовленнєве чуття, збагачувати словниковий запас; виховувати культуру спілкування , любов до рідної мови, формувати здатність до справедливого взаємооцінювання.
Обладнання: кленове листя – завдання, стікери, картки, мішечок
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
1. Привітання
- Гра «Ввічливий клубочок»
Діти стають у коло і передають клубочок по колу , озвучуючи побажання
2. Слово вчителя
- Сьогодні ви повинні бути дуже уважними один до одного, тому що в кінці уроку будете оцінювати роботу своїх однокласників. (На дошці картки з іменами учнів)
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
1. Гра «Загадковий мішечок» ( в мішку кленовий листок)
- вгадайте предмет, за допомогою питань (н-д, він синій? Він твердий? Він
металевий?) – потім цей листок прикріплюється до дошки
2. Гра «Асоціації»
- що ви уявляєте, дивлячись на цей кленовий листочок? Напишіть на дошці.
( осінь, клен, листопад, дощ, хмари)
- Яка ж зараз пора року? Який місяць? Який день тижня? Яке число?
- Запишіть у зошитах дату.
- Як би ви описали цю пору року, якби були письменниками?
3. Гра «Крісло автора» ( один учень сідає в крісло)
- Уяви себе письменником або поетом і спробуй розповісти про осінь.
- А учні записують почуті іменники. Хто більше почув і записав (зачитують).
4. Гра «Міняємось місцями» ( учень – вчитель)
- Записати речення під диктовку, один учень пише на дошці, а вчитель сідає за парту учня-вчителя і пише в його зошиті ( диктує учень , завдання на
кленовому листочку) Додаток 1
У парку пожовклі кленові листочки шепочуться між собою.
(вчитель-учень перевіряє, хто краще написав)
- Підкреслити іменники. ( продовжує вчитель).
- Що ж таке іменник?
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- Чи здогадались ви про що буде йти мова на уроці? ( про іменник)
- Так, ми продовжимо знайомство з цією цікавою частиною мови, поглибимо ваші зання з даної теми та будемо вчитись вживати в мові іменники – синоніми, іменники – антоніми, багатозначні слова , та влучно використовувати їх у вашому мовленні.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Гра «Знайди пару»
— З’єднайте слова та їх пояснення (на дошці).
Синоніми слова, що мають декілька значень
Антоніми слова близькі за значенням
Багатозначні слова слова, протилежні за значенням
— Наведіть приклади.
— А тепер поміркуйте, для чого в мові потрібні ці слова. ( щоб мовлення було влучним, зрозумілим , красивішим, багатшим)
2. Гра «Вітерець» ( розсипані кленові листочки зі словами) Додаток 2
- Скласти прислів’я, яке щойно пороздував легенький осінній вітерець.
( до дошки один учень)
Марнує, годує, людину, а, лінь, праця.
( Праця людину годує, а лінь марнує.)
- Знайдіть слова, які відповідають на питання –що? (Праця, лінь).
- Діти, а яка особливість цих слів у прислів’ї ? (протилежність за значенням).
- То як називаються слова , що мають протилежне значення? (Антоніми).
3. Робота в групах
- Замінити в тексті виділені іменники на протилежні за значенням. Зачитати утворений текст. Додаток 3
І група На вулиці повіяв холод. За горизонт опустилася зимова ніч .
На вулиці ___________ __________. За горизонт ________ _____________ ______ .
|
ІІ група На вулиці повіяло тепло . За горизонт опустився літній день .
На вулиці ________ ___________ . За горизонт ________ ____________ _________ .
|
-Який висновок можна зробити? ( антоніми змінюють зміст висловлювання)
Фізкультхвилинка
Гра «Гаряча картопля»
- Передаючи по колу швидко м’ячик, називати іменники ( в одну сторону Хто?, в іншу сторону Що?)
4. Фронтальна робота
- Крім антонімів, на виразність мовлення впливають синоніми.
- Пригадаємо, що таке синоніми? (Синоніми – це слова, однакові
або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням).
Наприклад: Іти – плентатися, шкандибати, повзти, летіти,
- Діти, спробуйте дібрати синонімічний ряд до слова – ліс.
( Ліс, бір, діброва, пуща, перелісок, байрак, чорноліс )
5. Словникова робота Додаток 4
Байрак – це невеликий лісок за балкою, горбом.
Чорноліс – густий зарослий ліс, чагарник.
- То яку роль грають в мовленні іменники – синоніми? (Вони дають можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловлювати свою думку).
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Хвилинка – цікавинка.
- А чи знаєте ви діти, що існує спеціальні словники антонімів і синонімів?
От наприклад у словнику синонімів до слова ліс подано аж 35 слів
синонімів, а до слова йти аж 70.
2. Самостійна диференційована робота на картках. Додаток 5
1 варіант
Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду іменників:
їжа, страва, харч, корм, пожива.
Восени люди заготовляють для тварин -------------- . (корм).
Комахи під корою дерев знаходять ------------------. ( поживу).
У дорогу турист взяв із собою -------------- . ( їжу).
2 варіант
Заміни словосполучення найбільш влучним іменником – синонімом.
Восени падає листя - ------------- (листопад).
Сильний дощ - ------------- ( злива).
Дрібний осінній дощ - ------------- ( мряка)
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Листопад» Додаток 6
- Уявіть, що ви – осінь, прийшли обтрусити листочки.
(На дереві кленові листочки - на них різні слова)
І група : зібрати листочки з антонімами.
ІІ група : зібрати листочки з синонімами.
( день –ніч, зима – літо, добро – зло; земля, грунт , полум’я, вогонь, багаття, зошит, ранок, повага) які ж слова збагачують наше мовлення?
2. Взаємооцінювання
- За допомогою стікерів проголосуйте за тих учнів, які сьогодні гарно працювали і показали свої знання
3. Коментування роботи учнів на уроці вчителем.
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 110 , в бібліотеці взяти «Словник синонімів» , «Словник антонімів»
Автор : вчитель Марківської ЗОШ І-ІІ ст. № 1 Биканова Наталія Леонідівна
Дидактичний матеріал до уроку 31 Українська мова, 4 клас
Додаток 1
Тема: Спостереження за точним і влучним вживанням з ряду синонімів, тих слів, які найбільше відповіфдають змістові
Додаток 2
Додаток 3
На вулиці повіяв холод. За горизонт опустилася зимова ніч .
На вулиці ___________ __________. За горизонт ____________ _____________ ______ .
|
На вулиці повіяло тепло . За горизонт опустився літній день .
На вулиці __________ ___________ . За горизонт ____________ ____________ _________ .
|
|
Додаток 4
Байрак – це невеликий лісок за балкою, горбом.
Чорноліс – густий зарослий ліс, чагарник.
|
Додаток 5
1 варіант
Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду іменників: їжа, страва, харч, корм, пожива.
Восени люди заготовляють для тварин _________________.
Комахи під корою дерев знаходять ____________________.
У дорогу турист взяв із собою _______________________.
|
2 варіант
Заміни словосполучення найбільш влучним іменником – синонімом.
Восени падає листя - _________________.
Сильний дощ - ____________________.
Дрібний осінній дощ - ____________________.
|
Додаток 6
Додаток 6